Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dönüşümün kitabını yazdı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dönüşümün kitabını yazdı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Fikirtepe’de kentsel dönüşümün nasıl yapılacağını bir kitapçıkla anlattı.

Kentsel dönüşüm çalışmalarında önemli bir merkez olan İstanbul Fikirtepe'de dönüşümün tüm detayları belli oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum geçen yılın sonunda bakanlığını bu bölgeyi devraldığını, müteahhitlerin yarım bıraktığı projeleri tamamlayacaklarını açıklamıştı. Bakanlık iştiraki olan Emlak Konut GYO proje hazırlık ve ihale sürecini yönetirken diğer taraftan vatandaşların haklarının neler olacağı belirlendi. Bakanlıkça hazırlanan ‘25 soru 25 cevap' kitapçığında paylaşım oranları, kira yardımı ve yeni evlerin teslimine kadar birçok konuya açıklık getirildi.

Yumurtacı Abdi Bey Caddesi ile Mandıra Caddesi içerisinde kalan alanda dönüşüm süreci tamamlanamayan parsellerde projelerin yürütüleceği belirtilirken çalışmalar 3 aşamalı olarak özetlendi. İlk aşamada henüz tahliye ve yıkımın yapılmadığı alanların boşaltılıp yıkılması, ikinci aşamada yerinde dönüşüm esası ile inşaatların tamamlanması, son aşamada ise bağımsız birimlerin hak sahiplerine dağıtımı yapılması planlanıyor.

Resen gerçekleşecek

Hak sahipleri açısından herhangi bir hak kaybı olmaması adına emsal 4 olarak belirlenirken şu bilgiler paylaşıldı: “Paylaşım oranı yüzde 50 olarak belirlenmiştir. Örneğin arsa sahibine ait 40 metrekare arsa olduğunu düşünelim. Hak sahibinin emsal inşaat alanı hakkı 160 metrekare oluyor. Paylaşım sonrası vatandaşa 80 metrekare bağımsız birim düşüyor.”

Verilen bilgilere göre sürecin hızlı ilerlemesi adına vatandaş ile bakanlık arasında bir sözleşme yapılmayacak, süreç resen gerçekleşecek.

Kira yardımı

Tapuların Hazine'ye devrinin yapıldığı belirtilen açıklamada, “Mülkiyet hakkı devletin garantisi altındadır, vatandaşın hak kaybı olmayacak” ifadelerine yer verildi. Mülkiyeti okul, park gibi sosyal donatı alanında kalanların da hak kaybına uğramayacağı eklendi.

Evlerini tahliye eden vatandaş 48 ayı geçmemek şartıyla yeni evini alana kadar her ay kira yardımı alacak. İstanbul'da dönüşüm projeleri için belirlenen aylık kira yardımı 1.150 lira iken bu Fikirtepe için 1500 lira olarak gerçekleşecek. İkamet eden vatandaşlar bakanlığın belirlediği aylık kira bedelinin 5 katı kadar, kiracılar ise 2 katı kadar defaten kira yardımı alabilecek. Kira için başvurular bölgede bulunan irtibat ofisleri aracılığı ile yapılırken her bir ev için ayrı ayrı kira desteği alınacak. Hisseli bir hak sahipliği varsa vatandaş hissesi oranında kira yardımı alacak. Bakanlık müdahalesi öncesi evi yıkılan ve dönüşüm sınırları içinde hak sahibi olan vatandaş da kira yardımı alabilecek.

Ekimde başlıyor

Bölgede kimi hak sahiplerinin küçük kimilerinin ise büyük metrekareleri var. Bu durumda söz gelimi vatandaşa düşen hak 55 metrekare, ama en küçük ev 60 metrekare ise vatandaş aradaki 5 metrekare değer için borçlandırılacak. Değer SPK lisanslı kuruluşlarca belirlenecek. Eğer vatandaşa 150 metrekare ev düşüyor ama 140 metrekare alıyorsa bu defa o alacaklı duruma gelecek. Dileyen hak sahipleri bir araya gelerek de tek ev alabilecek. 2023 yılında teslimlere başlanacak. Bölgedeki riskli yapıların tahliyesinin en geç 1 Ekim 2021 tarihine kadar gerçekleşeceği de belirtildi.

Milliyet

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Sıfır Atık Projesi ile 265 milyon ağaç kurtarıldı
  • 27.09.2021 10:59

Sıfır Atık Projesi ile 265 milyon ağaç kurtarıldı

'Sıfır Atık Projesi' kapsamında bugüne kadar toplanan atıklardan 1.5 milyon aile ...

Selimiye Camisi meydanının düzenlenmesi için çalışmalara başlandı
  • 23.09.2021 11:33

Selimiye Camisi meydanının düzenlenmesi için çalışmalara başlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının desteğiyle hayata geçirilen proje kapsamında, S ...

Depremzede konutlarında teslimler başlıyor!
  • 20.09.2021 11:44

Depremzede konutlarında teslimler başlıyor!

İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak, 30 Ekim 2020'de meydana gelen ...

Konut kredisi hacmi 281 milyar liranın üzerinde!
  • 17.09.2021 09:31

Konut kredisi hacmi 281 milyar liranın üzerinde!

Bankacılık sektörünün kredi hacmi, 10 Eylül itibarıyla bir önceki haftaya kıyasl ...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 25 ilde 235 arsayı satışa çıkardı
  • 16.09.2021 10:03

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 25 ilde 235 arsayı satışa çıkardı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul ve Ankara dahil Türkiye'de 25 ilde 235 a ...

Bakan Kurum: "Artık afetlerin altında kalmayan bir Türkiye var"
  • 14.09.2021 11:28

Bakan Kurum: "Artık afetlerin altında kalmayan bir Türkiye var"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kastamonu Bozkurt'ta konuştu.   ...