Yandex Türkiye ofisi kapanıyor!
Yandex Türkiye ofisi kapanıyor!
18.09.2020

Türkiye pazarına 2011 yılında giriş yapan Rus Yandex'in kısa sürede resmi açıklama yapması bekleniyor.

US Polo, Next Level AVM'de kapılarını açtı
US Polo, Next Level AVM'de kapılarını açtı
18.09.2020

Marka karmasını her geçen gün zenginleştiren Next Level Alışveriş Merkezi şimdi de US POLO markasına ev sahipliği yapıyor.

 Bridgestone, Fransa'daki fabrikasını kapatacak
Bridgestone, Fransa'daki fabrikasını kapatacak
17.09.2020

Bridgestone, düşük talep ve yüksek rekabet nedeniyle Fransa'daki lastik fabrikasını kapatmak için girişimlere başladı.

Hilton İzmir Oteli kapatılıyor
Hilton İzmir Oteli kapatılıyor
17.09.2020

İzmir’de yaklaşık 30 yıldır faaliyetini sürdüren Hilton Oteli’nin 16 Ekim 2020 tarihi itibarıyla Hilton Şirketi tarafından işletilmeyeceği açıklandı.

Elektrik gücü kapasitesi son 20 yılda 3 kat arttı
Elektrik gücü kapasitesi son 20 yılda 3 kat arttı
13.09.2020

Türkiye Elektrik Piyasasına Genel Bakış raporuna göre, Türkiye’nin kurulu elektrik gücü kapasitesi son 20 yılda 3 kattan daha fazla arttı.

Kapadokya’da balon turları iptal edildi
Kapadokya’da balon turları iptal edildi
12.09.2020

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde olumsuz hava şartları nedeniyle sıcak hava balon turları iptal edildi.

İstanbul’da 3 metro istasyonu 14 ay kapalı kalacak
İstanbul’da 3 metro istasyonu 14 ay kapalı kalacak
11.09.2020

11 Eylül’den itibaren M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı Metro Hattı’nda metro seferleri bir süre Yenikapı-Ataköy / Şirinevler arasında yapılacak.

Kapadokya bölgesine Ağustos ayında 158 bin 800 turist geldi
Kapadokya bölgesine Ağustos ayında 158 bin 800 turist geldi
09.09.2020

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesini Ağustos ayında 158 bin 800 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Bursa Kentsel Tasarım Projesi kapsamında yıkımlar başladı
Bursa Kentsel Tasarım Projesi kapsamında yıkımlar başladı
03.09.2020

Hanlar Bölgesi ve Çarşıbaşı Kentsel Tasarım Projesi kapsamında tarihi yapıları çevreleyen binaların yıkımına başlandı.

Antalya'da toplu ulaşımda yolcu kapasitesi 175 bine düştü
Antalya'da toplu ulaşımda yolcu kapasitesi 175 bine düştü
26.08.2020

Antalya'da korona toplu ulaşıma talebi azalttı. Yolcu kapasitesi 380 binlerden 175 bine düştü.

<p>Antalya'da Korona virüs döneminden önce günlük 380 bin yolcu taşıdıklarını belirten Antalya Esnaf Ulaşım ve Pamfilya Otobüs Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İnce, bu rakamın son 1 aydır 175-180 bine düştüğünü söyledi. Başkan İnce, ücretsiz otobüs kartı bulunan 65 yaş ve üzeri vatandaşların da aktif olarak toplu ulaşımı kullandığını belirtti. Rakamların Cumartesi ve Pazar günleri değiştiğini aktaran İnce, “Cumartesi günleri 130 bin, Pazar günleri ise 100 bin civarında yolcu taşıyoruz" dedi. "Okulların açılmasıyla bir beklentimiz var" <p>65 yaş ve üzeri vatandaşların ve ücretsiz binen diğer yolcuların aktif olarak toplu ulaşımı kullanmaya devam ettiğin söyleyen İnce, “Bizim zaten ücretsiz binenlerde kaybımız yok, ücretliler de kaybımız var. Yaşlılarımız aynı şekilde ücretsiz binmeye devam ediyor. Otobüse paralı binenlerin çoğu evden çalışıyor. Okullar da kapalı. O yüzden bizim büyük kaybımız var. 380 bin nerede, 175 bin nerede? Herkese de, ‘sokağa çıkın' diyemeyiz. Şu anda bekleyip görmek lazım. Okulların açılmasıyla bir beklentimiz var ama pandemi öncesi yolcu sayısına ulaşmamız uzun zaman alabilir” ifadelerini kullandı. “Turistler de binmiyor” <p>Geçtiğimiz yıllara göre, bu yıl turistlerin de toplu ulaşımı fazla kullanmadığına dikkat çeken İnce, “Turistlerimiz otobüsleri yine kullanıyor ama geçtiğimiz dönemlerde aşırı şekilde turist taşıyorduk. Hatta turizm bölgesine giden otobüslerimiz bile çok yoğundu. Ama şimdi araçlarımız turizm bölgelerine boş gidip, boş geliyor. Onlar bile gerçekten çok boş” diye konuştu. <p>Bazı vatandaşların şoföre sözlü ve fiziksel olmak üzere şiddet gösterdiğine değinen Başkan İnce, sözlerini şöyle noktaladı: “Bazı vatandaşlarımız, ‘toplu ulaşım şöyle, böyle' diyor ama örneğin bir kafeye gidin, sahile, restoranda kimse de maske yoktur. Toplu ulaşımda maskesiz insan görüyor musunuz? Birkaç kendini bilmez yolcu maskesini çenesine indiriyor ama hemen uyarılıyor. Zaten şoförlerimiz, maskesi olmayan yolcuyu almıyor. Bizim şoförlerimiz oldukça bilinçli. Ama yine de toplu taşıma da sanki virüs varmış gibi algı oluşturulması doğru değil. Biz ayakta duramıyoruz, pandemi döneminde çalışarak zarar eden bir esnaf topluluğuyuz. Büyük zarara uğradık. Bunların da bilinmesini istiyoruz”
'Giresun'da şu an kapalı yolumuz yok'
'Giresun'da şu an kapalı yolumuz yok'
25.08.2020

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 'İnşallah bundan sonra bu afetlerin yaşanmaması için de daha kalıcı tedbirler alacağız' dedi.

Kapadokya’nın merkezi Ortahisar oldu
Kapadokya’nın merkezi Ortahisar oldu
25.08.2020

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinin merkezi Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendi.

İzolasyon odası olmayan oteller kapatılacak!
İzolasyon odası olmayan oteller kapatılacak!
24.08.2020

Turistler için izolasyon odası ve şartlarını yerine getirmeyen otellerin işletme faaliyetlerine son verilecek.

Bursa'da kubbesi açılıp kapanan, klimasız cami!
Bursa'da kubbesi açılıp kapanan, klimasız cami!
22.08.2020

Bursa'da kubbesi uzaktan kumandayla açılıp kapanan camide, korona tedbirleri kapsamında yasaklanan klimalara gerek kalmadan namaz kılınıyor.

Kapadokya’da balonlar 22 Ağustos'ta yeniden havalanacak
Kapadokya’da balonlar 22 Ağustos'ta yeniden havalanacak
20.08.2020

Kapadokya'da Mart ayının ikinci haftasından itibaren iptal edilen sıcak hava balon turları 22 Ağustos Cumartesi günü itibarıyla yeniden başlıyor.

Kapadokya’da 100 yıllık tarihi binaya zincirli koruma
Kapadokya’da 100 yıllık tarihi binaya zincirli koruma
19.08.2020

Nevşehir’in merkez ilçeye bağlı Uçhisar beldesinde yaklaşık 100 yıllık olan tarihi binanın zincirlerle konuma altına alınması görenleri şaşırtıyor.

'Galata Kulesi için titiz ve kapsamlı projeler oluşturuldu'
'Galata Kulesi için titiz ve kapsamlı projeler oluşturuldu'
16.08.2020

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy Galata Kulesi'ndeki çalışmalar ile ilgili açıklama yaptı.

Kapadokya bölgesini 7 ayda 419 bin 905 turist ziyaret etti
Kapadokya bölgesini 7 ayda 419 bin 905 turist ziyaret etti
11.08.2020

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesini yılın ilk 7 ayında 419 bin 905 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Büyükçekmece'de 40 yıllık site dönüşüm kapsamında yıkıldı
Büyükçekmece'de 40 yıllık site dönüşüm kapsamında yıkıldı
08.08.2020

Büyükçekmece’de 5.8 büyüklüğündeki depremde hasar gören 6 bloktan oluşan 40 yıllık site kentsel dönüşüm kapsamında boşaltılarak yıkıldı.

KidZania İstanbul, 1 Ağustos'ta kapılarını açıyor
KidZania İstanbul, 1 Ağustos'ta kapılarını açıyor
28.07.2020

Çocuklar Ülkesi KidZania İstanbul, koronavirüs salgını sonrasında yeni normal döneme, 1 Ağustos tarihinde başlıyor.

<p>Çocuklar Ülkesi KidZania İstanbul, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sonrasında ‘yeni normal' kuralları ve yönlendirmeleri ile ek tedbirler aldı. 1 Ağustos tarihinde eğlenerek öğrenme deneyimine kaldığı yerden devam edecek. KidZania İstanbul CEO'su Ebru Timur, ‘Sağlıklı ve Güvenli KidZania Deneyimi' prensibinin sosyal mesafe, maske kullanımı, minimum temas ve maksimum hijyen ile dört temel kuraldan oluştuğunu ifade ediyor. <p>Çocuklar Ülkesi KidZania İstanbul, Türkiye'de ilk koronavirüs vakası görülmesi üzerine kendi inisiyatifi ile 14 Mart tarihinde faaliyetlerine ara veren ilk kurum oldu. <strong>Kap</strong>alı kaldığı süre boyunca T.C. Mill&icirc; Eğitim Bakanlığı, T.C. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun açıkladığı rehberler, IAAPA &ndash; Uluslararası Tema Parklar ve Eğlence Merkezleri Derneği'nin yayınlarına göre hazırlıklarını tamamladı. İş yeri hekimi, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanının koordinasyonunda ‘yeni normal'e göre tedbirleri hayata geçirdi. ‘Sağlıklı ve Güvenli KidZania Deneyimi' prensibi ile tedbirlerini güçlendiren Çocuklar Ülkesi, 1 Ağustos tarihinden itibaren kapılarını yeniden ziyaretçilerine açacak. Tüm çalışanlara özel eğitim verildi <p>Yeni normal kurallarının titizlikle uygulandığını belirten KidZania İstanbul CEO'su Ebru Timur, dört yeni temel kuralının; sosyal mesafe, maske kullanımı, minimum temas ve maksimum hijyen olduğunu söyledi. Ebru Timur, yeni normal hazırlıklarının ilk aşamasının iş sağlığı ve güvenliği olduğunun altını çizdi. Ebru Timur, “Tüm ekip, açılış ve sonrası süreç ile ilgili online ve fiziksel olarak işyeri hekimimiz, iş sağlığı ve güvenliği uzmanımızdan özel eğitimler aldı. KidZania Üniversitesi'nin global eğitimleri ile çalışanlarımız salgında çocuklarla iletişim konusunda da eğitimlerini tamamladı” diye konuştu. ‘Sağlıklıyım' beyan formu ile KidZania İstanbul'a giriş yapılıyor <p>KidZania İstanbul'a girişten itibaren öncelik her zaman olduğu gibi personel ve ziyaretçilerin sağlığı ve güvenliği olarak konumlandırıldı. Girişler, Akasya'nın yemek katında bulunan KidZania kapısından yapılacak. Tüm ziyaretçiler ‘Sağlıklıyım' beyan formunu doldurarak sağlık görevlisinin kontrolünde şehre kabul edilecek. Şehir nüfusu kontrol altına alındı ve aktivite kişi kapasiteleri düşürüldü <p>KidZania İstanbul'da kontrollü sosyal hayatın içerisinde çocukların eğlenerek öğrenecekleri tüm aktiviteler yenilendi. Sosyal mesafe kuralları aktivite, dinlenme ve yemek alanları da dahil olmak üzere tüm şehirde geçerli olacak. Ayrıca, şehrin kapasitesi yüzde 60 düşürülerek, kontrollü girişler sağlanacak. Uzay teknolojisi ile eğlenerek öğrenme deneyimi <p>Havalandırma sistemi yüzde 100 taze hava ile beslenerek iklimlendirme yapılacak. NASA'nın uzay istasyonları ve mekiklerinde havayı filtrelemek için kullandığı teknolojinin bir benzeri tüm şehirde kullanılacak. Havalandırma santrallerinde UV kullanılarak bakteri ve virüslere karşı yüzde 99,9 oranında koruma sağlanacak. KidZos banka kartı kullanılacak <p>Ebru Timur, “KidZania'nın her ülkede olduğu gibi bir para birimi bulunuyor. Misafirlerimiz, meslekleri deneyimlerken yerel para birimimiz olan KidZos kazanıyor veya harcıyor. Şehrimizde bulunan tüm materyaller gibi Kidzos'larda nano gümüş teknoloji ile dezenfekte ediliyor. Ancak misafirlerimizin içi rahatlasın diye, kâğıt KidZos yerine banka kartı kullanmaya teşvik ediyoruz. Giriş yaparken vereceğimiz KidZos banka kartları kişiye özel olup aktivitelerde temassız olarak kullanılabilir.” dedi. <p>KidZania İstanbul'da sağlıklı ve güvenli eğlenerek öğrenme deneyimi için alınan diğer tedbirler ise şöyle; <p>KidZania İstanbul'a girişte hemşire tarafından ateşi ölçümü yapılacak. 38 derecenin üzerindeki kişileri sağlık kuruluşuna başvurmaları önerilecek. <p>Her aktivite sonrası rutin temizlik işlemlerinin yanı sıra üç saate bir genel temizlik ile tüm alanların ve malzemelerin dezenfeksiyon işlemleri tamamlanacak. Hijyen koşulları en üst seviyeye çıkarılan şehirde, kontroller ‘Hijyen Ekibi' tarafından sürekli olarak yapılacak. Ziyaretçiler, KidZania Üniversitesi'nin yeni açılan Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde koronavirüs hakkında bilgi edinecek. Eğitimden sonra çocuklar “Hijyen Elçileri” olarak ellerindeki rota ve kontrol listesi ile diğer aktivite alanlarında maske ve sosyal mesafe gibi konuları kontrol edecek. <p>Aktivite içinde kullanılan meslek kostümleri her gün tek bir ziyaretçi tarafından kullanılacak. Gün sonunda kostümler buharlı makine ile dezenfekte edilecek. Ayrıca her hafta sonu da kuru temizlemede yüksek ısı ile temizlenecek. <p>Ziyaretçilerin sıklıkla temas ettiği yürüyen merdivenlerin el bantları ve tırabzanlar otomatik temizlik sistemi ile anında temizlenecek. Minimum temas ilkesiyle belirli aktivitelerde sosyal mesafe için tekno (şerit) bariyerler yerleştirilirken uygun olan aktivitelerin kapılar çıkarıldı. Diğer aktivite alanlarının da kapı kolları çıkarılarak sürekli açık tutulacak. <p>Asansörler sadece engelli, hamile, pusetli ve yaşlı ziyaretçiler tarafından tek seferde en fazla iki kişi kullanabilecek. Kat düğmeleri yerine ayak pedalları ile katlara ulaşılabilecek. <p>Tuvaletlerde de sosyal mesafe, minimum temas ve maksimum hijyen kuralları titizlikle uygulanacak. Dış kapısı çıkarılan tuvaletlerde yan yana olan kabin, pisuar ve lavabolar aralıklı olarak kullanılacak. Musluk ve sabunluklar sensörlü olarak yenilenmesinin yanı sıra kurutma makineleri ‘yeni normal' dönem boyunca kullanılmayacak. <p>Yeni normalde emanet dolapları, tekerlekli sandalye, bebek arabası, mama sandalyesi ve emanet dolabı hizmetleri de kullanılmayacak. <p>Milliyet