“Konut kredi indirimi sektörümüz için büyük bir adım”
“Konut kredi indirimi sektörümüz için büyük bir adım”
01.08.2019

Konutder ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, konut kredisi faiz indirimiyle alakalı açıklamalarda bulundu.

“İnşaat sektörünün sorunu konut kredi faizleri”
“İnşaat sektörünün sorunu konut kredi faizleri”
19.06.2019

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, inşaat sektörünün en büyük sorununun krediler olduğunu belirtti.

Konut sektörü, kampanya atağına kalktı
Konut sektörü, kampanya atağına kalktı
20.05.2019

Artan maliyetlere rağmen yerinde sayan konut fiyatları, ev almak isteyenlere avantaj sağlıyor.

İstanbul Havalimanı heyecanı konut sektörüne yansıdı
İstanbul Havalimanı heyecanı konut sektörüne yansıdı
07.04.2019

İstanbul Havalimanı'nın açılmasıyla ülkeye gelecek yabancıların, konut alımına ilgi göstereceği düşünülüyor.

Konut sektörü için bakanlık yeni birim kuracak
Konut sektörü için bakanlık yeni birim kuracak
24.12.2018

Konut sektörüne yönelik iki düzenleme yabancı alıcı tarafında rekor üstüne rekor kırdırınca hükümet harekete geçti.

'Ziraat'in konut kredisi indirimi sektörümüz için sevindirici'
'Ziraat'in konut kredisi indirimi sektörümüz için sevindirici'
14.12.2018

KONUTDER ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, Ziraat Bankası'nın konut kredisinde indirime gitmesi hakkında açıklamada bulundu.

Brexit, İngiltere'de konut sektörünü vurabilir
Brexit, İngiltere'de konut sektörünü vurabilir
14.12.2018

İngiltere'nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış sürecine ilişkin belirsizliklerin, ülkenin konut piyasasını olumsuz etkilemesinin beklendiği bildirildi.

Konut sektörünü kurtarmanın önemi ve faturası!
Konut sektörünü kurtarmanın önemi ve faturası!
07.11.2018

Habertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım, bugünkü köşesinde konut sektörünü kurtarmanın önemi ve faturasını yazdı.

Konut sektörünü 2019 yılında neler bekliyor?
Konut sektörünü 2019 yılında neler bekliyor?
16.10.2018

Ekonomist Beyhan İncekara, 2019 yılında gayrimenkul sektöründeki beklentilere ilişkin tahminlerini anlattı.

'Türkiye'de konut sektörü dinamizmini kaybetmez'
'Türkiye'de konut sektörü dinamizmini kaybetmez'
17.09.2018

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, 'Türkiye'de konut sektörü dinamizmini kaybetmez' dedi.

<p>Mardinli İş Adamları Derneği'nin (MARİŞ) düzenlediği "Mariş Cumartesi Buluşmaları" etkinliğinde konuşan Yetgin, "sektörde kriz var" gibi spekülatif bilgiye dayalı olmayan yorumlar yapıldığını söyledi.&nbsp; <p>"Türkiye'de konut sektörü dinamizmini kaybetmez" diyen Yetgin, yapısal dönüşümü çok önemsediğini vurguladı. Yetgin, "Günü kurtarmak, günün meselelerini halletmek maalesef bizi sürekli kaotik ortamda bırakıyor." ifadesini kullandı.&nbsp; <p>Kendi raporlarına göre Türkiye'de 820 bin konut varmış gibi gözüktüğünü belirten Yetgin, "820 binlik konut 7-8 ayda eritilebilir. Yüzde 2,3-2,5 konut faizleriyle bizim finans sistemi üzerinden satışları yapmamız mümkün değil." dedi. <p>Yetgin, sektör olarak taleplerinin, vatandaşlık hakkının 1 milyon dolardan 300 bin dolara indirilmesi olduğunu söyledi. "Türkiye, cari açığını her zaman finanse etmiştir" <p>Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkan Vekili Doç. Dr. Şahap Kavcıoğlu da Türkiye'nin 2002'den bu yana güçlü yönetilen ve bu süre zarfında en fazla büyüyen ülke olduğunu belirterek, şunları kaydetti:&nbsp; <p>"Türkiye, 2010 ila 2018 arasında yüzde 6,8 büyüdü ve rekor kırdı. Şu günlerde en çok Türkiye'nin dış borçlarından bahsediliyor. 466 milyar dolar olan bu borç çok mu? Ona bir bakalım; Türkiye'nin 2002 yılında yüzde 54,8 borcu vardı, 2018 yılında ise bu borç yüzde 52,9. Bu süreçte Türkiye büyürken ülkenin, borcunda gerileme kaydettiği görülüyor. Türkiye'nin borç yapısının değiştiğini, kamunun yaptığı borçların özel sektöre kaydığını görüyoruz. Türkiye, cari açığını her zaman finanse etmiş, her zaman cari açığını kapatmıştır. 1984-2002 döneminde 14,6 milyar dolar olan yatırım miktarını, 2003'ten bu yana 200 milyar dolar seviyesine çıkarmıştır. <p>Türkiye, Avrupa ve Orta Doğu'nun en büyük ve geleceği olan pazarı... Türkiye, turizmde dünyanın en gelişmiş ülkesi ama planlamamızı iyi yapmamız, gelirlerimizi artırmamız gerekir. Duyarlılık gösterip tatillerimizi ülkemizde yapmamız gerekir." <p>MARİŞ Başkanı Abdülkadir Akkuş ise son dönemde Türkiye üzerinde oynanan küresel oyunların, oluşturulmaya çalışılan ekonomik savaşın farkında olduklarını ifade ederek, "Tüm bu olumsuz gelişmelere karşın ekonomimiz yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,2 büyüme başarısı gösterdi. Bu rakamın katlanarak artacağına inancımız tamdır." dedi. <p>Yerli ve milli kaynakların artırılması ve üretime dönüştürülmesi için üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getireceklerini belirten Akkuş, "Bizler de bu sorumluluk ışığında, Mardin ve ülke ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunmak için var gücümüzle çalışacağız." ifadesini kullandı.
İki bakanlık konut sektörü için harekete geçti
İki bakanlık konut sektörü için harekete geçti
18.08.2018

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın konut sektöründeki stok sorunu için düğmeye bastığı öğrenildi.

Konut satışlarındaki sürpriz artış sektörü sevindirdi
Konut satışlarındaki sürpriz artış sektörü sevindirdi
15.08.2018

Türkiye'de yabancıların satın aldığı konut sayısı ocak-temmuz döneminde yüzde 29,6'lık artışla 11 bin 321'den 14 bin 674'e yükseldi.

Konut sektörü yeniden faiz sarmalına girdi
Konut sektörü yeniden faiz sarmalına girdi
13.07.2018

Konut sektöründe aylık faiz oranları yüzde 1,48’e yükseldi. Her 100 bin liralık kredide aylık ödeme 10 yıl vadede 326 lira arttı.

'Konut sektörüne geniş kapsamlı düzenleme gerek'
'Konut sektörüne geniş kapsamlı düzenleme gerek'
25.06.2018

İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, “Sektörde yüzde 50 maliyet artışı var. Geniş kapsamlı bir düzenleme gerekiyor” dedi.

Faiz çarkı konutta sektörün tersine işledi
Faiz çarkı konutta sektörün tersine işledi
18.06.2018

Son 6 aylık dönemde konut kredisi faizleri 50 baz puan düşerken diğer kredilerde faiz makası açılıyor.

Konut sektörüne +1 ile gelen mutluluk!
Konut sektörüne +1 ile gelen mutluluk!
31.05.2018

Ülkealan Yapı Endüstrisi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Ülkealan; +1 konsepti ile konut sektörüne farklı bir mimari anlayış getirdiklerini söyledi.

İnşaat sektörü temsilcileri konut kampanyasını değerlendirdi
İnşaat sektörü temsilcileri konut kampanyasını değerlendirdi
09.05.2018

İnşaat sektörünün önde gelen temsilcileri konutta yeni kampanya kararıyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Konut sektöründe stoklar azalıyor, faizler düşüyor!
Konut sektöründe stoklar azalıyor, faizler düşüyor!
09.05.2018

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye Bankalar Birliği'nin 61'inci Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda konuşma yaptı.

'Konut sektöründe seçim hareketliliği yaşanıyor'
'Konut sektöründe seçim hareketliliği yaşanıyor'
05.05.2018

MiaVita Beytepe Yatırımcısı Nurettin Yılmaz, Türkiye’nin inşaat anlamında gelişimine dair değerlendirmelerde bulundu.

Kanal İstanbul, konut sektörüne canlılık getirecek
Kanal İstanbul, konut sektörüne canlılık getirecek
03.03.2018

Kiler GYO Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler, “Yeni bir boğazın oluşması bölgeye inşaat firmalarının talep göstermesini sağlayacaktır” dedi.

<p>Zorlu bir yılı geride bırakan konut sektörü yeni projeleri için gözünü Kanal İstanbul'un rotasını dikti. Bölgede çıkabilecek fırsatları yakın takibe alan Kiler GYO Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler, başta Kanal İstanbul olmak üzere 3. Havalimanı ve Kuzey Marmara Otoyolu gibi büyük ölçekli devlet yatırımlarının çevresinde nitelikli gayrimenkul projeleri geliştirmeyi planladıklarını bildirdi. Kiler GYO'nun yeni projeleri ve yatırım hedefleri hakkında bilgi veren Nahit Kiler, ‘Referans' markasıyla konut sektöründe yatırımlara devam edeceklerini bildirdi. 2,7 MİLYAR LİRA YATIRIM <p>Kiler “Bugüne kadar geliştirdiğimiz Referans Güneşli, Referans Kartal Towers, Referans Kartal Kordonboyu, Referans Bahçeşehir ve Referans Başakşehir Vadi projeleri yanında 2018 yılında başlayacak olan 2 projemizle birlikte toplam 2,7 milyar liralık yatırım değerine ulaşacağız. İstanbul'da Anadolu ve Avrupa yakasının değerli lokasyonlarında, bulundukları bölgeye değer katan, Beylikdüzü ve Kartal gibi ulaşım ağlarının yanı başında modern ve çevreci projeler ile sektöre ‘Referans' olmaya devam edeceğiz. Her iki bölgede de projelere ait ruhsatlar alındı. Kartal da şimdiden ön talep toplamaya başladık. Beylikdüzü projemizde de lansman öncesi ön satışlar başladı. Kısa süre içinde bu iki projemizin lansmanlarını yapmayı planlıyoruz. Bugüne kadar toplamda 2.400 konut ve ticari ünite ile&nbsp; 3 AVM inşa ettik. Satışı devam eden projelerimiz arasında Referans Bahçeşehir, Referans Güneşli, Referans Kartal Towers,&nbsp; Referans Kartal Kordonboyu ve Referans Başakşehir Vadi yer alıyor” dedi. <p>Kiler, Kanal İstanbul, 3. Havalimanı ve Kuzey Marmara Otoyolu gibi büyük ölçekli devlet yatırımları ile de yakından ilgilendiklerini vurgulayarak “Özellikle Kanal İstanbul'un sektördeki canlılığı daha da artıracağını düşünüyoruz. Kanal güzergâhında bulunan arsalar ve ilçelerde fiyatlarda şimdiden çok ciddi artışlar gözlemleniyor. Yeni bir boğazın oluşması bu bölgeye inşaat firmalarının ve alıcıların çok ciddi talep göstermesini sağlayacaktır. <p>Kanalın geçeceği ilçeler yeniden yapılanacak ve kanal bu bölgelere çok ciddi değer katacaktır. Biz de Kiler GYO olarak bölgede çıkabilecek fırsatları yakından takip ediyoruz. Yine merkezi lokasyonlarda yer alan Emlak Konut GYO,&nbsp; TOKİ ve Kiptaş gibi kurumlar tarafından ihale yoluyla arz edilebilecek arsaları da takip ediyoruz“ diye konuştu. Faiz oranları düşerse sektör büyür <p>Siyasi ve ekonomik belirsizlikler sebebiyle 2017 yılının sıkıntılı geçtiğini belirten Nahit Kiler “Banka faiz oranlarının yüksekliği, dövizdeki artış, dünyada yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler genel anlamda sektörde durgunluğa neden oldu. Konut arzının talebin önünde gitmesi nedeniyle satışlar yılın son çeyreğinde biraz durulsa da, yabancıya vatandaşlık hakkı ve KDV muafiyeti itici güç oldu. 2018 yılında arz ve talep yönlü esneklikler yine görülebilir. Fakat sektör devletimiz tarafından desteklenerek, faiz oranlarının düşürülmesi ile birlikte büyümeye devam edecektir” dedi.