İnternetteki sahte ilanlara son!

12.10.2020 12:17

1 Eylül 2020 itibariyle işletmelerin yetki belgesine sahip olup olmadığı iş yeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce yetkili idareler tarafından kontrol edilmeye başlandı.

Emlak işletmelerinin taşınmaz ticaretiyle icra edebilmesi için yetki belgesi alması zorunluluğu getirilmiş ve söz konusu uygulamanın hayata geçmesi için belirlenen süre 31 Ağustos 2020 tarihinde sona ermişti.

1 Eylül 2020 itibariyle işletmelerin yetki belgesine sahip olup olmadığı iş yeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce yetkili idareler tarafından kontrol edilmeye başlandı. Yetki belgesi olmayan işletmelere ruhsat verilmeyecek.

Bu uygulamanın etkin bir denetimle  emlak sektörüne kalite ve disiplin getireceği kesin. İşletmeler yani tüm emlak ofisleri Bakanlığın belirlediği kriterleri karşılayabilmek zorundalar. Kısaca yetki belgesi olmayanlar emlakçılık yapamayacak.

Online ilan platformlarında yer alan ve sahte ilanlar kaldırılacak ve belgesiz işletmeler bu platformlara ilan veremeyecek. Bir taşınmaz için birden fazla ilan verilmesi mümkün olmayacak. Tabii ki bu uygulamanın amacına uygun sonuç vermesi bu platformlardaki mevcut ilanların  kontrol edilmesine de bağlı. Online platformlarda ilan verebilmek için, yetki belgesi, vekaletname ya da tapu kaydı istenecek.

Bu uygulamanın amacına uygun sonuç vermesinde diğer önemli rol tüketiciye düşüyor. Etkin denetimle birlikte tüketici de üzerine düşeni yapmalı, özellikle sosyal medyadaki ve internetteki ilanlara dikkat etmeli, ofisi olan, referanslı, kurumsal emlakçılarla çalışmalı mutlaka yetki sözleşmesi yapılmalı.

İnşaat firmaları da mülk sahipleri gibi yönetmeliğe aykırı faaliyette bulunmamak için ve yeni yönetmelikle birlikte, emlak ofisleri sözleşmesiz pazarlama faaliyeti yapamayacağı için, mutlaka yetki belgeli ofislerle çalışmalı.

Bu yeni uygulama ile bu kadar önemli bir mesleğe kimlik kazandırılmış olacak, bu mesleğin yetkili ve kayıtlı kişilerce profesyonel olarak yapılması sağlanacak. Bakanlıkça onaylanan işletmelerin verdikleri kursları tamamlayarak yetki belgesine sahip olmaya hak kazanmış kişilerin mesleklerini, vergisini vererek, kanun ve kurallara hâkim olarak, müşteri kazançlarını gözeterek yapmaları sağlanmış olacak. Böylelikle taşınmaz ticaretinin sağlıklı bir şekilde işlemesi, korsanın önlenmesi, taraflar arasında düzenlenecek belge ve sözleşmelerin standardize edilmiş olacak.