Sosyal konut kampanyasıyla 500 bin aile ev sahibi olacak!

Sosyal konut kampanyasıyla 500 bin aile ev sahibi olacak!

Eylülde Başkan Erdoğan'ın açıklayacağı projede hiç evi olmayan vatandaşa; 20 yıl vadeli ve uygun konutlar taksitlerle satışa sunulacak. İşte dev projenin detayları...

Tüm Türkiye'nin heyecanla beklediği Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi başlıyor. Eylül ayında Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklayacağı dev sosyal konut projesi kapsamında hiç evi olmayan vatandaşa; konut, arsa, işyeri 20 yıl vadeli ve uygun taksitlerle satışa sunulacak.

Vatandaşın dört gözle beklediği kampanya kapsamında konut sayısı illerden gelen talebe göre belirlenecek. Edinilen bilgilere göre, büyük şehirler başta olmak üzere 81 ilde 450-500 bin konut ve işyeri yapılması planlanıyor.

Projenin tüm ayrıntılarını Başkan Recep Tayyip Erdoğan Eylül'de vatandaşa müjdeleyecek.

YENİ EVLİYE EV MÜJDESİ

TOKİ'nin daha önce yaptığı sosyal konut projelerini içeren kampanyalarda evi olmayan emeklilere de ayrı kota oluşturulmuştu.

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi olacak yeni projede ise; dar gelirliler, emekliler, şehit ve gazi yakınlarının yanı sıra gençler ve yeni evlenecekler de ayrı kota içinde değerlendirilecek.

Anadolu şehirleri ve İstanbul'da belirli aile geliri üst sınırı ve daha önce evi olmaması koşullarının aranacağı kampanyada başvuruların ardından kura yolu ile konut edinimi sağlanacak.

240 AY VADE İMKÂNI VAR

Sosyal konutun yanı sıra üretim ve istihdamı artırmak için ülkenin birçok noktasında küçük ve orta ölçekli işletmeler için sanayi tesisleri inşa edilecek.

Sosyal konut anlayışıyla yürütülecek projede vatandaş uzun vade ve düşük taksitlerle işyeri sahibi olacak.

Edinilen bilgilere göre yapılan çalışmalar kapsamında vatandaşa kira öder gibi işyeri sahibi olması için 20 yıl vadeli ödeme koşulu sağlanması planlanıyor.

EN FAZLA PAY İSTANBUL'A

Sosyal konutta İstanbul'a önemli bir pay ayrılacağını ifade eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "81 ilimizde olduğu gibi İstanbul'umuza yeni on binlerce konut kazandıracağız.

Gençlerimize, yeni evli kardeşlerimize, engelli kardeşlerimize; emeklilerimize, şehit ve gazi ailelerimize özel kontenjanlar ayıracağız. Evi olmayan tek bir kardeşimiz kalmayana dek bu çalışmayı azim ve kararlılıkla sürdüreceğiz" diye konuştu.

KİRA ÖDER GİBİ

Rekor sayıdaki sosyal konutların amacı vatandaşın erişilebilir şartlarda kira öder gibi ev sahibi olmasını sağlamanın yanı sıra; fahiş artan kira rakamlarını düşürmek ve salgın döneminde daralan konut arzını hızla artırarak inşaat sektörünü canlandırmak.

Altyapılı arsa satışı projesinde ise hiç evi olmayan vatandaşa istediği gibi ev yapma imkânıyla yine uygun ödeme koşullarının sağlanması planlanıyor.

DETAYLAR EYLÜLDE AÇIKLANACAK

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlattıklarını aktaran Bakan Kurum, söyle devam etti: "Sosyal konut projesinde toplamda 1 milyon 170 bin rakamına ulaştık.

Bu sayı dünyanın hiçbir yerinde yok. 1 milyon 170 konutu bitirdik ve vatandaşlarımıza teslim ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız milletimize Eylül ayında yeni bir sosyal konut projesi yapacağımızı müjdelediler. Çalışmaları hızlı bir şekilde yürütüyoruz."

Sabah

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Konya'da 120 bin kişi sosyal konut kampanyasına başvurdu!
  • 30.09.2022 11:20

Konya'da 120 bin kişi sosyal konut kampanyasına başvurdu!

Bakan Kurum, "Konya'mıza 7 bin 655 konut kazandırıyoruz. 500 sanayi iş yeri ve t ...

Orta gelir grubu konut kampanyasıyla faizler düşecek!
  • 28.09.2022 10:48

Orta gelir grubu konut kampanyasıyla faizler düşecek!

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi açıklandı. Toplam 500 bin kon ...

Sosyal konut kampanyasına rekor başvuru geldi!
  • 27.09.2022 16:43

Sosyal konut kampanyasına rekor başvuru geldi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlere, emeklilere, engellilere, şehit yakını ve gazile ...

İlk Evim İlk İş Yerim projesi hakkında 10 doğru ve 10 yanlış!
  • 22.09.2022 13:31

İlk Evim İlk İş Yerim projesi hakkında 10 doğru ve 10 yanlış!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Cumhuriyet tarihinin en büyük ...

Sosyal konut kampanyasında vade kısaltmak mümkün mü?
  • 20.09.2022 09:59

Sosyal konut kampanyasında vade kısaltmak mümkün mü?

'İlk Evim, İlk İşyerim' kampanyasında konutlara başvuranların sayısı daha bir ha ...

Sosyal konut kampanyasına 6 günde 4 milyon başvuru geldi!
  • 20.09.2022 09:27

Sosyal konut kampanyasına 6 günde 4 milyon başvuru geldi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, ‘İlk Evim, İlk İş Yerim’ proje ...