Salgının etkisiyle ofis kiralamada sert düşüş!

Salgının etkisiyle ofis kiralamada sert düşüş!

Dünyayı etkisi altına alan ve hala mücadele edilen koronavirüs salgını ofis piyasasını da derinden etkiledi.

Ticari gayrimenkul danışmanlık pazarında faaliyet gösteren Cushman & Wakefield'in yaptığı araştırmaya göre 2021 yılının ilk çeyreğinde ofis pazarına yeni arz eklenmezken, kiralama işlemlerinde sert düşüş yaşandı.

Koronavirüsün ülkemize Mart 2020'de geldiğini bu nedenle 2020 ve 2021 ilk çeyrek karşılaştırmasında salgın etkisinin net görüldüğünü belirten Cushman & Wakefield Yönetim Kurulu Başkanı Tuğra Gönden, İstanbul'daki A sınıfı ofis pazarı için şu verileri paylaştı: “2020'nin son çeyreğinde 90 bin 136 metrekare, 2020'nin ilk çeyreğinde yine benzer seviyelerde 90 bin 863 metrekare olarak kaydedilen kiralama işlemleri 2021 yılının ilk çeyreğinde 51 bin 249 metrekare olarak gerçekti. Birinci çeyrekte kiralama işlemleri hem son çeyreğe, hem de geçen yılın ilk çeyreğine göre yaklaşık yüzde 44 düştü.”

Merkezi bölgelere olan ilgiye de dikkat çeken ve “Ofis alanlarının niteliği, teknolojik altyapısı ve konumu hiçbir zaman bu kadar önemli olmamıştı” diyen Gönden şunları söyledi:

MERKEZİ İŞ ALANI

“Geçen yılın ilk çeyreğinde, Levent, Maslak, Esentepe Gayrettepe ve Zincirlikuyu bölgelerini kapsayan merkezi iş alanında (MİA) yapılan kiralama işlemleri toplam işlemlerde yüzde 21 paya sahipken, 2021'in ilk çeyreğinde metrekare bazında anlaşmaların yüzde 55'i MİA'da gerçekleşti. MİA'da kiralamalar yüzdesel bazda geçen yılın aynı dönemine ve bir önceki çeyreğe göre iki kat arttı.” Gönden, depo kiralamada da ilk çeyrekte işlem sayısı açısından iki kat artış olduğunu ekledi.

OLUMLU SİNYALLER GELMEYE BAŞLADI

Yılın kalan bölümü için olumlu sinyaller aldıklarını belirten Tuğra Gönden, “2020'de ve 2021'in başlarında yapılan birçok çalışma, çoğu şirketin yüzde 100 uzaktan çalışma modeline geçmediğini gösteriyor. Analizler çalışanların ve işverenlerin büyük bir bölümünün salgın sonrasında 2 ile 4 gün arasında ofiste geçirmeyi planladıklarını gösteriyor. Pandeminin etkisinin hafiflemesi ile ofis piyasasında hareketlenmeler olacağı belli. Kimi büyük ofisler farklı noktada 2-3 ofise dönecek, kimileri altyapısı yetersiz binadan daha iyi bir alana geçecek. Bundan sonra havalandırması ve altyapısı iyi, açık alanı olan binalar öne çıkacak. Bu yönde gelen taleple birlikte piyasa hareketlenecek” dedi.

GİZLİ İNDİRİM YAPILIYOR

Ofis kiralarına da değinen Gönden, “Dolar bazında bakarsak son bir yılda Levent'te kiralar yüzde 21.9, Esentepe-Gayrettepe'de yüzde 26.3, Maslak'ta yüzde 21.1, Anadolu yakasında ise yüzde 22.7, İzmir'de yüzde 25, Ankara'da yüzde 30.8 geriledi. Burada kur etkisi söz konusu. Kısa ve orta vadede Türk Lirası bazında ise kiraların sabit kalması bekleniyor” dedi. Kimi mülk sahiplerinin ‘gizli indirim' yaptığına dikkat çeken Gönden, “ ‘5 yıl anlaşma yapalım 1 yıl kira ödeme', ya da ‘dekorasyonu bizden' gibi yardımlar da oluyor” dedi.

Hürriyet

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Halk GYO, aktif büyüklüğünü 3,9 milyar TL’ye taşıdı
  • 10.11.2021 11:12

Halk GYO, aktif büyüklüğünü 3,9 milyar TL’ye taşıdı

İstikrarlı büyüme performansını sürdüren Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. ...

Halk GYO, 3,7 milyar TL aktif büyüklüğe ulaştı!
  • 10.08.2021 10:37

Halk GYO, 3,7 milyar TL aktif büyüklüğe ulaştı!

Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., yılın ilk yarısında aktif büyüklüğünü g ...

Evora İzmir tanıtım filmi yayında!
  • 26.09.2018 12:54

Evora İzmir tanıtım filmi yayında!

Emlak Konut GYO bünyesinde Teknik Yapı ve Halk GYO tarafından hayata geçirilen E ...

Evora İzmir basına tanıtıldı
  • 25.09.2018 15:38

Evora İzmir basına tanıtıldı

Emlak Konut GYO bünyesinde Teknik Yapı ve Halk GYO tarafından hayata geçirilen E ...

Umut Durbakayım ve Feyzullah Yetkin Evora İzmir'i anlatıyor
  • 25.09.2018 13:32

Umut Durbakayım ve Feyzullah Yetkin Evora İzmir'i anlatıyor

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım ve Halk GYO Genel M ...

Türkiye'nin ilk GYO sukuk ihracı gerçekleşti
  • 15.02.2018 17:30

Türkiye'nin ilk GYO sukuk ihracı gerçekleşti

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, "Kira sertifikası ihracımız, gayrimenkul sek ...