Konut sigortası aramaları 3 kat arttı
Konut sigortası aramaları 3 kat arttı
20.07.2020

İnternetten yapılan konut sigortası aramaları faiz indirimlerinin de etkisiyle pandemi dönemine kıyasla son bir ayda 3 kat arttı.

Quick Bina Tamamlama Sigortası hizmete girdi
Quick Bina Tamamlama Sigortası hizmete girdi
13.07.2020

Quick Sigortası, Bina Tamamlama Sigortası (BTS) çalışmalarını tamamlayarak poliçe düzenlemeye başladıklarını açıkladı.

Türkiye'de her iki konuttan biri sigortasız!
Türkiye'de her iki konuttan biri sigortasız!
06.07.2020

Türkiye’deki Zorunlu Deprem Sigortası oranlarına göre, ülkemizde her iki konuttan birinin deprem sigortası bulunmuyor.

Konut sigortası yaptırmak isteyenlere 6 önemli tavsiye!
Konut sigortası yaptırmak isteyenlere 6 önemli tavsiye!
01.07.2020

Türkiye’nin önde gelen sigorta şirketlerinden MAPFRE Sigorta, konut sigortası yaptırmak isteyenlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Milli elektrikli tren 29 Haziran'da raylara iniyor
Milli elektrikli tren 29 Haziran'da raylara iniyor
27.06.2020

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türkiye’nin ilk yerli ve milli elektrikli tren setinin 29 Haziran'da test sürüşlerinin başlayacağını açıkladı.

Yerli ve milli hızlı tren raylara iniyor
Yerli ve milli hızlı tren raylara iniyor
26.06.2020

Sakarya’daki TÜVASAŞ tesislerinde yerli ve milli kaynaklar ile tasarlanan tren setlerinin üretimi tamamlandı.

Bingöl’de her 4 konuttan 3'nün deprem sigortası var
Bingöl’de her 4 konuttan 3'nün deprem sigortası var
16.06.2020

Bingöl'de 5.8'lik deprem hasara yol açtı. İlde yüksek olan sigortalılık oranı ile yaralar hızlı sarılacak.

İstanbul’da raylı ulaşımda son sefer saati 21.30 oldu!
İstanbul’da raylı ulaşımda son sefer saati 21.30 oldu!
28.04.2020

Metro İstanbul, sefer sayıları ve saatleriyle ilgili resmi twitter adresi üzerinden bir açıklama yaptı.

Sultangazi'de tramvay raydan çıktı
Sultangazi'de tramvay raydan çıktı
22.04.2020

Cebeci Mahallesi Eski Edirne Asfaltı üzerindeki raydan çıkan tramvay İETT otobüsüyle çarpıştı. Olay yeri çok sayıda ambulans ve itfaiye sevk edildi.

'Günlük 1 TL'ye konut sigortası yaptırabilirsiniz'
'Günlük 1 TL'ye konut sigortası yaptırabilirsiniz'
05.03.2020

MAPFRE Sigorta Konut Sigortaları Danışman Direktörü Müge Büyükkarakaş, günlük 1 TL’den başlayan fiyatlar ile konut sigortası yaptıklarını söyledi.

<p>MAPFRE Sigorta Konut Sigortaları Danışman Direktörü Müge Büyükkarakaş, deprem sonrasında üzücü bir olay yaşanmaması için konutlar için özel olarak geliştirdikleri Çağdaş Güvence Sigortası ile Zorunlu Deprem Sigortası'nın birlikte yaptırılması gerekliliğinin altını çiziyor. <p>Artık hepimiz Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu biliyoruz. Bu bilince ulaşmamıza rağmen, Türkiye'de Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğünün resmi verilerine göre, 16 milyon civarında konutun bulunmasına rağmen; bunun yaklaşık %52'lik kısmına ait zorunlu deprem sigortası (ZDS) var. Zorunlu Deprem sigortası yaptırması gereken daha 7 milyon civarında konut mevcut. Aslında depremler aklımıza şu soruyu getiriyor. Yaşam alanımız depreme dayanıklı mı? Sigorta yaptırmalı mıyım? Bu sorunun cevabı ise MAPFRE Sigorta Konut Sigortaları Danışman Direktörü Müge Büyükkarakaş'a göre “Evet”. Günlük 1 TL'den başlayan fiyatlarla konut sigortası <p>MAPFRE Sigorta'nın konutlara özel tasarladığı Konutlar İçin Çağdaş Güvence Sigortası'nın yangın, hırsızlık ve daha pek çok olumsuz durumu teminat kapsamına aldığını belirten Müge Büyükkarakaş, ZDS ile konut sigortasının birlikte yapılmasının konutları tam olarak güvence altına aldığını söyledi. Konut sigortası priminin; binanın yapı tarzı, brüt metrekaresi, kullanım şekli, yapının bulunduğu il, ilçe ve mahalleye bağlı olarak değişiklik gösterdiğini hatırlatan Büyükkarakaş, MAPFRE Sigorta olarak günlük 1 TL'den başlayan avantajlı fiyatlar ile konut sigortası yaptıklarının altını çizdi. Farklar iyi bilinmeli&hellip; <p>Yanı sıra Zorunlu Deprem Sigortası ile konut sigortası arasındaki farkın çok iyi bilinmediğinin de altını çizen Büyükkarakaş, “Zorunlu Deprem Sigortası ile binanızda, depremin ve deprem sonucu meydana gelebilecek yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararlar, poliçenizde belirtilmiş limitler dâhilinde teminat altındadır. Bunların dışında kalan tüm teminatlarda oluşan riskleri minimuma indirmek için, deprem teminatı eklenmiş konut sigortalarının tercih edilmesi gerekir” dedi. Konut sigortasına eklenen deprem teminatının, bina ve eşya olmak üzere iki gruba ayrıldığını aktaran Müge Büyükkarakaş, “Bina Deprem teminatı, deprem kaynaklı olarak binada oluşan yıkılma ya da kısmi hasarın tazmini için kullanılır ve Zorunlu Deprem Sigortası ile bütünleşik çalışan bir teminattır. Hasar anında öncelikle ZDS'nin limitleri doğrultusunda hasar ödemesi gerçekleşir, kalan tutar konut poliçesinin Bina deprem teminat limitleri çerçevesinde karşılanır. ZDS poliçesi olmayan konutlarda Bina deprem teminatı verilemez. Eşya Deprem teminatı ise; herhangi başka bir poliçeye bağımlı değildir. Depremden kaynaklı evin içinde eşyalara gelen zarar poliçe limitleri çerçevesinde karşılanır.”
Depremler, sigorta poliçelerine nasıl yansıdı?
Depremler, sigorta poliçelerine nasıl yansıdı?
10.02.2020

Ankara, Manisa, Elazığ ve Malatya'da meydana gelen depremlerin ardından vatandaşlar sigorta şirketlerine koştu.

Sivas’taki evlerin yüzde 60,5’inin deprem sigortası bulunmuyor
Sivas’taki evlerin yüzde 60,5’inin deprem sigortası bulunmuyor
29.01.2020

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) verilerine göre Sivas’taki konutların yüzde 60,5’inin deprem sigortası bulunmuyor.

Haydarpaşa’da rayların altından çıkan liman şehri görüntülendi
Haydarpaşa’da rayların altından çıkan liman şehri görüntülendi
21.01.2020

Kadıköy Haydarpaşa’da yaklaşık iki yıl önce başlanan arkeolojik kazı çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

'Başakşehir'deki raylı sistemi biz yapacağız'
'Başakşehir'deki raylı sistemi biz yapacağız'
14.01.2020

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başakşehir Şehir Hastanesi'nde yapılacak olan raylı sistemle ilgili son noktayı koydu.

Başkan Yüce: 'Raylı sistemlerde sona gelindi'
Başkan Yüce: 'Raylı sistemlerde sona gelindi'
31.12.2019

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce Sakarya'da yapılan projelerle ilgili bilgiler verdi.

En düşük zorunlu deprem sigortası 35 TL!
En düşük zorunlu deprem sigortası 35 TL!
28.12.2019

Zorunlu deprem sigortasında prim tutarları yeniden belirlendi. Yeni düzenleme ile asgari prim tutarı risk grubuna göre 35-120 lira arasında değişecek.

Antalya'daki 3. Etap Raylı Sistem’de raylar döşenmeye başladı
Antalya'daki 3. Etap Raylı Sistem’de raylar döşenmeye başladı
03.12.2019

Antalya Büyükşehir Belediyesi 3. Etap Raylı Sistem hattında çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Deprem sigortalı konut sayısı yaklaşık 20 kat arttı
Deprem sigortalı konut sayısı yaklaşık 20 kat arttı
13.11.2019

Türkiye’deki deprem sigortalı konut sayısının 1999 yılında 500 bin iken, 2019 yılında sigortalı konutların sayısı 9.5 milyona yükseldi.

Ankara-Sivas YHT, bayramdan önce raylarda!
Ankara-Sivas YHT, bayramdan önce raylarda!
14.10.2019

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattının Ramazan bayramından önce hizmete alınacağını açıkladı.

Sigorta sektörü İstanbul depremine hazır!
Sigorta sektörü İstanbul depremine hazır!
09.10.2019

Aon Türkiye Eş Ceo’su Ferhan Özay, olası bir büyük depremde sigorta şirketlerinin ve kurumsal firmaların hazırlıklı olduklarını söyledi.

<p>Türkiye ve özellikle de İstanbul geçtiğimiz aydan itibaren 'depremi' yeniden konuşmaya başladı. Aslında genel anlamda doğal afetler, dünya ekonomisine en büyük maliyeti getiren faktörler olarak hızlı bir şekilde artıyor. Risk, emeklilik ve sağlık konularında danışmanlık sunan Aon'un 2019'un ilk altı aylık 'Küresel Doğal Afetler Raporu'na göre, toplam 163 doğal afet dünya çapında 73 milyar dolarlık ekonomik kayıp yarattı. 73 milyar dolarlık ekonomik kaybın 20 milyar dolarlık kısmını ise sigortalanmış kayıplar oluşturuyor. KAYBIN %78'İ HAVADAN VE SELDEN <p>Sigortalanmış kayıpların yüzde 78'lik bölümünün şiddetli hava olayları ve sellerden kaynaklandığını görüyoruz. 2019'un ilk 6 ayında toplamda 163 doğal afet meydana gelirken, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) ülkelerinde 50 adet önemli kayba yol açan doğal afet yaşandı. Ayrıca, 2019 haziran ayının tüm dünyada kayıtlara geçen en sıcak haziran ayı olduğu görülüyor. Öte yandan 2019'un ilk yarısında önemli ekonomik kayıplara yol açan doğal afetlerde toplamda 3 bin 800 kişi hayatını kaybetti. SEKTÖR İSTANBUL DEPREMİNE HAZIR <p>Depremin bize kendini yeniden hatırlattığını belirten Aon Türkiye Eş Ceo'su Ferhan Özay, "Depremin oluşturduğu tehlike büyüklük olarak çok fazla. Bir depremde onlarca yüzlerce bina birden zarar görüyor. Konut sigortası gibi değil. Yıl içinde bin konutta hasar olacağını öngörebilirsiniz ve buna göre hazırlık yaparsınız. Ancak depremde bir anda binlerce bina zarar görüyor. Ama sigorta sektörü olası bir depreme hazır. Çok iyi datası var sigorta firmalarının. Oluşabilecek senaryolara göre modellemeler yapılıyor. Kurumsal tarafta deprem anlamında firmaların hazır olduğunu söyleyebiliriz. Yedeklemeleri yapıyor firmalar. Üretimin durmaması için önlemler alıyor. Alternatif üretim yerlerini de hazırlıyorlar" şeklinde konuştu. DEPREMDE % 100 TEMİNAT VEREBİLMELİYİZ <p>1999 yılındaki 17 Ağustos depreminin ardından yapılan bir düzenleme ile sigorta sektörünün hasarın sadece yüzde 80'ine kadar teminat verebildiğini hatırlatan Aon Türkiye Eş Ceo'su Ferhan Özay, "Bu düzenlemenin değiştirilmesi gerekiyor. Sigorta sektörü olarak biz yüzde 100 teminat verebilmeliyiz müşterimize" şeklinde konuştu. 2019 İÇİN İLK 15 GLOBAL RİSK <p>1-Ekonomik yavaşlama 2-Marka itibarının zedelenmesi 3-Piyasa faktörlerinin hızla değişmesi 4-İş kesintisi 5-Artan rekabet 6-Siber saldırılar/veri ihlali 7-Emtia fiyatları riski 8-Nakit akışı/likidite riski 9-İnovasyon çalışmalarında harcanan zamanın/paranın karşılığının alınamaması 10-Yasal düzenleme değişiklikleri 11-Yetenekli çalışanı elinde tutamama 12-Dağıtım/tedarik zinciri aksaklıkları 13-Sermaye/kredi riski 14-Yıkıcı teknolojiler 15-Politik riskler SİBER TARAFTA REASÜRANS GEREKLİ <p>SIBER atak olduğu zaman kaç firmanın nasıl etkileyeceğini bilmenin mümkün olmadığını da belirten Ferhan Özay, "Sigorta şirketleri ve reasürans şirketleri de bu nedenle belirli bir karşılık ayıramıyor. Çünkü hesap edilebilir risk değil. Riskle ilgili sermaye kapasitesi ayırma problemli oluyor" dedi. <p>Sabah