Türk müteahhitler yurt dışında fırsat peşinde!

Türk müteahhitler yurt dışında fırsat peşinde!

Türk ve Avusturyalı müteahhitler üçüncü pazarlarda yatırım imkânlarını değerlendiriyor.

Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi Johannes Wimmer, Avusturyalı ve Türk müteahhitlik firmalarının üçüncü pazarlarda ortaklık bağlamında Afrika, Orta Asya, Orta Doğu’da iyi işbirlikleri çıkarabileceğini belirterek, “Eminim ki iki ülkenin işbirliği bu bölgelerde daha görünür olmalarını sağlayacak. Kısa zamanda iyi sonuçlar alacağımızı düşünüyorum” dedi.

Wimmer, “Bu yıl yeni olan şu ki ihracat bankalarımız yani Avusturya’nın resmi ihracat destek kuruluşu Oesterreichische Kontrollbank AG (OeKB) ve Türk Eximbank arasında üçüncü pazarlarda işbirliği fırsatlarını desteklemek için yeni bir anlaşma var. Bu nedenle, bu anlaşmanın üçüncü pazarlarda işbirliği fırsatlarını güçlendireceğini ve onlara bir destek vereceğini umuyoruz” diye konuştu.

BÜYÜK PROJELER

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren Sri Lanka’da, Endonezya’da, Bangladeş’te, Filipinler’de yapılacak çok büyük projelerin olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Buralar ağırlıklı Çin’in hegemonyasında olan ülkelerdi. Çünkü Çin buralara büyük kredi imkanlarıyla gidiyor. Oradaki inşaatları alıp hatta oradaki bazı liman havaalanı gibi projeleri de kendi ülkesinin ticari açılımı için bir politik genişleme aracı olarak kullanıyordu. Bizim Türk Eximbankımızın kapasitesiyle Çin’le gerek Afrika’da, gerek Uzak Doğu’da bu anlamda rekabet etmemiz zorlaşmaya başlamıştı. Çünkü o finansman desteğini biz götüremiyorduk. Bu ülkelerden gelenlerin hepsi şimdi ‘tamam Çin parayla geldi biz de işlerimizi onlara vermek zorunda kaldık. Ama yaptıkları işlerden hiç memnun değiliz. Gerek iş programına uyumları gerek işlerin zamanında bitirilmesi gerekse de kalite açısından biz imkan varsa Türk müteahhitlerinin gelip bizim işlerimizi yapmasını istiyoruz’ diyorlar” değerlendirmesinde bulundu. Türk Eximbank’ın bazı ülkelerin Eximbank’larıyla anlaşmalar imzalamaya başladığına işaret eden Eren, “Avusturya Eximbank’ı da bunlardan bir tanesi. Türk müteahhitlerinin rekabetçi gücüyle beraber, Avusturya’dan teknoloji ve özellikle finansman desteği alarak üçüncü ülkelerdeki büyük projeleri değerlendiriyoruz” yorumunu yaptı.     

50 TRİLYON DOLAR

“Avrupa’nın bütün altyapısı yaşlandı, yenilenmeye ihtiyacı var” diyen Eren, Türk müteahhitlerin bu alanda aktif rol alabileceğini söyledi. Eren, üçüncü ülkelerde pandeminin bitişinden sonra bekleyen yaklaşık 40-50 trilyon dolarlık projenin olduğunu belirterek, “Bu dünyada şu anda yapım bekleyen projelerin tahmini tutarıdır. Bunun içinden bir pay almak çabasındayız biz de. Şimdiye kadar otuz milyar dolarlık yıllık hacimlere çıkmıştık. Fakat salgın nedeniyle geçen sene 15 milyar dolarlara kadar düştük. Bu sene eylül ayı itibariyle 17.8 milyar dolara çıktık. Hedefimiz yıl sonuna kadar yirmi milyar doları yakalamak” dedi. Türk müteahhitleri olarak orta vadede yılda 50 milyar dolarlık yurt dışında iş almak istediklerini ifade eden Eren, “Türk Eximbank’la Avusturya Eximbank’ının birleşerek bize oluşturacakları finansman desteğiyle üçüncü ülkelerde Afrika’da, Uzak Doğu’daki ülkelerindeki büyük projeleri hayata geçirmeyi istiyoruz” şeklinde konuştu.

Hürriyet

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Türk müteahhitler yurt dışında fırsat peşinde!
  • 21.10.2021 09:56

Türk müteahhitler yurt dışında fırsat peşinde!

Türk ve Avusturyalı müteahhitler üçüncü pazarlarda yatırım imkânlarını değerlend ...

Türk müteahhitler dünyanın konutunu inşa etti
  • 14.07.2018 11:10

Türk müteahhitler dünyanın konutunu inşa etti

Türk müteahhitlerin bu yılın ilk yarısında alınan işlerin tutarı 9,2 milyar dol ...

Rusya'da inşaat yapan Türk müteahhitler 2017'den umutlu!
  • 16.12.2016 11:35

Rusya'da inşaat yapan Türk müteahhitler 2017'den umutlu!

Rusya'da önemli inşaatlar yapan Türk inşaat firmaları, 2017'de Rusya ile Türkiye ...

"2 milyar dolarlık imza için gözler Rusya'da"
  • 30.06.2016 11:41

"2 milyar dolarlık imza için gözler Rusya'da"

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik adımlar, bu ülk ...

2023 hedefi 100 milyar dolar
  • 26.10.2015 19:38

2023 hedefi 100 milyar dolar

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk müteahhitlik firmalarının yurt dışı projelerin ...

Türkmenistan'da inşaat ile birçok sektöre kapı aralandı!
  • 30.07.2013 09:16

Türkmenistan'da inşaat ile birçok sektöre kapı aralandı!

Türk müteahhitlik firmalarının büyük projelere imza attığı Türkmenistan'da, tarı ...