Profilo Holding için iflas kararı çıktı!

Profilo Holding için iflas kararı çıktı!

Türkiye’nin en eski sanayicilerinden biri olan Kamhi Ailesi’ne ait Profilo Holding AŞ ve Profilo Sanayi AŞ için iflas kararı verildi. 

Bir dönem tesislerinde binlerce kişinin çalıştığı, vergi rekorları kıran, en büyük sanayi listelerinde yer alan Profilo Holding geçen perşembe İstanbul Ticaret Mahkemesi’nde görülen bir davada sessiz sedasız bir biçimde ‘yok olan şirketler’ arasına girdi. Geçen yıl vefat eden iş insanı Jak Kamhi’nin, kiralık küçük bir iş yerinde temelini attığı ancak yıllar içinde Türkiye sanayisinin güçlü oyuncularından biri konumuna gelen holdingi iflasa sürükleyen dava ise ilgi çekici. Profilo Grubu şirketlerinin avukatlığını üstlenen, kurucu Jak Kamhi ile de yakın ilişkisi olan ünlü avukat Sümer Altay, takip ettiği önemli bir dosyadaki vekâlet ücreti ödenmediği gerekçesi ile grup ile karşı karşıya geldi. Anılan dosyadan uzaklaştırılan Av. Altay, vekâlet ücretinin ödenmesi için girişimde bulundu ancak olumlu bir sonuç elde edemedi.

MİKTAR 2.5 MİLYON TL

Avukat Altay bu kez, 2.5 milyon liralık alacağı için Profilo Holding AŞ ile Profilo Sanayi ve Tic. AŞ’ye karşı Iflas davası açtı. İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme depo kararı verdi. Depo kararına rağmen ödeme yapılmayınca Profilo için kaçınılmaz sona gidildi. Geçen perşembe gün yapılan duruşmada Altay’ın avukatları “Borç ödenmedi. Davalıların ayrı ayrı iflasına karar verilsin” dedi. Davalı şirketlerin avukatı ise “Davanın reddine karar verilmesini istiyoruz” dedi.

YARIM ASRI DEVİRDİ

Tarafların taleplerini alan mahkeme kararını verdi. Mahkeme 11 Kasım günü saat 13. 40 itibari ile 104 milyon TL sermayeli Profilo San. ve Tic. AŞ ile, 65 milyon TL sermayeli Profilo Holding AŞ’nin iflasına karar verdi. Anılan iki şirketin kuruluş tarihi ise yarım asrı devirmiş durumda. Profilo Sanayi AŞ 1965 yılında kurulurken, Profilo Holding AŞ’nin kuruluşu ise 1971 olarak kayıtlarda yer alıyor. Mahkemenin verdiği iflas kararı sonrası süreç şu şekilde işleyecek. Her iki şirket için da tasfiye sürecine geçilecek. İstanbul İflas Müdürlüğü iki şirketin de tasfiyesini yürütecek. Oluşacak iflas masası, iki şirketin varlıklarını satarak borçları ödeme yoluna gidecek. Anılan borçlar arasında kamunun vergi ve prim alacakları söz konusu. Öte yandan, mahkemenin verdiği iflas kararına itiraz hakkı da var. Ancak bu itiraz, tasfiye sürecinin yürütülmesine engel değil.

‘KARAR HATALI BOZULMASINI BEKLİYORUZ’

KARARIN doğru olmadığını düşündüklerini vurgulayan Profilo Holding CEO’su Dani Sami Acıman, Hürriyet’in soruları üzerine “Yerel mahkemenin kararının doğru olmadığını düşünüyoruz. Bu karar, bilirkişi raporlarına aksi yönde çıktı. Karara itiraz edeceğiz; karar bozulacaktır. Profilo olarak başka kimseye borcumuz yok. Davaya konu olan ödeme yapıldığında iflas kararı da kalkacaktır. Her iki şirketin de, bu parayı ödemeye yeter fazlası ile varlığı var” açıklaması yaptı.

‘PARAYI TAHSİL ETMEM ZOR’

PROFİLO Grubu'nun en önemli iki şirketinin iflasına yol açan davayı açan Av. Sümer Altay... Bugüne kadar önemli bir çok dosyayı üstlenen Av. Altay, Hürriyet’e şu açıklamayı yaptı: “Ben Profilo’nun başka bir dosyasında avukatlık yaptım. 13 yıl önce açtığımız çok önemli bir dava bu. Ve kazanma yolunda olduğumuz bir dosyaydı. Bu davadan alındım. Benim de vekâlet ücretim söz konusuydu. Profilo Holding ve Profilo Sanayi AŞ de bu alacağıma kefil oldu. Davacı açtık ve kazandık. Ancak, parayı tahsil etmem mümkün görünmüyor” diye konuştu.

Hürriyet

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Profilo Holding için iflas kararı çıktı!
  • 16.11.2021 09:24

Profilo Holding için iflas kararı çıktı!

Türkiye’nin en eski sanayicilerinden biri olan Kamhi Ailesi’ne ait Profilo Holdi ...

Kahmi çiftine ait villanın yarı hissesi icradan satıldı
  • 08.03.2016 17:20

Kahmi çiftine ait villanın yarı hissesi icradan satıldı

Yasemin-Cefi Kahmi çiftinin sahibi oldukları 20 milyon liralık villanın yarı his ...

Sektör gelişince dev holdingler gözünü marinalara dikti!
  • 26.08.2013 17:03

Sektör gelişince dev holdingler gözünü marinalara dikti!

Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye, marinacılıkta Akdeniz çanağındaki rak ...

PANORAMA TOWERS'LA GELİYOR
  • 12.11.2011 11:23

PANORAMA TOWERS'LA GELİYOR

Beyaz eşya sektöründen çekilen, elektronikteki faaliyetini ise iç piyasada TV sa ...