Bisiklet yolları yeni imar planlarında zorunlu hale getirildi
Bisiklet yolları yeni imar planlarında zorunlu hale getirildi
13.12.2019

Bisiklet Yolları Yönetmeliği ile yeni imar planlarında ve kapsamlı plan revizyonlarında bisiklet yolu ayrılması zorunlu olacak.

İmar Barışı ödemeleri için son gün 31 Aralık!
İmar Barışı ödemeleri için son gün 31 Aralık!
12.12.2019

İmar Barışı’na başvuranların Yapı Kayıt Belgesi için yüzde 25’ini 31 Temmuz’a kadar ödenmesi gerekiyordu. Kalan yüzde 75’i için ise son gün 31 Aralık.

Tapu ve İmar Paketi'nde önemli değişiklik!
Tapu ve İmar Paketi'nde önemli değişiklik!
05.12.2019

Ocak ayında Meclis gündemine gelmesi beklenen taslağa göre tapu ve imarda önemli değişiklikler yapılacak.

Marmaris Bozburun'da yeni imar affı talebi!
Marmaris Bozburun'da yeni imar affı talebi!
16.11.2019

Marmaris’in Bozburun, Selimiye ve Söğüt mahallelerinde yıkım kararı çıkan kaçak binaların sahipleri yeni bir imar affı talebinde bulundular.

'Boğaziçi kesinlikle imara açılmayacak'
'Boğaziçi kesinlikle imara açılmayacak'
12.11.2019

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2020 bütçesi görüşüldü.

'Boğaziçi'nde imar yapma yetkisi İBB'de değildir'
'Boğaziçi'nde imar yapma yetkisi İBB'de değildir'
02.11.2019

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Boğaziçi'ndeki imar yetkisinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde olmadığını söyledi.

Yeni imar düzenlemesiyle tapuya şerh geliyor
Yeni imar düzenlemesiyle tapuya şerh geliyor
28.10.2019

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı yeni imar düzenlemesiyle ruhsatsız başlayan yapıların tapularına ‘satılamaz, kiralanamaz’ şerhi geliyor.

Bakan Kurum: Kimse plan değişikliğiyle imar rantı sağlayamayacak
Bakan Kurum: Kimse plan değişikliğiyle imar rantı sağlayamayacak
26.10.2019

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar ve kaçak yapılaşmayla ilgili, 'Bundan böyle kimse plan değişikliğiyle imar rantı sağlayamayacak' dedi.

'İmar denetçisi sayısını 2 bin 100'e çıkarıyoruz'
'İmar denetçisi sayısını 2 bin 100'e çıkarıyoruz'
24.10.2019

Kaçak yapılarla mücadeleye devam edildiğini söyleyen Bakan Kurum, imar denetçisi sayısını 2 bin 100'e çıkaracaklarını söyledi.

İmar yetkisi tek elde toplanıyor
İmar yetkisi tek elde toplanıyor
22.10.2019

Yerel yönetimlerde imar rantının önüne geçecek yasa teklifi hazırlandı. Halen 20 kurumda bulunan imar yetkisi, tek elde toplanacak.

<p>AK Parti'nin, yerel yönetimlerin sorunlarını çözmek için hazırladığı yasa teklifinde kamuoyunda en çok tartışılan imar rantı ile ilgili de önemli bir değişiklik yer alacak. Teklifte imar yetkisi belediye meclislerinde toplanırken, tek kişilik rant artırıcı imar değişiklikleri yapılamayacak. Belli kriterler çerçevesinde yapılmış ise kamu değer artışından doğan payını alacak ve değişiklik herkesin öğreneceği şekilde duyurulacak. <p>AK Parti, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın büyükşehir belediye başkanları ile yaptığı toplantıdan sonra CHP ve MHP ile bazı temaslar yaptı. Gerek bu toplantı gerekse daha sonraki görüşmelerdeki öneriler de dikkate alınarak bir taslak metin hazırlandı. Bu metnin en önemli bölümlerini ise imar ile ilgili düzenlemeler içeriyor. Taslakta öne çıkar bazı düzenlemeler şunlar oldu: <p>BAKANLIK MÜDAHALE EDECEK: Şu anda 20 civarında kurumda imar planı yapma yetkisi bulunuyor. Bu sadece belediye meclisleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkisine verilecek. Belediyeler planları yapacak, bakanlık, kontrol ve denetim yetkisi kullanacak. Okul, yeşil alan, cami gibi olması gerekenler yapılmazsa bakanlık müdahale edecek ve bu tür yerleri kendisi yapacak. <p>TEK KİŞİLİK TADİLAT YOK: Tek başına şahıs lehine plan tadilatı yapılamayacak. Ama zorunlu olarak yapılıyorsa, kamu yararı varsa, bir değer doğruyorsa, bir komisyon oluşturulacak. Değeri komisyon tarafından tespit edilecek. Kamu değer artışından payına düşeni alacak. Bu para da kentsel dönüşümde kullanılacak. <p>HERKES BİLECEK: Plan tadilatları ilan edilecek. Hem muhtarlıklarda asılacak hem de elektronik ortamda yayınlanacak. Değişiklik yapılan arsanın üzerine de görünecek şekilde asılacak. <p>İLÇELER İÇİN YENİ DÜZEN: Hizmetlerin daha iyi yürütülmesi için merkez ve taşra ilçeler ayrılacak. Merkez ilçeler kentin içindeki yerleşim yerleri, taşra ise uzaklardakiler olacak. Belediye nerelerin merkez nerelerin taşra olduğunu belirleyecek. Zabıta, mezarlık, otogar, ilaçlama, çöp gibi hizmetler taşra ilçelerine verilecek. VALİLİKLER DEVREDE <p>Bazı hizmetlerin belediye tarafından yapılmaması halinde ise valilikler devreye girecek. Örneğin sular akmıyorsa valilik belediyeye 'bunu üç günde hallet' diyecek. Hâlâ sorun çözülmemişse işi valilik yapacak. Bu durum özellikle hizmet götürmeyen bölgelerde HDP'li belediye sınırları içinde yaşayan vatandaşların hayatlarını kolaylaştıracak. <p>Sabah
Bakan Kurum, Bodrum’a imara aykırı projeler için ikinci kez geldi
Bakan Kurum, Bodrum’a imara aykırı projeler için ikinci kez geldi
28.09.2019

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imara aykırı yapıların yıkımı için 1 ay süre verilen projeleri yerinde görmek için ikinci kez Bodrum'a geldi.

İmar Barışı için özel ekip kuruldu!
İmar Barışı için özel ekip kuruldu!
20.09.2019

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca özel çevre koruma bölgelerinde ve doğal sit alanlarında imar barışına aykırı 3 bin 956 yapı tespit edildi.

Maşattepe'de imar sorunu çözüldü
Maşattepe'de imar sorunu çözüldü
03.09.2019

Manavgat'da uzun yıllardır imar sorunu bulunan 120 hektarlık arazide çözüme ulaşıldı.

Başkan Akgün’den Büyükçekmece'ye imar planı müjdesi!
Başkan Akgün’den Büyükçekmece'ye imar planı müjdesi!
02.09.2019

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Celaliye ve Kamiloba mahallelerine yönelik imar planlarının görüşüleceğini açıkladı.

Bakan Pakdemirli: Orman alanları imara konu edilemez
Bakan Pakdemirli: Orman alanları imara konu edilemez
21.08.2019

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bundan sonra söndürme çalışmalarının yavaş yavaş sonlanacağını ve soğutma yapılacağını belirtti.

Sinop'ta imarsızlık sorunu gün geçtikçe büyüyor
Sinop'ta imarsızlık sorunu gün geçtikçe büyüyor
03.08.2019

Sinop Çevre Dostları Derneği imar plansız şehirde açılan işletmelerin doğru olmadığını savunarak suç duyurusunda bulundu

İmar barışı ödemelerinde bugün son gün
İmar barışı ödemelerinde bugün son gün
31.07.2019

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve vatandaşlardan yoğun ilgi gören imar barışından yararlanmak isteyenler için Yapı Kayıt Be

Kemerburgaz’da imar affı fırsatçılarına göz açtırılmıyor
Kemerburgaz’da imar affı fırsatçılarına göz açtırılmıyor
27.07.2019

Eyüpsultan Belediyesi imar barışı uygulamasını fırsat bilerek hazine arazileri üzerine kaçak yerleşimler yapanlara göz açtırmıyor.

Sinop Güzelkent'in imar sorunu çözülüyor
Sinop Güzelkent'in imar sorunu çözülüyor
21.07.2019

Beldelikten köy statüsüne düşen Türkeli ilçesine bağlı Güzelkent köyünde başlayan imar sorunu nedeni ile bir çivi çakılamama dönemi sona eriyor.

Ordu'da nazım imar planı iptal edildi
Ordu'da nazım imar planı iptal edildi
20.07.2019

Ordu Büyükşehir Belediyesi Meclisi, 20 Ekim 2016 tarihindeki meclis toplantısında kabul edilen ‘nazım imar planı’nı oy birliği ile iptal etti.

<p>Bu karar ile son yıllarda Ordu ili gündemini meşgul eden, toplumda rahatsızlığa sebep olan, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, plan tekniğine ve kamu yararına uygun olmayan yapılaşmaların imara esas işlemlerini durduruldu.&nbsp; <p>Ordu Büyükşehir Belediyesi Meclisi tek gündemle toplandı. Toplantıda Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler'in bir önceki meclis oturumunda, Altınordu ilçesinde toplum bazında tepkiye sebep olan ve kamuoyu vicdanın rahatlatılması açısından bu yapıların imar haklarının durdurulması yönünde verdiği önergenin komisyon raporu tartışıldı.&nbsp; Komisyon raporu: “Kişiye özel imar izinleri şehrin siluetini bozdu"&nbsp; <p><strong>İmar</strong> ve Bayındırlık Komisyonu ile Hukuk Komisyonu tarafından ortak hazırlanan raporda, 2016 yılında nazım imar planının kabul edilmesiyle imar ve inşaat izni verilen ve toplumda rahatsızlığa sebep olan Belde Evler, Migros arazisi, Durugöl Yeni Ordu Stadı yanındaki arazi, Kent Park, Zirve Kent yanındaki okul alanı, Kültür Sarayı'nın yanında yapılması planlanan otel, Karapınar Mahallesi ile Cumhuriyet Mahallesi'nde ticaret alanlarının tüm imara esas işlemlerinin durdurulması gerektiği belirtildi.&nbsp; <p>Raporda, bahse konu alanlarda gerçekleşen yapılaşmaların plan bütünlüğünde bozulma meydana getirdiği, ileriye dönük telafisi mümkün olmayan zararlara sebep olacağı, özellikle sahil kesiminde yüksek emsal oran ve yüksekliğinin serbest bırakılması kararlarının şehrin siluetini bozucu nitelikte olduğu, dolayısıyla bu yapılaşmaların kamu yarına ve planlama ilkelerine aykırılık teşkil ettiğine dikkat çekildi.&nbsp; <p>Raporda ayrıca, 2016 yılında kabul edilen Nazım <strong>İmar</strong> Planı'nın meşru ve kabul edilebilir gerekçelerinin bulunmadığı, ayrıca şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, plan tekniğine, kamu yararına ve imar mevzuatına aykırı olduğu kanaatine varıldığı vurgulandı.&nbsp; Hilmi Güler: "Bizim için önemli olan Ordu halkının çıkarıdır"&nbsp; <p>Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, komisyon raporlarının meclise okunmasının ardından bir konuşma yaptı. Güler, “Türkiye bir hukuk devletidir. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin hukuk devleti olmasında kanunlar geçerli olacaktır. Biz burada kanunlara uygun şekilde hareket ediyoruz. Hak, hukuk, halkın vicdanı ve Ordu halkının çıkarları esastır. Biz burada Ordu halkının çıkarlarını birinci plana alıyoruz ve hiçbir şeyi kabul etmiyoruz. Burada temel olan Ordu'nun halkının çıkarları ve anayasal haklardır. Tabii ki bir harekete başlanınca bunun eksisi artısı her şeyi hesap ediliyor demektir. Bunların hepsini göze alarak cesaret ile bu işe giriyoruz. Ne olursa olsun bende yanlış yapıyorsam kendi yanlışımı getiririm ortaya. Milli menfaatlerimiz esastır. Anayasal hak ve hukuklar esastır. Bu çalışmaları bilerek ve bilinçli bir şekilde başlatıyoruz. Aslında ben bunu ilk gün gündeme getirebilirdim. Altına tek imzayı atarak getirebilirdim. Ama usulüne uygun hareket ettiğimiz içinde burada bir bütün halinde bu kararı almamız ve sizin de bunu memnuniyet ile karşılamanız bizim için anlamlıdır. Ben muhalefete de bütün üyelerimize ve çalışmaları yapan bütün arkadaşlarıma kamuoyunun hassasiyetine, sivil toplum örgütlerine, bütün partilerimize teşekkür ediyorum. Nerede bir adaletsizlik varsa adaletin kılıcı ile düzelteceğiz. Burada esas olan Ordu halkının çıkarları üzerinedir” dedi.&nbsp; Meclis oybirliği ile kabul etti&nbsp; <p>Güler bu konuşmasının ardından komisyon raporunu oylamaya sundu. Mecliste temsilcisi bulunan tüm partilerin üyeleri komisyon raporunu oybirliği ile kabul etti. Bu kararla birlikte Ordu ili gündemini meşgul eden, toplumda rahatsızlığa sebep olan, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, plan tekniğine ve kamu yararına uygun olmayan ve sürekli sorgulanan yapılaşmaların imara esas işlemlerini durduruldu.&nbsp; <p>Oylamanın ardından tekrar bir açıklama yapan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, meclis üyelerine teşekkür ederek, “Bu önemli adımı inşallah diğer adımlar takip edecek, büyük bir şehir mimarisi içinde ekosistemi de göze alarak çağdaş bir kenti birlikte yapacağız. Taklit eden değil taklit edilen bir şehir olacağız” diye konuştu.&nbsp;