Yeni konut modelinde arsalar hangi şartlarla verilecek?

Yeni konut modelinde arsalar hangi şartlarla verilecek?

Konut fiyatlarında ve kiralarda yaşanan fahiş artışlara karşı ilgili bakanlıklar yeni düzenlemeler üzerinde çalışıyor. Hazine arazilerinin vatandaşa satılacağı yeni konut hamlesinin detayları da netleşmeye başlıyor.

Fahiş ev ve kira fiyatlarına karşı harekete geçildi, ilgili bakanlıklar yeni düzenlemeler üzerinde çalışıyor. Bir yandan sosyal konut üretiminde gaza basılırken bir yandan da farklı modeller geliştiriliyor. Bu modellerden biri de altyapılı arsa satışı olacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Hazine arazilerini vatandaşın kendisi için konut yapması adına uygun şartlarda satışa çıkaracaklarını açıkladı. Bakan Kurum, "Belki tek parselde kendi evini yapacak ya da talep örgütlenmesi ile daha büyük parseller alınacak. Ankara'da Gölbaşı, İstanbul'da Çatalca, Tuzla ve Başakşehir'de çalışıyoruz" diye konuştu.

DETAYLARI BAKAN KURUM AÇIKLADI

Bu açıklamanın ardından herkes detayları merak etmeye başladı. Bakan Murat Kurum, 81 ilde evi olmayan vatandaşların kira öder gibi konut sahibi olabileceği projenin ağustosta duyurulacağını, fazla talep gelirse sosyal konutta olduğu gibi noter huzurunda kura çekileceğini söyledi. Kurum konu başlıklarıyla şunları söyledi:

KURALAR NOTER HUZURUNDA

İhtiyaç olan tüm şehirlerde projeyi hayata geçireceğiz. Aynı, sosyal konut projesinde olduğu gibi alanları belirleyeceğiz. Bu alanlar üzerinden vatandaşlarımızın taleplerini alacağız. Şartlar koyacağız. Bu şartlar çerçevesinde, şartları uyan vatandaşlarımız başvuracaklar. Talep bizim belirlediğimiz sayı ve miktardan fazlaysa sosyal konutta olduğu gibi noter huzurunda kura çekeceğiz. Vatandaşlarımız satış ve devir kısıtlamasıyla arsa temin edecekler ve buralara ev yapabilecekler, ev sahibi olmalarına destek olmuş olacağız.

MALİYETE YÜZDE 60 DESTEK

Hazine arazilerinin kendi evini yapmak isteyenlere satışına ilişkin proje üzerinde 2 aydır çalışıyoruz. Şehrin çeperindeki hazine mülkiyetindeki arazileri altyapısıyla birlikte hazırlayacağız, planlayacağız; buraları da evi olmayan vatandaşlarımızın ev sahibi olabilmeleri amacıyla satışa çıkaracağız. Pandemi sürecinde 'şehrin çeperinde tek katlı, az katlı ev yapayım' taleplerini gördük. Hem bu talepleri karşılamak hem de konut fiyatlarını arsa bedeliyle düşürebilmek amacıyla bunu yapacağız. Bu alanları vatandaşımızın uygun bedelle almasını temin edeceğiz. Bu sayede konut maliyetlerinde yüzde 50- 60'a varan bir desteği sağlamış olacağız.

KONUT KAMPANYASI NASIL OLACAK, HAZİNE ARAZİLERİ HANGİ ŞARTLA VERİLECEK?

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi'ye konuşan Bakan Kurum, düzenlemenin 8-10 gün içinde Meclis’e sunulacağını belirtti:

“Kira artışlarını 1 yıllık TÜFE’ye göre yapmak zorundayız. Ama fahiş zam yapanlar var. Bu zamlar Borçlar Kanunu’na aykırıdır. Fahiş kira artışına maruz kalan vatandaşlarımız mahkemelere başvurmak zorundadır. Mahkemeler de Borçlar Kanunu’na göre karar vermek zorundadır. Kanuni oranların üzerinde zam yapıldığı şikâyetleri var. Vatandaşlarımız yüksek kira artışlarını bize bildirebilirler. Dört bakanlığımız ev sahiplerini ve kiracıları mutlu edecek şekilde çalışıyor. 1 hafta 10 gün içinde Sayın Cumhurbaşkanı’mız bu çalışmayı kamuoyuyla paylaşacak. Ardından da yasal düzenlemeyi Meclis’e sunup kanunlaştıracağız.”
Bakan Kurum, maliyetler hakkında verdiği bilgide ise şu ifadeleri kullandı:

Konut maliyetlerinin yüzde 30-40’ı arsa fiyatlarından kaynaklanıyor. TOKİ’nin yapacağı konutlarda arsa maliyetlerinden kaynaklı bir artış yaşanmayacak. Bu, konut üretiminde yüzde 30-40 oranında daha düşük bir maliyet olacak demektir. Mortgage kredisi veya enflasyon oranı bizim uygulamamızın tam tersi. TOKİ konutlarını TÜFE’ye endeksli olarak düzenliyoruz ama TÜFE’yi de yüzde 10’u aşmayacak şekilde düzenliyoruz. Yani enflasyon oranıyla eşgüdümlü değil. Biz enflasyon oranının ve Merkez Bankası’nın faiz oranının altında bir oranda fiyat düzenlemesi yapıyoruz.

"MALİYETLERİ BİRE BİR YANSITMAYACAĞIZ"

“Bu projeleri evi olmayan dar gelirli vatandaşlar için yapacağız” diyen Kurum, “Maliyetleri birebir yansıtmayacağız. Sosyal konut kampanyasını 600-700 bin lira olarak başlatmayacağız. Konut alıcılarına destek vereceğiz" ifadelerini kullandı.

“Hazine arazileri peşkeş çekiliyor” tartışmalarına da yanıt veren Kurum, "Alt gelir grubunda olan ve ev sahibi olmayan insanlarımıza Hazine arazilerini vermek peşkeş çekmekse evet biz vatandaşımıza Hazine arazilerini peşkeş çekiyoruz" dedi.

Bakan Kurum, 'Hazine arazileri hangi şartlarla verilecek?' sorusunu da şöyle yanıtladı: “Hazine arazileri evi olmayan vatandaşlara verilecek. Arsayı aldığında evi yaptığı sürede resim, harç ve KDV muafiyeti gibi destekler vereceğiz. Hazine arazisini tahsis ederken belirli bir süre elden çıkarmama şartı koyacağız. TOKİ konutları da 5 yıl ve taksidi bitmeden devredilemiyor. Hazine arazilerini de belli bir süre devredemeyecekler. Buradaki amacımız alt gelir grubundakileri, evi olmayanları ev sahibi yapmaktır.”

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Yeni konut modelinde arsalar hangi şartlarla verilecek?
  • 02.06.2022 11:16

Yeni konut modelinde arsalar hangi şartlarla verilecek?

Konut fiyatlarında ve kiralarda yaşanan fahiş artışlara karşı ilgili bakanlıklar ...

İstMarina AVM, her ay 1 kişiye 100 bin TL kazandıracak
  • 12.10.2020 12:14

İstMarina AVM, her ay 1 kişiye 100 bin TL kazandıracak

İstMarina AVM, 12 Ekim’de yeni eğitim dönemine merhaba demeye hazırlanan öğrenci ...

Yabancılar markalı konut projelerinde en çok 2+1 tercih etti!
  • 19.08.2020 16:14

Yabancılar markalı konut projelerinde en çok 2+1 tercih etti!

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Temmuz ayı sonuçları açıklandı. Endekse g ...

Hazineye ait tarım arazileri için 90 bin kişi başvurdu
  • 15.11.2018 13:42

Hazineye ait tarım arazileri için 90 bin kişi başvurdu

Hazineye ait arazilerin çiftçilere kiralanmasını sağlayan düzenlemeye 90 bin kiş ...

100 bin liralık tarla yıllık 100 liraya kiralanabilecek
  • 26.09.2018 10:46

100 bin liralık tarla yıllık 100 liraya kiralanabilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hazine taşınmazlarına ilişkin kiralamala ...

Vatandaş için büyük fırsat, o arsalar satışa çıktı!
  • 08.06.2018 09:54

Vatandaş için büyük fırsat, o arsalar satışa çıktı!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Hazine arazisi üzerinde tarım yapan vatandaşlar için s ...