Türkler orta yaşta ev alıyor, şehre uzaklık önemsenmiyor

Türkler orta yaşta ev alıyor, şehre uzaklık önemsenmiyor

Kullanım alanı 100 metrekareyi geçmeyen ve düşük maliyetli olarak üretilen 'sosyal konut'lar sayesinde, vatandaşın ev sahibi olma hayali gerçeğe dönüşüyor

Kullanım alanı 100 metrekareyi geçmeyen ve düşük maliyetli olarak üretilen 'sosyal konut'lar sayesinde, vatandaşın ev sahibi olma hayali gerçeğe dönüşüyor. Türk insanları için ev almanın çok önemli olduğunu söyleyen Turyap Yönetim Kurulu Üyesi Başak Soner, "Türk inşam hayatı boyunca çalışarak edindiği birikimle ancak orta yaşın sonlarına doğru kendi evinin sahibi olabiliyor. O zamana kadar ev sahibi olma Özlemi öylesine büyüyor ki, artık evin küçüklüğü veya iç malzemenin kalitesi gibi unsurları fazla önemsemiyor. Şehir merkezine uzak ve ulaşım zorluğu yaşayacağı bir bölgede dahi olsa kendisine ait bir evde yaşamak istiyor" diye konuştu.


Kooperatifler vardı

"10 yıl öncesine kadar orta gelir düzeyinde sabit geliri olan geliri olan insanlar kooperatiflere üye olarak geleceğe yönelik gayrimenkul yatırımları yaparlardı. Çoğunlukla topraktan satın alma sistemiyle kurulan kooperatiflerin yapmış oldukları apartman daireleri, sosyal konut niteliğindeydi. Orta direğin hedefi bu konutlardı. O dönemde kooperatiflerde epeyce hukuki sorunlar yaşandı. İlk taksitleri topladıktan sonra ortadan kaybolan yöneticiler ile sadece kağıt üzerinde görünüp, tüzel kişiliği bulunmayan kooperatifler çoğu vatandaşın canının yanmasına sebep oldu. Günümüzde ise bu sorunlar yaşanmıyor. Toplu Konut İdaresi(TOKİ) çok güzel işler yapıyor."

ilgi görüyor

"TOKİ'nin uzun vadeli ve düşük taksitli ödeme şekliyle hemen hemen Türkiye'nin her ilinde yaptığı konutlar büyük ilgi görüyor. Özellikle İstanbul'da yapılan konutlarda talebin yoğunluğu dolayısıyla kura sistemi uygulanabiliyor. İnşa edilen konut sayısı talebi karşılamaya yetmediğinden, başvuru aşamasından itibaren büyük kuyruklar ve izdihamlar yaşanıyor. Sosyal konutların satılması işleminde yerel yönetimler de devreye giriyor. Belediyeler, öncelikle dar gelirliler için farklı büyüklüklerde sosyal konutlar üreten projeler başlatıyor.
Sosyal konutlar dışında, belediyelerce konut üretilip satılması halinde, elde edilecek gelirden sosyal konutların finansmanına da katkı sağlanıyor."

Dar gelirliler için uygun

 DAR gelirli vatandaşlar için çok uygun taksitlerle alınabilecek evler üretildiğini söyleyen Turyap Yönetim Kurulu Üyesi Başak Soner şöyle konuştu:

"Ev alacak insanların çoğu kredi kullanma yoluna gidiyor. Yönetmelik uyarınca, aylık toplam geliri asgari ücretin, büyükşehir belediyesi sınırları dahilinde 2 katini, diğer belediyelerde 1.5 katını geçmeyen aileler dar gelirli sayılıyor. TOKİ herkese göre ev yapıyor. Artık tüm gelir gruplarından insanlar mevcutta ödedikleri kira kadar, belki biraz üstünde taksit ödeyerek ev sahibi olabiliyor. Bu tarz projeler hala da devam ediyor.
 

Meslekler de etkiliyor

NÜFUSUN hızla arttığı İstanbul'da, ticaretin de gelişimiyle birlikte, konut alam olarak kullanılan semtler, ana caddeler boyunca ticari kullanıma dönüştü. Yapılan araştırmaya göre insanların meslekleri yaşadıkları yerleri de belirliyor. Adalar'da ressamlar, Avcılar'da, Aksaray Çapa ve Beşiktaş'ta genellikle öğrenciler, Beykoz ve Kadıköy'de ağırlıklı olarak doktor ve avukatlar ikamet ederken, ticaretle uğraşanlar ise iş yerlerine yalan bölgelerde oturmayı tercih ediyor. Bayrampaşa bunun en yoğun yaşandığı bölge olarak dikkat çekiyor.
 

Doğru karar vermek gerekir

EV alma kararının insan hayati için çok önemli olduğunu dile getiren Başak Soner, "Satın aldığınız konutun cinsi, markası, büyüklüğü, fiyatı, lokasyonu ve hatta dekorasyonu geçmişinize de geleceğinize de ayna tutuyor. Türkler ev alırken bunlara bakmıyor ancak ileride sorun yaratabiliyor.
Ama çoğu kez söylediklerini ne kendileri duyuyorlar ne de üçüncü şahıslara doğru yansıtabiliyorlar.
Başka bir deyişle seçimlerinden mutlu olanlar kadar, yanılanlar, üzülenler de var" dedi.
 

Kaynak: Hürriyet

  • Etiketler:

Yorum Yaz