Pandemi pazarlamada kuralları değiştirdi mi?

05.01.2021 14:14

Sağlığımızı doğrudan tehdit altına alan bu sürecin ekonomilere, ticari faaliyetlere, sosyal hayatlara, psikolojilere ve daha birçok unsura doğrudan etkisi oldu.

Tüm dünyayı etkisi altına Covid – 19 salgını bir yılı devirdi. Sağlığımızı doğrudan tehdit altına alan bu sürecin ekonomilere, ticari faaliyetlere, sosyal hayatlara, psikolojilere ve daha birçok unsura doğrudan etkisi oldu. Hatta bu süreçteki çocuklar virüs, bakteri ve mikrop gibi sözcüklere gereğinden fazla maruz kaldı ve belki de hijyen konusuna bakışları derinden etkilendi.

Şüphesiz ki; bu süreç hepimizin hayatlarında farklılıklara ve yeniliklere neden oldu. Çalışma tarzımız, toplantılarımız ve selamlaşmalarımızdaki değişiklikler öne çıkan konulardan yalnızca birkaçı.

Peki, pandemi sonrası hayatımızda ticaretin ve pazarlamanın kuralları yeniden mi yazılmış olacak?

Bugün, birçok fütüristik pazarlamacı yeni dünya düzeni ve pazarlamaya dair kehanetlerde bulunuyor. Bunların başında çalışma hayatlarımızın artık eskisi gibi olmayacağı, ofislerin eskisi kadar tercih edilmeyeceği, toplantıların video konferanslar şeklinde yapılacağı, marka kavramının artık öneminin olmadığı gibi onlarca, yüzlerce öngörü sunuluyor.

Bunların elbette bir kısmı mümkün, ancak tarihe baktığımızda küresel salgınların sonrasında büyük değişimler yaşandığını göremiyoruz. Tüm dünyanın ortak dileği bir an önce hayatın normale dönmesi yönünde. Tıpkı; 1918 – 1920 yılları arasında yaşanan İspanyol gribinde olduğu gibi.

Bugün daha sık kullanmaya başladığımız video konferans gibi uygulamalar uzun süredir hayatımızda olan ancak mecburiyetten popülerleşen teknolojilerdir. Evden çalışma modeli geçmişte de olan ancak mecburiyetten çeşitli sektörlerin bu dönemde yöneldiği bir düzendir. Bu ve bunun gibi teknolojileri, çalışma düzenlerini kullanmayan insanların deneyim edinmesinde pandeminin kesinlikle etkisi oldu ancak alışkanları temelden etkilemesi zaman alacak konulardır. Ayrıca evden çalışma düzenine uyum sağlayabilecek çok az sektör bulunmaktadır.

İnsanların bir araya gelmesi, toplantılar gerçekleştirmesi veya mağazaları gezip alışveriş yapması pandemi sonrasında da devam edecek faaliyetlerdendir.

Şüphesiz ki bu sürecin sonunda hayatımızda yeni alışkanlıklar yer edinmiş olacak. Ancak, ticaretin ve pazarlamanın kurallarını yeniden yazacak bir durum söz konusu değil.

İhtiyaç ve beklentilerimizde değişiklikler yaşanmış olabilir ancak, pazarlamanın temel unsurları hala geçerliliğini koruyor. Pandeminin pazarlamaya yönelik etkisi iletişim kanallarının artması yönünde oldu. Bugün kullanabileceğimiz daha popüler ve etkileşimi yüksek mecralar var. Gayrimenkul sektörü için de emlaktasondakika.com bunlardan biri. Bizler bu noktada yeni iletişim kanallarını ve bu kanalların dilini dikkate alarak iletişim faaliyetleri sürdürmeliyiz.

Tüketicilerin pandemi dönemi alışverişlerinde marka tercihleri değişmiş olabilir ancak, marka olgusu hala yerini korumakta ve hayatlarımız normale döndüğünde markaların öncülüğü kaldığı yerden devam edecek. Özetle pazarlamada değişen bir kural yok, ancak yarının markaları arasında yer almak için dikkate değer yeni iletişim kanalları var.