Marmaris Bozburun'da yeni imar affı talebi!
Marmaris Bozburun'da yeni imar affı talebi!
16.11.2019

Marmaris’in Bozburun, Selimiye ve Söğüt mahallelerinde yıkım kararı çıkan kaçak binaların sahipleri yeni bir imar affı talebinde bulundular.

Miras kalan evin paylaşımı nasıl yapılır?
Miras kalan evin paylaşımı nasıl yapılır?
13.11.2019

Miras, çoğu zaman aileler arasında büyük sorunlara yol açıyor. Özellikle ev paylaşımında anlaşmazlık yaşanıyor.

'Boğaziçi kesinlikle imara açılmayacak'
'Boğaziçi kesinlikle imara açılmayacak'
12.11.2019

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2020 bütçesi görüşüldü.

Yeni haftaya konut kredisi faiz oranları nasıl başladı?
Yeni haftaya konut kredisi faiz oranları nasıl başladı?
04.11.2019

Bankaların konut kredisi faiz indirimleri yeniden hızlandı. Peki Kasım ayının ilk haftasında konut kredisi faiz oranları haftaya nasıl başladı?

'Boğaziçi'nde imar yapma yetkisi İBB'de değildir'
'Boğaziçi'nde imar yapma yetkisi İBB'de değildir'
02.11.2019

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Boğaziçi'ndeki imar yetkisinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde olmadığını söyledi.

Konut kredisi faiz oranları Kasım ayına nasıl başladı?
Konut kredisi faiz oranları Kasım ayına nasıl başladı?
01.11.2019

Merkez Bankası'nın 250 baz puan faiz indiriminin ardından kredi faiz oranları ne oldu? Konut kredisi faizleri Kasım ayına nasıl başladı?

Yeni imar düzenlemesiyle tapuya şerh geliyor
Yeni imar düzenlemesiyle tapuya şerh geliyor
28.10.2019

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı yeni imar düzenlemesiyle ruhsatsız başlayan yapıların tapularına ‘satılamaz, kiralanamaz’ şerhi geliyor.

Bakan Kurum: Kimse plan değişikliğiyle imar rantı sağlayamayacak
Bakan Kurum: Kimse plan değişikliğiyle imar rantı sağlayamayacak
26.10.2019

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar ve kaçak yapılaşmayla ilgili, 'Bundan böyle kimse plan değişikliğiyle imar rantı sağlayamayacak' dedi.

'İmar denetçisi sayısını 2 bin 100'e çıkarıyoruz'
'İmar denetçisi sayısını 2 bin 100'e çıkarıyoruz'
24.10.2019

Kaçak yapılarla mücadeleye devam edildiğini söyleyen Bakan Kurum, imar denetçisi sayısını 2 bin 100'e çıkaracaklarını söyledi.

İmar yetkisi tek elde toplanıyor
İmar yetkisi tek elde toplanıyor
22.10.2019

Yerel yönetimlerde imar rantının önüne geçecek yasa teklifi hazırlandı. Halen 20 kurumda bulunan imar yetkisi, tek elde toplanacak.

<p>AK Parti'nin, yerel yönetimlerin sorunlarını çözmek için hazırladığı yasa teklifinde kamuoyunda en çok tartışılan imar rantı ile ilgili de önemli bir değişiklik yer alacak. Teklifte imar yetkisi belediye meclislerinde toplanırken, tek kişilik rant artırıcı imar değişiklikleri yapılamayacak. Belli kriterler çerçevesinde yapılmış ise kamu değer artışından doğan payını alacak ve değişiklik herkesin öğreneceği şekilde duyurulacak. <p>AK Parti, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın büyükşehir belediye başkanları ile yaptığı toplantıdan sonra CHP ve MHP ile bazı temaslar yaptı. Gerek bu toplantı gerekse daha sonraki görüşmelerdeki öneriler de dikkate alınarak bir taslak metin hazırlandı. Bu metnin en önemli bölümlerini ise imar ile ilgili düzenlemeler içeriyor. Taslakta öne çıkar bazı düzenlemeler şunlar oldu: <p>BAKANLIK MÜDAHALE EDECEK: Şu anda 20 civarında kurumda imar planı yapma yetkisi bulunuyor. Bu sadece belediye meclisleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkisine verilecek. Belediyeler planları yapacak, bakanlık, kontrol ve denetim yetkisi kullanacak. Okul, yeşil alan, cami gibi olması gerekenler yapılmazsa bakanlık müdahale edecek ve bu tür yerleri kendisi yapacak. <p>TEK KİŞİLİK TADİLAT YOK: Tek başına şahıs lehine plan tadilatı yapılamayacak. Ama zorunlu olarak yapılıyorsa, kamu yararı varsa, bir değer doğruyorsa, bir komisyon oluşturulacak. Değeri komisyon tarafından tespit edilecek. Kamu değer artışından payına düşeni alacak. Bu para da kentsel dönüşümde kullanılacak. <p>HERKES BİLECEK: Plan tadilatları ilan edilecek. Hem muhtarlıklarda asılacak hem de elektronik ortamda yayınlanacak. Değişiklik yapılan arsanın üzerine de görünecek şekilde asılacak. <p>İLÇELER İÇİN YENİ DÜZEN: Hizmetlerin daha iyi yürütülmesi için merkez ve taşra ilçeler ayrılacak. Merkez ilçeler kentin içindeki yerleşim yerleri, taşra ise uzaklardakiler olacak. Belediye nerelerin merkez nerelerin taşra olduğunu belirleyecek. Zabıta, mezarlık, otogar, ilaçlama, çöp gibi hizmetler taşra ilçelerine verilecek. VALİLİKLER DEVREDE <p>Bazı hizmetlerin belediye tarafından yapılmaması halinde ise valilikler devreye girecek. Örneğin sular akmıyorsa valilik belediyeye 'bunu üç günde hallet' diyecek. Hâlâ sorun çözülmemişse işi valilik yapacak. Bu durum özellikle hizmet götürmeyen bölgelerde HDP'li belediye sınırları içinde yaşayan vatandaşların hayatlarını kolaylaştıracak. <p>Sabah
Konut kredi faizleri yeni haftaya nasıl başladı?
Konut kredi faizleri yeni haftaya nasıl başladı?
21.10.2019

Bankaların kredi faiz oranları son haftalarda oldukça durağan bir seyir izliyor. Konut kredisi faiz oranları yeni haftaya nasıl başladı?

Konut kredisi faizleri Ekim'in 2. yarısına nasıl başladı?
Konut kredisi faizleri Ekim'in 2. yarısına nasıl başladı?
14.10.2019

Bankaların kredisi faiz oranlarındaki düşüş ivmesi kurdaki hareketlilik ve politik riskler karşısında yavaşladı.

Konut kredisi yapılandırma nasıl yapılır?
Konut kredisi yapılandırma nasıl yapılır?
03.10.2019

Kamu bankaları yüzde 0.99 faiz oranı ile konut kredisi yapılandırmaya başladı. Konut kredisi yapılandırma nasıl yapılır?

Kira artış oranı hesaplaması nasıl yapılır?
Kira artış oranı hesaplaması nasıl yapılır?
02.10.2019

Enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte kira artış oranı için geri sayım yapılmaya başladı. Peki, kira artış oranı nasıl hesaplanır?

Konut kredisi faizleri Ekim ayına nasıl başladı?
Konut kredisi faizleri Ekim ayına nasıl başladı?
02.10.2019

Bankaların konut kredisi faizlerinde Eylül'de hızlanan düşüşler devam ediyor mu? Ekim başında bankaların konut kredisi faizlerinde son durum ne oldu?

Bakan Kurum, Bodrum’a imara aykırı projeler için ikinci kez geldi
Bakan Kurum, Bodrum’a imara aykırı projeler için ikinci kez geldi
28.09.2019

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imara aykırı yapıların yıkımı için 1 ay süre verilen projeleri yerinde görmek için ikinci kez Bodrum'a geldi.

Binanızın riskli olup olmadığını nasıl anlarsınız?
Binanızın riskli olup olmadığını nasıl anlarsınız?
27.09.2019

İstanbul’da dün yaşanan 5.8 büyüklüğündeki deprem, yürekleri ağza getirdi. ‘Çatlaklar oluşan, hasarlı binalara girmeyin’ uyarıları yapıldı.

Konut kredisi faiz oranları yeni haftaya nasıl başladı?
Konut kredisi faiz oranları yeni haftaya nasıl başladı?
23.09.2019

Bankaların kredi faiz oranları tüm hızı ile düşmeye devam ediyor. Peki konut kredisi faiz oranları yeni haftaya nasıl başladı?

İmar Barışı için özel ekip kuruldu!
İmar Barışı için özel ekip kuruldu!
20.09.2019

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca özel çevre koruma bölgelerinde ve doğal sit alanlarında imar barışına aykırı 3 bin 956 yapı tespit edildi.

En uygun konut kredisi nasıl seçilir?
En uygun konut kredisi nasıl seçilir?
19.09.2019

Konut kredisi faizlerinin düşmesi, ev sahibi olmak isteyenleri harekete geçirdi. Peki, en uygun konut kredisini seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

<p>Konut kredisi faizleri düşüyor. Şu anda piyasada 180 aya (15 yıl) kadar konut kredisi bulmak mümkün. Uzun vade, düşük gelirliler için büyük avantaj. Vade uzadıkça, taksit miktarı azalıyor. Bu sizi yanıltmasın. Çünkü toplam maliyet artıyor. 200 bin liralık krediyi 15 yıl değil de 10 yıllık çekerseniz 87 bin lira daha az ödersiniz. Fark ortada! <p>Konut kredisi faiz oranları, son bir yılı yüzde 2 ile 3 arasında oldukça yüksek seviyelerde geçirmesinin ardından Merkez Bankası'nın peş peşe faiz indirimleriyle ‘ulaşılabilir' rakamlara geldi. Kamu bankaları piyasaya öncü olup 180 aya (15 yıl) kadar faizi yüzde 0.99'a çekti. Ardından özel bankalar da indirim yarışına girdi ve 120 aya (10 yıl) kadar yüzde 1.17 oran belirledi. VADE 15 YILA UZADI <p>Kredi faizleri gerileyip, vade de 10 yıldan 15 yıla uzayınca konut almak isteyenler, bu avantajdan yararlanmak için bankaların yolunu tuttu. Kredi alanlar genelde aylık taksitleri daha düşük olacağı için en uzun vadeyi tercih ediyor. Ancak bu pek de doğru bir yöntem değil. Ödeme gücünüz varsa minimum vadeyi tercih etmek en doğru seçim. Nedenlerini açıklayalım. TOPLAM MALİYETE BAKIN <p>Kredilerin bir denklemi var. Kredilerde vade uzadıkça, ödeyeceğiniz taksit miktarı düşse bile faiz maliyeti yükselir. Yani cebinizden her ay daha az para çıkar ancak toplamda daha fazla ödersiniz. Vade düştükçe ise ödenen taksit miktarı yükselse bile toplam maliyet azalır. Bu denklemde belirleyici olan aylık geliriniz. Başka bir deyişle en fazla ne kadar taksit ödeyebileceğiniz. 5 YILDA 87 BİN TL FARK <p>200 bin liralık kredi için rakamlarla açıklayalım. Kamu bankalarından 0.99 oranla 180 ay kredi çektiğinizde aylık 2 bin 384 lira taksidiniz, toplam 429 bin 285 lira geri ödemeniz olur. Aynı krediyi 120 aylık çektiğinizde, taksit ödemeniz bir miktar yükselir ve 2 bin 855 lira olur. Toplam geri ödemeniz ise 342 bin 667 liraya iner. Aradaki fark 86 bin 618 lira! YARI YARIYA AZALIR <p>Vade daha da düştüğünde fark daha da artıyor. Aynı miktarı 60 ayda çektiğinizde, taksit miktarınız 180 aya göre neredeyse iki katına çıkıp, 4 bin 436 lira olur. Ancak ödeyeceğiniz toplam miktar 266 bin 206 liraya düşer. Arada yarı yarıya fark var. Eğer daha yüksek miktarda taksit ödeyecek durumdaysanız, daha düşük vadeyi tercih etmeniz, evin maliyetini de azaltacaktır. ÖNCE FAİZİ ÖDERSİNİZ <p>Ayrıca kredilerde önce faiz ödemelerine ağırlık verilir. Örneğin 180 aylık kredinizde, ilk taksidinizin yalnızca 404 lirasını ana para için ödersiniz. Geriye kalan 1980 lirayı faiz için ödersiniz. Faizin büyük çoğunluğunu ilk 5 yılda ödersiniz. Ta ki 112'nci takside geldiğinizde yani son 5 yıla yaklaştığınızda artık faiz ödemesi ana para ödemesinden düşük olur. MASRAFLARI HESAPLAYIN <p>Kredi alırken, kredi tahsis ücreti, ekspertiz parası, hayat sigortası gibi maliyetleri de gözönünde bulundurmak gerekiyor. Bu noktada krediyi tüm masraflarıyla ele alıp, toplam maliyet üzerinden karşılaştırma yapın. KONUTA KREDİ DOPİNGİ <p>Konut kredisi faizlerinin yaklaşık 1.5 yıl sonra yeniden yüzde 1'in altına inmesi konut satışlarına da hareket getirdi. Geçen yılın gerisinde kalan konut satışları yeniden yükselişe geçti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı rakamlara göre, ağustosta 110 bin 538 konut satıldı. Bu rakam bir önceki aya göre yüzde 8.1, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.1 artış anlamına geliyor. YÜZDE 5'LERE DÜŞMÜŞTÜ <p>Kredi faizleri yüksekken, ipotekli (kredili) satışlar dibe vurmuştu. Toplam satışlar içinde kredili satışların payı yüzde 5'lere kadar inmişti. Faizlerdeki düşüş, krediye yeniden ivme kazandırdı. Kredili satışlar, ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 168 artarak 34 bin 148'e yükseldi. İlk 8 ayda kredili satışlar ise 130 bin 97 olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde 244 bin 953 konut krediyle satılmıştı HEDEF 1 MİLYONUN ÜZERİNDE <p>Yabancılara yapılan konut satışları, ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.8 azalsa da ilk 8 ayda geçen yıla göre yüzde 50 arttı ve 27 bin 748 oldu. Konut satışları, geçtiğimiz yıl 1.4 milyonu aşmıştı. Ocak-ağustos döneminde 718 bin 570 konut satıldı. Remax Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, “Vadelerin de 15 yıla (180 ay) çıkmasıyla satışlar hızlandı. Ağustosta satış rakamları umutları artırdı. Yılsonunda toplam konut satışı 1 milyonun üzerine çıkılabilir” dedi. 2 Ağustos'ta 178.5 milyar lira olan konut kredi hacmi 6 Eylül'de 182.8 milyara çıktı. Artış 4.3 milyar lira. <p>Posta