17 ilde 'İlk Evim İlk İş Yerim' projesinin temelleri eşzamanlı atılacak

17 ilde 'İlk Evim İlk İş Yerim' projesinin temelleri eşzamanlı atılacak

Bakan Kurum, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi “İlk Evim İlk İş Yerim” projesi kapsamında, 25 Ekim’de 17 ilde eşzamanlı temel atma töreni düzenleneceğini açıkladı.

Bakan Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımızla 'İlk Evim İlk İş Yerim' projemizde 17 ilimizde 5 bin 615 konutun ilk temellerini atıyoruz. Tüm hemşehrilerimizi Başkentimize bekliyoruz. Bu heyecanı hep birlikte yaşayalım” ifadelerini kullandı. Projeye şu ana kadar 7.5 milyonluk başvuru olduğu belirtilen açıklamada şu detaylar paylaşıldı:

YATAY MİMARİDE OLACAK

“Dev projeyle 500 bin Sosyal Konut yapılacak. Vatandaşlar yerel ve yatay mimari, zemin artı 5 katı geçmeyecek, sıfır atık uyumlu, enerji verimli, iklim dostu malzemelerden yapılmış, yenilenebilir enerji sistemiyle donatılmış konutlara 2 bin 280 lira taksitle sahip olabilecek. Projeyle 1 milyon arsa vatandaşa sunulacak. Arsalar elektrik, su ve stabilize yol altyapıları tamamlanmış, imar planı yapılmış, inşaat yapmaya hazır olarak teslim edilecek. Evler müstakil ya da müşterek olarak, 5 katı geçmeyecek şekilde yapılabilecek. TOKİ mimari, mühendislik ve yapım desteği verecek. Bin 604 liradan başlayan taksitlerle, 10 yılda faizsiz ve sabit fiyatla ödenebilecek. Ayrıca bu projeyle TOKİ kuruluşundan bugüne kadar ilk kez küçük ve orta ölçekli sanayicimize işyeri sunuyor. Bu proje hem vatandaşımızın işyeri sahibi olmasına imkân tanırken hem de istihdama katkı sağlayacak. İlk etapta 28 ilimizde 10 bin işyeri, toplamda ise 50 bin işyeri kurulacak.”

900 MİLYAR YATIRIM

Açıklamada yaklaşık 900 milyar liralık bir yatırım olan “İlk Evim İlk İş Yerim” projesinin çarpan etkisiyle 450'den fazla alt sektörü harekete geçirecek olması sebebiyle ekonominin, sanayinin, ticaretin çarklarını da hızlandıracağı vurgulandı. Projenin 2 trilyon liradan fazla bir ekonomik hareketliliğe yol açacağının öngörüldüğü belirtilen açıklamada, en az 200 bin yeni istihdam katkısı sağlamasının beklendiği anımsatıldı.

HANGİ ŞEHİRDE BAŞLIYOR?

Bakanlığın açıklamasında hangi ilde ne kadar konutun temelinin atılacağına ilişkin ise şu bilgilere yer verildi:

“Ankara’da 2 bin 171, Zonguldak’ta 595, Kırşehir’de 458, Kahramanmaraş’ta 210, Aydın’da 265, Bolu’da 206, Konya’da 206, Afyonkarahisar’da 364, Diyarbakır’da 158, Uşak’ta 158, Erzurum’da 158, Muğla’da 154, Yozgat’ta 141, Manisa’da 78, Amasya’da 87, Tunceli’de 118 ve Elazığ’da 88 konutun temeli atılacak.”

Hürriyet

Yorum Yaz