Türkiye'nin en uzunu Ovit Tüneli, hizmete açıldı
Türkiye'nin en uzunu Ovit Tüneli, hizmete açıldı
17.06.2018

Osmanlı İmparatorluğu'nun 1880 Kalkınma Planı'nda yer alan Ovit Tüneli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla hizmete açıldı.

Ovit Tüneli'nin açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak
Ovit Tüneli'nin açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak
12.06.2018

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, Rize'nin 138 yıllık rüyası olan Ovit Tüneli'nin resmi açılışıı 13 Haziran günü yapılacak.

Ovit Tüneli, 13 Haziran'da açılacak
Ovit Tüneli, 13 Haziran'da açılacak
05.06.2018

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı, 'Cumhurbaşkanımız, miting için geleceği 13 Haziran'da Ovit Tüneli'nin açılışını gerçekleştirecek' dedi.

Türkiye'nin en uzun tüneli Ovit'te geçişlere ara verilecek
Türkiye'nin en uzun tüneli Ovit'te geçişlere ara verilecek
11.04.2018

Türkiye'nin en uzun, dünyanın ise 3. en uzun çift tüplü kara yolu tüneli olan Ovit Tüneli'nde inşaatın tamamlanması için geçişlere ara veriliyor.

Ovit Tüneli’nin yüzde 97’si tamamlandı
Ovit Tüneli’nin yüzde 97’si tamamlandı
01.02.2018

2018'in 'en uzun' çılgın projesi Ovit Tüneli’nin yüzde 97'si tamamlandı.

Ovit Tüneli'nde geçişler başladı
Ovit Tüneli'nde geçişler başladı
03.12.2017

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, planlanandan 10 gün önce kontrollü bir şekilde geçişlere başlandığını söyledi.

Ovit Tüneli, ulaşıma açıldı
Ovit Tüneli, ulaşıma açıldı
22.11.2017

Türkiye'nin en uzun, dünyanın 3'üncü uzun çift tüplü karayolu tüneli olan Ovit Tüneli'nde tek tüpte ulaşım kontrollü olarak verilmeye başlandı.

Ovit Tüneli'nde sona yaklaşıldı
Ovit Tüneli'nde sona yaklaşıldı
30.08.2017

Doğu Karadeniz'i Doğu Anadolu üzerinden Kafkaslar'a bağlayacak ve tamamlandığında dünyanın en uzun ikinci tüneli olacak Ovit Tüneli'nde sona gelindi.

Ovit Tüneli yıl sonunda açılacak
Ovit Tüneli yıl sonunda açılacak
28.06.2017

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı'nda yapımı sürdürülen Ovit Tüneli ile ilgili bilgiler verdi.

Ovit Tüneli'nin yüzde 88'i tamamlandı
Ovit Tüneli'nin yüzde 88'i tamamlandı
18.01.2017

Rize'nin İkizdere ilçesinde 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı'nda yapımı devam eden Ovit Tüneli'nde, betonlama çalışması yüzde 88 tamamlandı.

<p>Hizmete açılmasının ardından tarihi İpek Yolu'nun yeniden canlanması beklenen <strong>Ovit Tüneli</strong>, bin 369 metresi çığ tüneli olmak üzere toplam 14,3 kilometre uzunluğu ile Türkiye'nin en uzun, dünyanın ise en uzun üçüncü tüneli olacak. <p>Tünelin giriş kotu bin 919 metre, çıkış kotu 2 bin 236 metre ve tünel içi boyuna eğim yüzde 2,13 olarak gerçekleştirildi. Bugüne kadar 3,7 milyon metreküp kazı yapılan tünelde, 211 bin metreküp püskürtme beton, 3 bin 500 ton profil demir kullanıldı. <p>Bu yıl sonunda hizmete girmesi beklenen tünel sayesinde 250 kilometre olan Rize-Erzurum karayolu, 200 kilometreye düşecek.&nbsp; <p>Tünel hizmete alındığında Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri arasında kış aylarında aşırı kar ve çığ tehlikesi nedeniyle aksayan ulaşım, kesintisiz ve güvenli hale gelecek. Yerin 900 metre altında çalışıyorlar <p>Tünel donanım çalışmasının büyük bölümü iç kısımda yapılırken tünel dışındaki çığ tüneli inşaatı da zorlayıcı doğa koşullarına rağmen ilerliyor. <p>Ovit Dağı'nda zaman zaman kar fırtınası yaşanıyor ve hava sıcaklığı eksi 15 dereceye kadar inebiliyor. Tünelin içerisinde ise ısı çok fazla değişmediği için yaklaşık 600 çalışan, dönüşümlü olarak yaklaşık 450-900 metre zirvenin altında çalışmalarını sürdürüyor. "Ovit Dağının kış turizmi için çok önemli bir potansiyeli var" <p>Rize Valisi Erdoğan Bektaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ovit Dağı'nın sahil ile doğu arasındaki en büyük engel olduğunu belirterek, tünel ile bu engelin ortadan kalkacağını söyledi. <p><strong>Ovit Tüneli</strong>'nin bölge dinamiklerini harekete geçireceğine dikkati çeken Vali Bektaş, "<strong>Ovit Tüneli</strong> bölgenin arkasına ve zirvesine ulaşmayı kolaylaştırdığı için bir dizi turizm potansiyelini tetikleyebilir. Ovit Dağı'nın kış turizmi için çok önemli bir potansiyeli var." dedi.
Ovit Tüneli'nde ışık göründü, 2017 sonunda açılacak
Ovit Tüneli'nde ışık göründü, 2017 sonunda açılacak
11.11.2016

Başbakan Binali Yıldırım, 'Ovit Tüneli Işık Göründü' törenine katıldı. Ovit Tüneli'nin 2017 sonunda hizmete girecek.

Ovit Tüneli'nin yüzde 98'i tamamlandı
Ovit Tüneli'nin yüzde 98'i tamamlandı
09.11.2016

Rize-Erzurum kara yolu güzergahındaki 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı'nda yapımı sürdürülen Ovit Tüneli'nde sona yaklaşıldı.

Ovit Tüneli'nde ışığın görülmesine metreler kaldı
Ovit Tüneli'nde ışığın görülmesine metreler kaldı
05.10.2016

Rize'nin İkizdere ilçesindeki Ovit Dağı geçidinde yapımı süren, Türkiye'nin en uzun karayolu tüneli Ovit'te kazı çalışmaları sona yaklaştı.

Ovit Tüneli'nde delme çalışmaları eylülde tamamlanacak
Ovit Tüneli'nde delme çalışmaları eylülde tamamlanacak
22.06.2016

Rize'yi Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine bağlayacak Ovit Tüneli'nde delme işleminin eylül sonuna doğru tamamlanması hedefleniyor.

Ovit Tüneli'nde kazı yüzde 80 seviyesine ulaştı
Ovit Tüneli'nde kazı yüzde 80 seviyesine ulaştı
12.12.2015

Rize İkizdere ilçesinde çalışmaları devam eden Ovit Tüneli'nde kazı seviyesi yüzde 80'e ulaştı

Ovit Tüneli'nin yüzde 70'i tamamlandı
Ovit Tüneli'nin yüzde 70'i tamamlandı
13.07.2015

Türkiye’nin en uzun, dünyanın ise en uzun ikinci tüneli olan Ovit Tüneli inşaatında 17 bin 662 metre ilerleme sağlanarak yüzde 70’i tamamlandı.

Ovit Tüneli'ndeki durdurulan çalışmalar yeniden başladı mı?
Ovit Tüneli'ndeki durdurulan çalışmalar yeniden başladı mı?
20.11.2014

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ovit Tüneli'nde durdurulan çalışmaların bugün itibariyle başladığını bildirdi

Ovit Tüneli'ndeki çalışmalar durduruldu mu?
Ovit Tüneli'ndeki çalışmalar durduruldu mu?
13.11.2014

Türkiye'nin en uzun tüneli olması planlanan Ovit Tüneli'deki çalışmaların, bazı eksiklikler nedeniyle durdurulduğunu bildirdi

Ovit Tüneli'nde sona yaklaşıldı!
Ovit Tüneli'nde sona yaklaşıldı!
10.09.2014

Ovit Tüneli'nin yapım çalışmalarında sona yaklaşıldı

Türkiye'nin en uzun tüneli Ovit'te 9 bin 600 metre yol alındı
Türkiye'nin en uzun tüneli Ovit'te 9 bin 600 metre yol alındı
18.05.2014

Rize-Erzurum kara yolu güzergahındaki 2640 rakımlı Ovit Dağı'nda yapımı süren Ovit Tüneli'nin 9 bin 600 metrelik bölümü tamamlandı

<p>Rize-Erzurum kara yolu güzergahındaki 2640 rakımlı Ovit Dağı'nda yapımı süren <strong>Ovit Tüneli</strong>'nin 9 bin 600 metrelik bölümü tamamlandı.&nbsp; <p>Rize Valisi Nurullah Çakır, AK Parti Milletvekili Hasan Karal, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu ve yaklaşık 60 kişilik heyetle <strong>Ovit Tüneli</strong>'ndeki çalışmaları yerinde inceledi. Çakır'a, Karayolları Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş tarafından çalışmalar hakkında brifing verildi.&nbsp; <p>Bayramçavuş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, <strong>Ovit Tüneli</strong>'nin dünyanın üçüncü büyük kara yolu tüneli olduğunu belirterek, "Şu ana kadar 9 bin 600 metre ilerleme sağladık. Tünelin neredeyse yarısına geldik. 2015 yılının sonunda kazı çalışmalarını tamamlamayı hedefliyoruz. Son derece güvenli şekilde ilerleme sağlanılıyor. Herhangi bir sıkıntı yok" dedi.&nbsp; <p>Tünelin, Avrupa ve dünya standartlarında, Türk mühendis ve işçisinin atılımı ile gerçekleşen bir proje olduğunu ifade eden Bayramçavuş, şunları söyledi:&nbsp; "Ülkemize böyle bir projeyi kazandırdığımız için mutluyuz. Tünel bittiğinde seninin 6 ayı kapalı kalan Ovit güzergahı senenin her günü 24 saat açık şekilde hizmet verecek. Tünelle İspir-Erzurum arasında yapımı devam eden 7 bin 200 metre Kırık Tüneli ve 3 bin 200 metre Dallıkavak Tüneli ile güzergah 45 kilometre kısalmış olacak. 250 kilometre olan Rize-Erzurum güzergahı 205 kilometreye düşecek. Bu güzergah Mardin-Rize sevgi yolu güzergahı olacak. Çalışmalarımız son derece hızlı devam etmektedir."&nbsp; "Bu tünelleri yaparak gönülleri birleştiriyoruz" &nbsp; <p>Rize Milletvekili Hasan Karal ise <strong>Ovit Tüneli</strong> ile sadece araçların ulaşımının sağlanmakla kalmayacağını, aynı zamanda kültürlerin de birbirleriyle buluşacağını belirterek, "Bu tünelle şu veya bu nedenlerden ötürü birbiriyle pek yakınlaşamamış ülkemizin farklı toplum kesimlerinin de daha yakinen tanışmasını ve buluşmasını sağlamış oluruz. Bu tünel, sadece araçların ulaşımını sağlayacak bir tünel değil, aynı zamanda sosyolojik yönü olan bir tünel olacak. Bu tünelleri yaparak gönülleri birleştiriyoruz" dedi.&nbsp; <p>Vali Nurullah Çakır, kazalardan korunma ve alınan tedbirlerle büyük projelerin gerçekleştiğine inandığını ifade ederek, "Başta sayın Başbakanımız olmak üzere hükumetimize, bakanlarımıza ve yerelde bu işi yürüten Karayolları teşkilatımızla beraber çalışan arkadaşlarımıza ayrıca konunun başından beri hassasiyetle projenin yapılışını takip eden Sanayi ve Ticaret Odamızın çok büyük emekleri olmuştur. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.&nbsp; <p>AA