İşte Kanal İstanbul’un tüm detayları!
İşte Kanal İstanbul’un tüm detayları!
10.12.2019

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2011 yılında dile getirdiği Kanal İstanbul projesi hayata geçiriliyor. İşte merakla beklenen Kanal İstanbul'un özellikleri...

'Doğalgaz faturasını düşürmenin yolu yalıtım yaptırmak'
'Doğalgaz faturasını düşürmenin yolu yalıtım yaptırmak'
05.12.2019

İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, ısı ve su yalıtımı pazarının toplam büyüklüğünün 19,6 milyar TL olduğunu bildirdi.

“Isı yalıtımı ile 5 yılda 6 milyar TL tasarruf mümkün”
“Isı yalıtımı ile 5 yılda 6 milyar TL tasarruf mümkün”
31.10.2019

İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen; 'Dünya Tasarruf Günü'nde tasarrufun öneminden bahsetti.

Yalıtım ile doğalgaz faturalarını düşürmek mümkün!
Yalıtım ile doğalgaz faturalarını düşürmek mümkün!
29.10.2019

İzocam, artan doğalgaz fiyatları ve yaklaşan kış koşullarında faturaları düşürmek için bina yalıtımının sağlayacağı avantajlara dikkat çekiyor.

'Depreme su yalıtımlı binalarla hazırlıklı olmalıyız'
'Depreme su yalıtımlı binalarla hazırlıklı olmalıyız'
24.09.2019

İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, “Depremden korkmak yerine güvenli, su yalıtımlı binalarla depreme karşı hazırlıklı olmalıyız” dedi.

'İklim değişikliğiyle mücadele için yalıtım şart'
'İklim değişikliğiyle mücadele için yalıtım şart'
21.09.2019

İZODER Başkanı Levent Pelesen, “İklim değişikliği ile mücadelede fosil yakıt tüketimini düşürüp, yenilenebilir enerjiye geçiş yalıtımla mümkün” dedi.

İZODER, Eskişehir'de ‘Yalıtım Semineri’ düzenliyor
İZODER, Eskişehir'de ‘Yalıtım Semineri’ düzenliyor
17.09.2019

Anadolu’da ‘Tüm Yönleriyle Yalıtım Seminerleri’ düzenlemeye devam eden İZODER, 2019’un dördüncü seminerini Eskişehir’de gerçekleştiriyor.

Binalarda ısı yalıtımı ile yüzde 50 tasarruf mümkün!
Binalarda ısı yalıtımı ile yüzde 50 tasarruf mümkün!
04.09.2019

Ankara’da mantolama ustalarına yönelik düzenlenen seminerde, binalarda ısı yalıtımı ile yüzde 50 enerji tasarrufu sağlandığı belirtildi.

Isı yalıtımının sağladığı 10 avantaj!
Isı yalıtımının sağladığı 10 avantaj!
05.08.2019

MAPEI, ısı yalıtımında doğru malzeme kullanımı konusunda tüketicileri uyarıyor.

'Konutta gerçek tasarrufun yolu ısı yalıtımından geçiyor'
'Konutta gerçek tasarrufun yolu ısı yalıtımından geçiyor'
31.07.2019

İZODER Başkanı Levent Pelesen: “Hem yaz hem kış mevsiminde konutta gerçek tasarrufun yolu ısı yalıtımından geçiyor” dedi.

<p>Günümüzde binalarda enerji verimliliğinin daha çok önem kazandığını belirten İZODER (Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği) Başkanı Levent Pelesen, “Isı yalıtımı sadece kış aylarında değil, yaz aylarında da sıcağa karşı alınabilecek en etkili önemlerin başında geliyor. Kış mevsiminde ısı kayıplarının, yaz mevsiminde ise ısı kazançlarının azaltılmasını sağlayacak yalıtım uygulamaları ile sadece yakıt tasarrufu elde etmekle kalmaz, sera gazlarının salınımında da bir düşüş sağlarız” dedi. <p>Isı yalıtımının, Türkiye'nin geleceği için stratejik öneme sahip bir konu olduğunu vurgulayan İZODER Başkanı Levent Pelesen, “Son kullanıcı için büyük önem arz eden ısı yalıtımı, binalarda enerji verimliliği sağlayarak ülke ekonomisini de direkt etkiliyor. Ülke olarak binalarda kullandığımız enerji miktarı, toplam tükettiğimiz enerjinin çok önemli bir kısmına, yaklaşık yüzde 40'ına yaklaşmış durumda. Dolayısıyla yalıtımın hepimizi ilgilendiren ciddi bir boyutu var. Alacağımız önlemlerle hem yaz hem kış mevsiminde bu savurganlığın önüne geçmemiz mümkün” diye konuştu. Elektrik ve doğalgaz faturalarını yarı yarıya düşürebiliriz <p>“Yapılarda standartlara uygun şekilde gerçekleştirilen ısı yalıtımının vatandaş ve milli ekonomi açısından pek çok yararı var” diyen Levent Pelesen, şunları söyledi: “Yaşadığımız binada dengeli ısı dağılımını sağlayarak sağlığımıza büyük ölçüde katkıda bulunan ısı yalıtımı, Türkiye ekonomisi ve son kullanıcı için büyük önem arz ediyor. Çünkü ısı yalıtımıyla yazın soğutma, kışın ısıtma amacıyla harcanan enerjiden farklı seviyelerde elde edilen tasarruf miktarları ile doğalgaz ve elektrik tüketimini azaltabiliyoruz. Kış mevsiminde ısı kayıplarının, yaz mevsiminde ise ısı kazançlarının azaltılmasını sağlayacak ısı yalıtım uygulamaları sadece yakıt tasarrufu elde etmekle kalmıyor, sera gazlarının salınımında da ciddi seviyelerde düşüş sağlayarak çevre ile ilgili faydanın oluşmasına katkıda bulunuyor. Son yıllarda yaşanan iklim değişikliği etkilerinin azaltılması için küresel yaklaşımla uygulanacak karbon emisyonlarının azaltılması faaliyetlerine katkı sağlıyor. Tüm bunlara ilave olarak son kullanıcı açısından, kısa sürede yatırımın geri ödeme sağlama potansiyeli ile karlı bir yatırım olarak ısı yalıtımı karşımıza çıkıyor. Bugüne değin yapılan uygulamalar 3-4 yıl gibi kısa sürede ısı yalıtım uygulamalarının kendini amorti edebildiğini gösteriyor.”
Binalarda enerji tasarrufu sağlamanın tek yolu yalıtım!
Binalarda enerji tasarrufu sağlamanın tek yolu yalıtım!
19.06.2019

Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş, Türkiye’de ısı yalıtımının öneminin artık daha iyi anlaşılmaya başlandığını vurguladı.

'Kentsel dönüşümde yalıtıma öncelik verilmesi sevindirici'
'Kentsel dönüşümde yalıtıma öncelik verilmesi sevindirici'
04.06.2019

Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, Dünya Çevre Günü hakkında açıklama yaptı.

Piyalepaşa İstanbul, tüm paydaşlarını iftarda buluşturdu
Piyalepaşa İstanbul, tüm paydaşlarını iftarda buluşturdu
01.06.2019

Polat güvencesiyle İstanbul’un merkezi Beyoğlu’nda hayata geçirilen Piyalepaşa İstanbul, tüm paydaşlarını ilk kez bir iftarda bir araya getirdi.

Çetmen Mobilya, Çağla Şıkel ile tüm kadınlara sesleniyor
Çetmen Mobilya, Çağla Şıkel ile tüm kadınlara sesleniyor
15.05.2019

Türkiye’nin köklü mobilya markalarından Çetmen Mobilya, “Göster Zevkini” sloganıyla tüketicileri mobilya seçerken kendilerini ifade etmeye çağırıyor.

Isı yalıtımı ve pencere değişimine düşük faizli kredi!
Isı yalıtımı ve pencere değişimine düşük faizli kredi!
19.04.2019

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Esin Kara, Enerji Verimliliği Kanununda değişiklik teklifinde bulundu.

THY'nin büyük göçünün tüm detayları belli oldu
THY'nin büyük göçünün tüm detayları belli oldu
20.03.2019

Türk Hava Yolları (THY)'nın, İstanbul Havalimanı'na büyük göçünün tüm detayları da belli oldu.

İZODER, Erzurum'da 'Yalıtım Semineri' düzenledi
İZODER, Erzurum'da 'Yalıtım Semineri' düzenledi
08.03.2019

‘Tüm Yönleriyle Yalıtım Seminerleri’ düzenlemeye devam eden İZODER, 2019’un ilk seminerini Erzurum’da gerçekleştirdi.

'Su yalıtımı ile donatılmış güvenli binalar inşa etmeliyiz'
'Su yalıtımı ile donatılmış güvenli binalar inşa etmeliyiz'
05.03.2019

Yatılım sektörünün çatı örgütü İZODER'in Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen '1-7 Mart Deprem Haftası' kapsamında değerlendirmelerde bulundu.

İnşaat sektörünün tüm paydaşları  ‘buildingSMART Türkiye’yi kurdu
İnşaat sektörünün tüm paydaşları ‘buildingSMART Türkiye’yi kurdu
14.02.2019

BuildingSMART’ın Türkiye temsilciliğinin kurulmasına yönelik ilk adım atıldı.

Isı yalıtımlı binada 40 bin TL peşinatla konut fırsatı!
Isı yalıtımlı binada 40 bin TL peşinatla konut fırsatı!
30.01.2019

Konut kredileri için büyük adım. Isı yalıtımlı binalar için kredi oranında normal dairelere göre yüzde 10'a kadar artış gerçekleştirildi.

<p>Daire bazında yüzde 50 enerji tasarrufu sağlayan ısı yalıtımlı binalar için kredi oranında normal dairelere göre yüzde 10'a kadar artış gerçekleştirildi. Bu da 400 bin TL'lik bir dairede peşinatın 40 bin TL düşeceği anlamına geliyor. Türkiye'de 655 bin binanın Enerji Kimliği bulunuyor. Kimlikli binalarda yalıtım malzemelerinden kaynaklı enerji faturaları da yüzde 50'ye yakın düşüyor. <p>Uzun zamandan beridir gündemde olan ve 2020 yılına kadar tüm binalar için zorunlu hale getirilmesi planlanan Enerji Kimlik Belgesi kapsamında çok önemli bir adım atıldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu konut kredilerindeki kredi kullandırma oranlarında değişiklik yaptı. Son düzenlemeyle birlikte ısı yalıtımlı konutların satışında kullanılacak kredi oranları artırıldı. Yüzde 10 arttı <p>Enerji Kimlik Belgesi bulunan binaların sayısının arttırarak bu tarz konutların da alımını teşvik edecek olan uygulama kapsamında konut alımında yüzde 80 olan kredi kullandırma oranı enerji kimlik belgesi bulunan; enerji performansı A sınıfı olan konutlar için yüzde 90'a, enerji performansı B sınıfı olan konutlar da ise yüzde 85'e çıkarıldı. 400 bin TL'de 40 bin TL peşinat <p>Binalarda tüketilen enerjiyi yarı yarıya düşürerek enerji faturalarını da azaltan ısı yalıtımlı&nbsp; 400 bin TL'lik bir dairede düzenleme sonrası kullandırılacak kredi 360 bin TL'ye kadar çıkacak. Bu yalıtımsız bir daire için kullandırılan yüzde 80'lik oran baz alındığında 80 bin TL yerine 40 bin TL daha az bir birikimle yani 40 bin TL peşinatla ev alınabileceği anlamına geliyor. SPK yetkili değerleme şartı <p>Sınırlamaya konu krediler için teminat olarak alınan gayrimenkullerin değerlemesini yetkili değerleme şirketlerine yaptırılması ve sınırlamada bu değerlerin kullanılması da zorunlu tutuldu. Enerjinin yüzde 40'ı binalara gidiyor <p>Enerji ihtiyacının yüzde 75'inin ithalat yoluyla karşılandığı ve tüketilen toplam enerjinin yüzde 40'a yakınının kullanıldığı binalarda sağlanacak enerji verimliliğiyle cari açık da düşürülebilecek. Enerjiyi verimli kullanmaya yönelik ''Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2017-2023'' adıyla çok önemli bir de mevzuat bulunuyor. 2020'ye kadar tüm binalarda zorunlu olacak <p>Isı yalıtımı sistemleri ile ısıtma amacıyla harcanan enerjiden yüzde 50'ye yakın tasarruf sağlanıyor. Böylelikle, enerji tüketiminin azalması sonucu doğalgaz faturaları da yarı yarıya düşüyor. 2020 yılına kadar tüm binalar için Enerji Kimlik Belgesi alınması zorunlu olacak. İZODER Başkanı Pelesen: Önemli bir adım <p> <p>BDDK'nın düzenlemesine yalıtım sektörünü temsil eden Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği İZODER'den de tam destek geldi. <p>Enerji verimliliği yüksek olan konutlara yüzde 90'a kadar kredi kullandırılmasına ilişkin düzenlemeyi; ülkede enerjinin verimli kullanılması, yalıtım bilincinin artması ve yalıtım sektörünün gelişimi açısından son derece önemli bir adım olarak gördüklerini ifade eden İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, ''Yüzde 75'i ithal edilen enerjinin yaklaşık yüzde 35'i binalarda kullanılıyor. Isı yalıtımı uygulamaları binalarda, sağladıkları yüzde 50'lik enerji verimliliği ile öne çıkıyor. Dolayısıyla yalıtımın hepimizi ilgilendiren ciddi bir boyutu var. Henüz yasal altyapı istenen seviyede olmadığı için teşvik mekanizmalarına ihtiyaç var. Bahse konu düzenlemenin bu noktada bir başlangıç olmasını umuyoruz.'' diye konuştu. 655 bin konutun enerji kimliği var <p>Türkiye'de kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak, bireysel yalıtım yaptıran ve yeni yapılan verimli binalar dikkate alındığında yaklaşık 5.6 milyon konutun yalıtıma ihtiyacı olduğunu kaydeden Pelesen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının paylaştığı verilere göre Türkiye'de 654 bin 925 Enerji Kimlik Belgesi bulunduğunu bu belgelerden ise sadece 2 bin 234 tanesi A sınıfı gerekliliklerini sağlayacak şekilde düzenlendiğini ifade etti. En kötüsü 'G' en iyisi 'A' <p>Enerji Kimlik Belgesi'nde; binanın enerji tüketimi ve sera gazı salımı A ile G arasında sınıflandırıldığına da dikkat çeken Pelesen konuşmasını şöyle sürdürdü; <p>''Binalar için en kötü performansı temsil eden G sınıfı binalarda, enerji tüketimi ve sera gazı salımı çok yüksektir. G sınıfı binalar; yasalarca öngörülen asgari şartlardan en az yüzde 75 daha fazla enerji tüketmektedir. D sınıfı binalar ise yasalarca öngörülen asgari şartlarda veya bu şartlardan yüzde 19 daha fazla enerji tüketmektedir. Enerji kimlik belgesinde C sınıfı olarak atanmış olan binalar yasalarca öngörülen asgari şartlardan yüzde 1 ile yüzde 20 arasında, B sınıfı olarak atanmış binalar ise yüzde 21 ile yüzde 60 arasında daha az enerji tüketmektedir. Enerji performansı en üst seviyede olan A sınıfı binalar ise yasalarca öngörülen asgari şartlardan en az yüzde 61 daha az enerji tüketimine sahiptir.'' 3 bin 500 TL'ye yalıtım <p>Yeni yapılan bir binada ısı yalıtımının maliyeti, toplam maliyetin yüzde 2 ile 5'i kadar olduğunu da aktaran Pelesen, 100 metrekarelik bir konutu olan vatandaşa yalıtım uygulamasının maliyetinin ise 3 bin 500 &ndash; 7 bin 600 TL arasında değişebileceğini söyledi. Faturalar düşecek <p>Binaların ısı yalıtımı ile enerjide yüzde 50'ye varan oranda tasarruf yapabileceğini tüm binaların ısı yalıtımlı hale getirilmesi halinde ise ülkenin toplam enerji faturasının yaklaşık yüzde 15 azalacağını kaydeden Pelesen, ısı yalıtımıyla, ülke ekonomisi ve çevre kirliliğini önlemeye sağlanan katkının yanında, binanın değerinin yükseleceğini belirterek ''Çünkü binanın harcadığı enerji miktarı, evlerin satılmasında veya kiralanmasında artık belirleyici etken oldu.'' diye konuştu.