'Marmara depreminin Çanakkale’de yıkıcı olması beklenmiyor'
'Marmara depreminin Çanakkale’de yıkıcı olması beklenmiyor'
02.09.2019

ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tolga Komut, olası Marmara depreminin Çanakkale’de yıkıcı etki yapmasını beklemediklerini söyledi.

4.7'lik deprem Marmara Depremi'ni tetikler mi?
4.7'lik deprem Marmara Depremi'ni tetikler mi?
03.06.2019

Sakarya Hendek'te gerçekleşen 4,6 büyüklüğündeki deprem akıllara beklenen Marmara Depremi'ni getirdi.

'Artçılar olası Marmara Depremi'nin öncüsü değil'
'Artçılar olası Marmara Depremi'nin öncüsü değil'
21.02.2019

Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, Ayvacık´ta meydana gelen Ege ve Marmara Bölgesi´nde hissedilen depremi değerlendirdi.

Marmara depreminde risk yüzde 90'ı geçti!
Marmara depreminde risk yüzde 90'ı geçti!
25.01.2019

Büyük Marmara depremiyle ilgili farklı görüşler gelmeye devam ederken Prof. Dr. Cenk Yaltırak, depremle ilgili bilgilerin güncellenmediğini söyledi.

'Yalova depremi, Marmara depremi öncesi bir uyarıdır'
'Yalova depremi, Marmara depremi öncesi bir uyarıdır'
04.12.2018

30 Kasım'da meydana gelen Yalova depremi sonrası uzmanlar yakın tarihte beklenen Marmara depremini işaret ederek uyarılarda bulundu.

Sakarya, Marmara Depremi'nden bu yana ekonomisi 16 kat büyüttü
Sakarya, Marmara Depremi'nden bu yana ekonomisi 16 kat büyüttü
17.08.2018

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nde büyük yıkımın yaşandığı kentlerden biri olan Sakarya, ekonomisini 16 kat büyüttü.

Marmara Depremi'nin yıkıcı etkisi bu müzede anlatılıyor
Marmara Depremi'nin yıkıcı etkisi bu müzede anlatılıyor
15.08.2018

17 Ağustos Deprem Anma ve Farkındalık Müzesi, Marmara Depremi'nde meydana gelen yıkımı, üç boyutlu olarak gözler önüne seriyor.

17 Ağustos Marmara depremi sonrası binlerce konut yenilendi
17 Ağustos Marmara depremi sonrası binlerce konut yenilendi
13.08.2018

17 Ağustos Marmara depreminin üzerinden 19 yıl geçti. 7 bin 480 kişinin hayatını kaybettiği deprem sonrası kentsel dönüşümde atağa geçildi.

'Marmara depremi beklenenden küçük olabilir'
'Marmara depremi beklenenden küçük olabilir'
06.03.2018

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziyadin Çakır olası Marmara depremi ile ilgili konuştu

Marmara Depremi'nin 18. yılında deprem şehitleri anılacak
Marmara Depremi'nin 18. yılında deprem şehitleri anılacak
14.08.2017

'Asrın felaketi' olarak nitelendirilen 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 18. yılında Sakarya ve Kocaeli'de çeşitli anma programları düzenlenecek.

<p>Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nce deprem bilincini aşılamak ve depremi unutturmamak amacıyla kentte 15-17 Ağustos tarihlerinde birçok etkinlik gerçekleştirilecek. <p>Bu kapsamda, 16-17 Ağustos'ta Kocaeli Ticaret Odası Meclis Salonu'nda "4. Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı" düzenlenecek. "Afet Lojistiği" ve "Deprem Risk Azaltma" konularının ele alınacağı çalıştaya, Japonya, Romanya ve Yunanistan'dan da akademisyenler katılacak. <p>İzmit Yürüyüş Yolu'nda kurulacak Deprem Bilgilendirme Standı'nda vatandaşlara afetler konusunda bilgi verilecek, bilgilendirici dokümanlar dağıtılacak. <p>Gebze Kent Meydanı'nda ve İzmit Cumhuriyet Meydanı'nda konuşlandırılacak Güvenli Yaşam Odası'nda, vatandaşlara yapısal olmayan risklerin azaltılması konusunda bilgi verilecek. <p>İzmit Bilim Merkezi'nde çocuklara yönelik "Depremi Öğrenme ve Anlama Atölyesi" kurulacak. <p>Bağçeşme Mezarlığı'nda Deprem Şehitleri için Kur'an-ı Kerim ve dua okunacak. <p>17 Ağustos 1999 <strong>Marmara Depremi</strong>'nin merkez üssü olan Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde de depremin yaşandığı saat olan 03.02'de anma etkinlikleri düzenlenecek. <p>Sakarya Adapazarı Belediyesi'nce 17 Ağustos akşamı Demokrasi Meydanı'nda anma etkinliği gerçekleştirilecek. <p>Serdivan Belediyesi'nin her yıl düzenlediği 17 Ağustos Deprem Şehitlerini Anma programı bu yıl da Serdivan Mezarlığı Deprem Şehitleri Anıtı önünde yapılacak. <p>17 Ağustos Perşembe günü saat 10.00'da gerçekleştirilecek programda, depremde hayatını kaybedenler için Kur'an-ı Kerim okunacak ve dua edilecek. <p>Ayrıca, Adapazarı Belediyesi'nce depremin zararlarına karşı bilinçli ve tedbirli olunmasını sağlamak amacıyla <strong>Marmara Depremi</strong>'nin ardından inşa edilen Deprem Müzesi'ni vatandaşlar ücretsiz ziyaret edebilecek. <p>Anadolu Ajansı (AA) foto muhabirleri tarafından çekilen deprem fotoğraflarının yer aldığı müzeyi, kurulduğu 2014 yılından bu yana yaklaşık 1 milyon kişi ziyaret etti. <p>İstanbul Öte yandan Kızılay'dan yapılan açıklamaya göre, <strong>Marmara Depremi</strong>'nin 18. yılında organize edilecek a "17 Ağustos 1999 <strong>Marmara Depremi</strong> Anma Programı ve Güvenli Yaşam Paneli" 17 Ağustos'ta İstanbul Conrad Otel'de gerçekleşecek. <p>Açılış konuşmasını Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'ın yapması beklenen programda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş ve Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık da konuşacak. <p>"<strong>Marmara Depremi</strong> ve Kızılay" konulu video gösterisinin yapılacağı program kapsamında düzenlenen panelde, konusunda uzman isimler depremin etkilerini ve afet koordinasyonu konusunda sunumda bulunacak.
Beklenen Marmara depremi ne zaman olacak?
Beklenen Marmara depremi ne zaman olacak?
25.07.2017

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof Dr. Ahmet Ercan, 2033’e kadar ciddi etki oluşturacak deprem beklenmediğini belirtti.

Olası Marmara depremi hakkında ürkütücü tahminler
Olası Marmara depremi hakkında ürkütücü tahminler
13.06.2017

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener Ege’de meydana gelen depremin ardından açıklamalarda bulundu.

17 Ağustos Marmara depreminde neler oldu?
17 Ağustos Marmara depreminde neler oldu?
16.08.2016

Kocaeli - Gölcük'te 17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de meydana gelen ve 45 saniye süren 7,4 büyüklüğündeki depremde 17 bin 480 kişi yaşamını yitirdi

‘Marmara Depremi en az 7,2 büyüklüğünde olabilir’
‘Marmara Depremi en az 7,2 büyüklüğünde olabilir’
24.04.2016

Prof. Naci Görür ve Prof. Ahmet Vefik Alp olası Marmara Depremi hakkında önemli açıklamaları yaptı.

Marmara'da beklenen depremin tarihi açıklandı!
Marmara'da beklenen depremin tarihi açıklandı!
03.03.2016

İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, beklenen Marmara depremi ile ilgili açıklama yaptı.

Japonlar, Marmara Depremi için geliyor
Japonlar, Marmara Depremi için geliyor
13.05.2015

Nepal’de art arda yaşanan 7.8 ve 7.4 büyüklüğündeki depremler, olası Marmara Depremi’ni yenide gündeme getirdi.

Bu sistem Marmara Depremi'ni önceden bilecek!
Bu sistem Marmara Depremi'ni önceden bilecek!
02.12.2014

Türkiye’de ilk kez yerin 300 metre altına yerleştirilen sismometreler ile beklenen büyük Marmara Depremi önceden tahmin edilebilecek.

Bu proje Marmara Depremi'ni tahmin edebilecek mi?
Bu proje Marmara Depremi'ni tahmin edebilecek mi?
19.11.2014

Prof. Dr. Nurcan Özel, MARsite projesi kapsamında, fay yakınındaki deprem ve sıvı aktivitelerinin izleneceğini belirtti

Madep Projesi ile olası Marmara Depremi için eylem planı!
Madep Projesi ile olası Marmara Depremi için eylem planı!
22.08.2014

Türkiye güvenlik sektörünün bilgi lideri Securitas, olası Marmara Depremi’ne hazırlıklı olmak ve zararlarını azaltmak için MADEP Projesi’ni başlattı

Cem Çelik 'Marmara Depremi ezber bozdu'
Cem Çelik 'Marmara Depremi ezber bozdu'
18.08.2014

Cem Çelik, tüketicilerin konut özelliği konusunda yüzde 31 ile en fazla dikkat ettiği konunun deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmesi olduğunu göster

<p>Elit Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Çelik, konut alımında tüketicinin eğitim düzeyi arttıkça, beklentilerinin de farklılaştığı, yüksek eğitimli kişilerin özellikle büyük depremler sonrası önceliğinin binaların deprem güvenliği olduğunu söyledi.&nbsp; <p>AA muhabirine açıklamada bulunan Çelik, üretilen konutlarla da 17 Ağustos'ta meydana gelen Marmara depreminin Türkiye'de yapılaşma anlamında ezber bozduğunu belirtti. <p>Son 15 yıldan beri konutlarda güvenli bina algısının hızla arttığını ancak eski binaların sayısal çokluğu ile gelir düzeyi ve beklentisi düşük kesimlerde yeni inşa edilen bazı binaların sağlamlığının halen sorgulandığını ifade eden Çelik, şöyle devam etti: <p>"Büyük kentlerde yapılan araştırmalarda insanlar konut alırken en fazla özelliğine, ardından lokasyon, daha sonra da çevresel özelliklerine dikkat ediyorlar. Konut özelliğinde ise yüzde 31 gibi yüksek bir oranla deprem yönetmenliğine uygun inşa edilip edilmediği geliyor. Bunu yüzde 21 ile konutun genişliği, yüzde 11 ile ısınma özellikleri izliyor. Genellikle müşterilerimizin ilk sorguladıkları konu deprem güvenliği oluyor. Konutalacak kişilerin bu bilince sahip olması memnuniyet verici. Buna ek olarak bin metrekare üzeri inşaat alanlarında çok doğru ve başarılı bir çalışma ile yapı denetim sistemi getirilmesi de önemli bir açığı kapattı. Ancak bu konuda toplumsal bilincin yıl dönümleri ile sınırlı kalmaması, tüm kitlelerde süreklilik kazanması gerekiyor. Çünkü ülkemiz her bölgesi ile deprem kuşağında ve her deprem hepimize, özellikle de sektörün gelişimi için çaba gösteren bizlere acı veriyor." "Binanın üçte biri toprak altında olmalı" <p>Konut almak isteyen tüketicilerin bina güvenliğinin en fazla önem verdikleri konu olduğunu hatırlatan Cem Çelik, şu önerilerde bulundu: <p>"Hazır beton teknolojisi ile üretilen binaları tercih edin. C16'dan (BS16) düşük dayanımlı betonla üretilmiş binalar güvenli değildir. Simetrik boyutlandırma ve kısa kolon kullanımı gibi tasarımlarla üretilen konutlar, yapının depreme karşı daha dayanıklı olmasını sağlayabilir. Bodrum katına bakın. Eğer rutubetliyse, binanın su yalıtımı kötü demektir. Yalıtımı iyi yapılmamış binaların taşıyıcı sistemlerinin paslanması, büyük şiddetli deprem sırasında yapının hasar görmesine neden olur.&nbsp; <p>Kolon ve perde uygulamalarının doğru yöntemlerle gerçekleşip, gerçekleşmediğini mühendislere inceletebilirsiniz. Binanın üçte biri toprak altında olmalı. Toprak altında ne kadar fazla kat varsa bina depreme karşı o kadar güvenilir demektir. Ayrıca zeminin etüt raporu incelenmelidir." "Binalar deprem anında sığınılacak yerler olmalıdır" <p>Çukurova Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Cafer Kara da deprem gerçeğini bundan 15 yıl önce <strong>Marmara Depremi</strong> ile bir kez daha hatırlayan Türkiye'de mevcut binalara bakıldığında durumun iç açıcı olmadığını belirterek, "Yüzölçümünün yüzde 92'si deprem kuşağında bulunan ülkemizdeki 20 milyon konutun yüzde 45'i sağlıksız" dedi. <p>Kara, bu noktada, kentsel dönüşüm sürecinin doğru yönetilmesi ve kamuoyunun bilinçlenmesi çok önemli olduğunu söyledi.&nbsp; <p>Yakın geçmişteki en şiddetli deprem 17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden 15 yıl geçtiğine işaret eden Kara, "Aynı acıları tekrar yaşamamak için binalar, deprem anında kaçılacak değil, içine güvenle sığınılacak yerler olmalıdır. Tüketiciler konut seçerken elbette estetik değerlere önem vermeli ancak öncelikleri statik değerler olmalı" diye konuştu. <p>Yakın zamana kadar Türkiye'de mühendislik ve mimarlık hizmetlerine gereken önemin verilmediğini iddia eden Cafer Kara, depremlerin oluşturacağı hasarları azaltmanın en etkin iki yolunun depreme dayanıklı yapılar inşa etmek ve toplumu depreme karşı eğitmek olduğunu vurguladı. &nbsp;"Yapı denetimi sağlıklı işlemeli" <p>"Zemin etüdünden projelendirmeye, malzeme kalitesinden yapım faaliyetine kadar bina üretim sürecinin her aşamasında alınacak mühendislik hizmeti yapıların güvenli olmasının en önemli teminatıdır" diyen Kara, yapı denetiminin sağlıklı işlemesinin önemine de dikkati çekti. <p>Kara, kentsel dönüşümün deprem gerçeği ile yaşayan Türkiye'deki önemine değinerek, "Ancak kentsel dönüşüm, dar kapsamlı ve parselinde bina bazında dönüşüm olarak algılanmamalı. Yerinde imar artışıyla yapılmaya çalışılan kentsel dönüşüm başarısız olur. Kentleri uzun vadede geri dönüşü mümkün olmayan hatalara sürüklememek için kentsel dönüşüm yolu, altyapısı, yeşil alanı ile daha kapsamlı, planlı ve sağlıklı yaşam alanlarına dönüşüm olarak ele alınmalı. Ayrıca devlet ve yerel yönetimler daha etkili ve yönlendirici rol oynamalı" diye konuştu. "Odağa maliyet değil kalite yerleşmeli" <p>İnşaat projelerinde üretimin yanı sıra kullanım ve dönüşüm süreçlerinin de göz önüne alınmaya başlandığını ifade eden Kara, sürdürülebilirlik, inovasyon ve Ar-Ge, kentsel dönüşüm üçgeninde ilerlenirse sektörde kalite standartlarının yükseleceğini söyledi. Kara, bakış açısının odağına maliyetten öte kaliteyi ve sürdürülebilirliği yerleştiren bir yaklaşımla kentsel dönüşümün başarılı olabileceğini belirtti. AA