Yosundan jet yakıtı ilk THY kullanacak

Yosundan jet yakıtı ilk THY kullanacak

Karbon negatif biyorafineri tesisi açıldı. Yosundan üretilen biyoyakıtla ilk uçuşun THY ile bu yıl yapılması planlanıyor.

Alg (yosun) biyokütlesinden Türkiye’nin lokomotif sektörlerine yönelik biyo-jet yakıtı gibi yüksek katma değerli, çevre dostu, yenilikçi ürün ve teknolojilerin geliştirilmesine yönelik ‘Biyoekonomi Odaklı Kalkınma için Entegre Biyorafineri Konsepti (INDEPENDENT)’ projesinin açılış etkinliği gerçekleştirildi. 6 milyon euro bütçesi bulunan projenin yüzde 85’i Avrupa Birliği (AB) yüzde 15’i de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Rekabetçi Sektörler Programı altında destekleniyor. Yosundan üretilen biyo-jet yakıtıyla demo uçuşun bu yıl içerisinde Türk Hava Yolları (THY) ile yapılması planlanıyor. Proje kapsamında hayata geçirilen karbon negatif biyorafineri tesisinin Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü'ndeki açılış törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci ve Proje Koordinatörü Berat Haznedaroğlu katıldı.

Açılış töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yapılan projelerle hem çevrenin korunacağını hem de uygun maliyetli enerji üretileceğini söyledi. Türkiye adına önemli bir Ar-Ge projesinin hayata geçtiğini belirten Bakan Dönmez, "Fosil yakıtlara bağımlı olmadan tamamen alg, yani yosun tabanlı doğal kaynaklar üreteceğiz. Biyojet ve biyodizel yakıtların üretimine yönelik yürütülen Ar-Ge projesinde önemli bir yol kat edildi. Jet yakıtı projesinin Ar-Ge çalışmaları tamamlandı. 2022'nin ikinci çeyreğinde bütün testleri ve sertifikasyon işlemleri tamamlanacak" diye konuştu.

Çevreye saygılı

Bakan Mustafa Varank ise ekonomik büyümenin önemini belirterek, büyümenin sürdürülebilirliği ve çevreye saygılı olmasının da kalkınma açısından önemli bir kriter olduğunu dile getirdi. Proje hakkında bilgi veren Varank, tesisin elektrik ihtiyacının tamamının, rüzgâr enerjisi santralinden karşılandığını kaydetti. Tesislerde üretilecek biyoyakıt sayesinde enerji ihtiyacının önemli bir bölümünün uygun maliyetli ve güvenli bir şekilde karşılanabileceğini aktaran Varank, şöyle konuştu:

“THY ile bu yıl içerisinde ilk uçuşumuzu gerçekleştirmek istiyoruz. Proje kapsamında yerli imkanlarla yüksek kaliteli gıda ürünleri elde etmek üzere Ar-Ge faaliyetleri yürütülüyor. Bunlar da biri de ‘spirulina’ adı verilen yosunlarla insanın protein ihtiyacını karşılamaya dönük önemli bir ürün.”

Projeyle birlikte Türkiye’nin lokomotif sektörlerine yönelik yenilikçi birçok ürün ve teknoloji geliştirildiğini dile getiren Varank, yosun tabanlı ürünlerin kullanıldığı sektörlerdeki KOBİ’lere danışmanlık hizmeti verileceğini de sözlerine ekledi.

Sıfır atık hedefi

Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü’nde faaliyet gösteren İstanbul Mikroyosun Biyoteknolojileri Araştırma ve Geliştirme Birimi (İMBİYOTAB) çatısı altında sıfır atık hedefli, karbon-negatif, entegre bir biyorafineri sistemi olarak tasarlanan projenin hedef grupları arasında ilgili sektörlerdeki girişimci KOBİ’ler, Ar-Ge şirketleri ve teknoloji geliştirme bölgeleri bulunuyor.

Milliyet

Yorum Yaz

Benzer Haberler

THY tarihinin en havalı bilançosu! 737 milyon dolar net kar!
  • 12.08.2022 09:32

THY tarihinin en havalı bilançosu! 737 milyon dolar net kar!

Yılın ilk altı ayında 737 milyon dolar net kâr elde ettiklerini söyleyen Türk Ha ...

THY ile temmuz ayında 7.8 milyon yolcu uçtu!
  • 11.08.2022 09:24

THY ile temmuz ayında 7.8 milyon yolcu uçtu!

Türk Hava Yolları (THY), temmuz ayında iç ve dış hat olmak üzere toplam 7.8 mily ...

DHMİ, THY ve İGA İstanbul Havalimanı'ndan yeni protokol!
  • 08.08.2022 16:27

DHMİ, THY ve İGA İstanbul Havalimanı'ndan yeni protokol!

DHMİ, THY ve İGA İstanbul Havalimanı'nda "Birlikte Karar Alma Projesi Mutabakat ...

THY iklim değişikliğiyle mücadele için "Co2mission" programını hayata geçirdi
  • 02.08.2022 10:10

THY iklim değişikliğiyle mücadele için "Co2mission" programını hayata geçirdi

Türk Hava Yolları (THY) iklim değişikliğiyle mücadelede uçuş kaynaklı karbon sal ...

THY'den 299 TL'ye bilet kampanyası!
  • 02.08.2022 10:05

THY'den 299 TL'ye bilet kampanyası!

Türk Hava Yolları 2-3 Ağustos 2022 tarihlerinde yurt içi uçak bileti alanlara in ...

THY, bu yıl 75 milyon yolcuyu uçurmayı hedefliyor
  • 28.07.2022 11:59

THY, bu yıl 75 milyon yolcuyu uçurmayı hedefliyor

Türk Hava Yolları’nın (THY) çatısı altında 2014 yılından bu yana online alışveri ...