Acil kentsel dönüşüm için geri sayım başladı!

Acil kentsel dönüşüm için geri sayım başladı!

Türkiye’deki 6.7 milyon riskli yapının 1.5 milyonunun acil dönüşmesi şart. Deprem riskini çok yoğun hisseden İstanbul’da ise 1.5 milyon riskli konut var. Bunlar içinde 300 bin acil dönüşümün 102 bini 2023’e kadar bitecek.

Kentsel dönüşümde 2012 yılında başlatılan seferberlik çapında yürütülen çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda özellikle riskli yapı stokunun yoğun olduğu İstanbul’da pek çok şantiyenin aynı anda yürütüldüğü belirtilirken, 2023 yılına kadar 102 bini aşkın konutun tamamlanması planlanıyor.

Türkiye’de 6.7 milyon riskli yapı varken bunun 1.5 milyonunun acil dönüşmesi gerekiyor. Bu kapsamda dönüşüm için en öncelikli adres olan İstanbul’da ise toplam 1.5 milyon riskli konut varken, bunun 300 bin adedini acil dönüşmesi gereken konutlar oluşturuyor.

Deprem riski...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Sezayi Köse, devam eden projeler hakkındaki son gelişmeleri paylaştı.

İstanbul’da onlarca şantiyede çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Köse, “2023 yılına kadar 102 bin 289 bağımsız birimin tamamlanmasını hedefliyoruz. Kartal, Kadıköy, Üsküdar, Beykoz, Pendik, Ataşehir, Sultanbeyli, Bağcılar, Esenler, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Beyoğlu, Güngören, Zeytinburnu, Eyüp’te çalışmalar sürüyor” dedi. Kentsel dönüşüm projelerinin pandemi sürecine rağmen aynı hızla sürdürüldüğünü anlatan Köse, “Deprem riskine karşı durma bekleme şansımız yok. Biz de yerel yönetimler ve vatandaşların da desteğiyle süreci sağlıklı yönetiyoruz” diye konuştu.

Yıkılan riskli alan kadar üretim yapıldığına dikkat çeken Köse, “Kimi projelerde de hak sahiplerine yapılan dağıtımdan sonra kalan birimleri satarak yine o proje için gelir sağlıyoruz. Burada en önemli nokta şu ki, bu projelerde kâr amacı yok. Üstüne bir de indirim yapılıyor. Vatandaşın faydası adına ortaya çıkan maliyetin bir kısmı bakanlıkça karşılanıyor” dedi.

90 milyar TL yatırım değeri

Son bilgilere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 81 il 922 ilçede 300 bin konutun dönüşümü gerçekleştiriliyor. Bu projelerin yatırım değeri 90 milyar lira. Bugüne kadar tamamlanan dönüşüm ve sosyal konut sayısının ise 2.5 milyonu bulduğu ifade edilirken; Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun ve Rize’de deprem ve selden etkilenen alanlarda projelerin hızla sürdürüldüğü paylaşıldı.

Kira ve kredi desteği nasıl?

Sezayi Köse, dönüşüm desteklerini şöyle anlattı:

“Vatandaşa riskli yapıysa 18 ay, riskli alandaysa 48 ay kira yardımı veriliyor. Dönüşüm kredisine 0.40 puana kadar destek sağlanıyor. Faiz destekli kredilerde limitler yüzde 60 artırıldı. Evini güçlendireceklere kredide üst sınır 50 bin liradan 80 bin liraya, dönüştüreceklere ise 125 bin liradan 200 bin liraya çıktı. Bu yıl yeni bir düzenlemeye KDV indirimi geldi. Vatandaş müteahhitle kat karşılığı anlaşmadan evi kendi dönüştürürse yüzde 18 yerine yüzde 1 KDV ödeyecek.”

Milliyet

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İstanbul'da kentsel dönüşümün önündeki en büyük engel kalktı!
  • 12.11.2021 09:31

İstanbul'da kentsel dönüşümün önündeki en büyük engel kalktı!

İstanbul’da yıkılıp yeniden yapılacak binaların ilk yapıldığı tarihteki imar hak ...

Acil kentsel dönüşüm için geri sayım başladı!
  • 11.10.2021 11:30

Acil kentsel dönüşüm için geri sayım başladı!

Türkiye’deki 6.7 milyon riskli yapının 1.5 milyonunun acil dönüşmesi şart. Depre ...

''İBB olarak Kiptaş ile kentsel dönüşüme girdik''
  • 28.03.2018 15:09

''İBB olarak Kiptaş ile kentsel dönüşüme girdik''

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, Kiptaş eliyle İstanbul genelinde kentsel dönüşüme gird ...

Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşümü değerlendirdi!
  • 27.05.2017 15:57

Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşümü değerlendirdi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul ve Türkiye'deki kentsel dön ...

Bakan Özhaseki, kentsel dönüşüm için Beyoğlu'nda
  • 09.03.2017 22:25

Bakan Özhaseki, kentsel dönüşüm için Beyoğlu'nda

Beyoğlu Belediyesi ve GAP İnşaat ortaklığında Tarlabaşı bölgesinde devam eden ke ...

Çevre ve Şehircilik Bakanı basınla bir araya geldi!
  • 03.02.2017 16:48

Çevre ve Şehircilik Bakanı basınla bir araya geldi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2016 Yılı Değerlendirme Toplantısı'nda kentsel dön ...