Safranbolu'da restore edilen cami ibadete açıldı
Safranbolu'da restore edilen cami ibadete açıldı
27.10.2019

Karabük'ün Safranbolu ilçesine bağlı İncekaya köyünde 1958 yılında yapılan İncekaya Köyü Camisi ve müştemilatı yeniden ibadete açıldı.

Bakırköy Yenimahalle Camisi hasardan dolayı ibadete kapatıldı
Bakırköy Yenimahalle Camisi hasardan dolayı ibadete kapatıldı
04.10.2019

Bakırköy’deki Yenimahalle Camisi deprem de hasar aldığı gerekçesiyle ibadete kapatıldı. Kapısına uyarı yazısı asılan camide incelemeler devam ediyor.

Dünyaca ünlü sanatçılar GEBKİM Camisi’ni ibadete açtı
Dünyaca ünlü sanatçılar GEBKİM Camisi’ni ibadete açtı
02.06.2019

GEBKİM-Kocaeli Gebze V (Kimya) İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, mimari tasarımı ile dikkat çeken GEBKİM Camii’nin açılışını gerçekleştirdi.

Davutpaşa Camisi ibadete açıldı
Davutpaşa Camisi ibadete açıldı
11.05.2019

Yaklaşık 4 yıldır restorasyonu süren Davutpaşa Camisi ibadete açıldı.

Rize'de taşınan eski Orta Cami yeni yerinde ibadete açıldı
Rize'de taşınan eski Orta Cami yeni yerinde ibadete açıldı
30.03.2019

Rize’de yapılan Bulvar Projesi içerisinde kalan Eski Orta Cami yeni yerinde ibadete açıldı.

Gaziosmanpaşa’da yapımı tamamlanan Çilekli Camii ibadete açıldı
Gaziosmanpaşa’da yapımı tamamlanan Çilekli Camii ibadete açıldı
08.03.2019

Gaziosmanpaşa’da yapımı tamamlanan Çilekli Camii, Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta'nın katılım

Çamlıca Camisi 7 Mart'ta ibadete açılıyor
Çamlıca Camisi 7 Mart'ta ibadete açılıyor
23.02.2019

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başbakanlığı döneminde 6 Ağustos 2013'te temelleri atılan Çamlıca Camii'nde artık sona gelindi.

Antalya'daki Dokuma Fabrikası Camisi yeniden ibadete açıldı
Antalya'daki Dokuma Fabrikası Camisi yeniden ibadete açıldı
03.02.2019

Kepez Belediyesi’nin halkın kullanımına açtığı Dokuma Fabrikası Camisi, restorasyon çalışmalarının ardından yeniden ibadete açıldı.

Cibuti'deki II. Abdülhamid Han Camisi ibadete açılacak
Cibuti'deki II. Abdülhamid Han Camisi ibadete açılacak
07.12.2018

TDV'nin Afrika Boynuzu ülkelerinden Cibuti'de yaptığı II. Abdülhamid Han Camisi ve Külliyesi'nin inşasında sona gelindi.

Orgeneral Hulusi Akar Camii ibadete açıldı
Orgeneral Hulusi Akar Camii ibadete açıldı
14.10.2018

Kayseri'de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar adına yapılan caminin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

<p>620 milyon TL'yi bulan 41 tesis açılışı, Erciyes Üniversitesi 2018-2019 eğitim-öğretim yılı akademik açılış töreni ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik'in oğlunun düğünlerine katılmak için Kayseri'ye gelen Erdoğan, kabinesinde bulunan Kayserili Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar adına yapılan caminin de açılış törenini gerçekleştirdi. <p>İkindi namazını müteakip gerçekleştirilen Asri Mezarlık girişindeki caminin açılış törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Kayseri Milletvekilleri, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ve ilçe belediye başkanları katıldı. <p>Açılış töreninde konuşan Erdoğan, "Kayseri'deki toplu açılış törenini manevi çimentosu olan Hulusi Akar Camii'mizin de açılışını yapıyoruz. Mimarisiyle özgün, yerel bir mimari olması hasebiyle büyüleyici bir cami burası. Burada sadece bir mescit, bir cami yok. Aynı zamanda bu kabristanın içerisinde böyle bir külliye oluştu." dedi. <p>Başkan Erdoğan şöyle devam etti: "Bu külliye ile birlikte burada sürekli bir vaaz'ul nasihat oluşacak. Bir taraftan kabristana bakacağız, hayat neymiş sorusuna cevap arayacağız. Hepimiz öleceğiz. Gideceğimiz yer, kabristan. Musalla taşında hocaefendi, cumhurbaşkanı, milyarder, orgeneral niyetine demiyor; er kişi, hatun kişi niyetine diyor. Onun için baki kalan bu kubbede, hoş bir sâda imiş meğer diyeceğiz. Yaptığımız güzel işlerle anılacağız." <p>"Hayırlı evlatlar, eserler bırakmak gayretinde olalım. Rabbim sevgili Habib'i vasıtasıyla, 'Kim benim için bu dünyada bir mescit inşa ederse, ben de ebedi alemde aynı şekilde ona bir köşk inşa ederim' diyor. Senet hazır, öyleyse buna çalışacağız." <p>Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise, Allah hayırlarımızı kabul etsin. Annem babamın da yattığı mezarlıkta yatan tüm hemşehrilerimize rahmet diliyorum, teşriflerinizden dolayı teşekkür ediyorum" dedi. <p>Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş dua etti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kurdele kesiminin ardından, Orgeneral Hulusi Akar Camii açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Selçuklu tarzı neoklasik mimari ile inşa edilmiş olan Orgeneral Hulusi Akar Camii'nde ziyaretçilerle birlikte namaz kıldı. <p>Selçuklu motiflerinden esinlenerek modern bir dekorasyon anlayışı ile inşa edilen cami, hat ve tezyinat işlemeleri CNC kesimi korkuluk ve panellerle, camiye özgü aydınlatma elemanlarıyla minber ve mihraptan oluşuyor. İç çeperinde k&ucirc;f&icirc; yazıyla Allah'ın 99 isminin bulunduğu camide, mihraptan minbere direk geçişin sağlandığı özel bir mimari kullanıldı. Caminin, bina dışındaki cenaze namazları kılınacak 500 metrekarelik alanı ile şadırvan ve çevre düzenlemesi Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı. <p>Sabah
Cihangir Camisi yeniden ibadete açıldı
Cihangir Camisi yeniden ibadete açıldı
12.10.2018

İstanbul Beyoğlu'nda Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce restore ettirilen Cihangir Camisi, yeniden ibadete açıldı.

Cihangir Camisi yeniden ibadete açılıyor
Cihangir Camisi yeniden ibadete açılıyor
11.10.2018

Yaklaşık 3 yıl süren restorasyon çalışmaları 14 milyon 765 bin 780 TL'ye mal olan Cihangir Camisi, yarın yeniden ibadete açılacak.

8 asırlık Kesik Minare, 123 yıl sonra ibadete açılacak
8 asırlık Kesik Minare, 123 yıl sonra ibadete açılacak
28.09.2018

Kayıtlara göre Antalya'nın ilk camisi olan Şehzade Korkut Camisinde (Kesik Minare) restorasyon çalışmaları başladı.

Antik kentteki Şaban Ağa Camisi ibadete açıldı
Antik kentteki Şaban Ağa Camisi ibadete açıldı
19.06.2018

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Stratonikeia Antik Kenti'ndeki Şaban Ağa Camisi teravih namazı kılınarak ibadete açıldı.

Restorasyonu tamamlanan Davutağa Camisi ibadete açılıyor
Restorasyonu tamamlanan Davutağa Camisi ibadete açılıyor
24.05.2018

İBB Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Yapı İşleri Müdürlüğü'nce restorasyon çalışmaları tamamlanan Davutağa Camisi, yarın ibadete açılacak.

TBMM Camisi yeniden ibadete açıldı
TBMM Camisi yeniden ibadete açıldı
18.05.2018

TBMM Külliyesi içerisinde bulunan cami yeniden ibadete açıldı.

Tarihi İç Kale Camisi 60 yıl sonra ibadete açıldı
Tarihi İç Kale Camisi 60 yıl sonra ibadete açıldı
12.05.2018

Gaziantep'in Araban ilçesindeki Raban Kale-i Zerrin Kalesi'ndeki İç Kale Camisi, 60 yıl sonra tekrar ibadete açılarak hizmet vermeye başladı.

Beyoğlu'ndaki Hacı Hüsrev Camisi ibadete açıldı
Beyoğlu'ndaki Hacı Hüsrev Camisi ibadete açıldı
06.04.2018

Beyoğlu'ndaki tarihi Hacı Hüsrev Camisi'nde iki yıl önce başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlanarak ibadete açıldı.

Restore edilen Sille Subaşı Cami ibadete açıldı
Restore edilen Sille Subaşı Cami ibadete açıldı
16.03.2018

Selçuklu Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları tamamlanan Sille Subaşı Cami ibadete açılarak hizmete girdi.

Sofular Camisi restorasyon sonrası ibadete açıldı
Sofular Camisi restorasyon sonrası ibadete açıldı
09.03.2018

İstanbul'un Fatih ilçesindeki Sofular (Molla Hüsrev) Camisi, ibadete açıldı.

<p>İstanbul'un Fatih ilçesinde bulunan ve restorasyonu Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından tamamlanan tarihi Sofular (Molla Hüsrev) Camisi, ibadete açıldı.&nbsp; <p>Çavuşoğlu, restorasyon sonrası yeniden ibadete açılan Sofular Camisi (Molla Hüsrev Camisi) avlusunda düzenlenen törene katıldı. <p>Caminin İstanbul'un fethinden sonra inşa edilen ilk yapılardan biri olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, eseri vakfeden Şeyhülislam Molla Hüsrev'i rahmet ve minnetle yad ettiğini söyledi. <p>Çavuşoğlu, ecdadın emanet olarak bıraktığı, milyonların secde ettiği, imamı, müezzini ve herkesin rahmetle anılacağı güzel bir eserin ayağa kaldırıldığını ifade etti. <p>Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gösterdiği ufuk çizgisinde Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün son 15 yılda 5 bin vakıf eserini ihya ettiğini belirten Çavuşoğlu, bunların devlet bütçesi kullanılmadan, vakıf yönetimlerinden sağlanan gelirle gerçekleştirildiği dile getirdi. <p>Çavuşoğlu, İstanbul'un vakıf medeniyetinin başkenti olduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu: <p>"Özellikle olgun yaşta abilerimiz çok iyi hatırlayacaktır. Vakıf eserleri açısından İslam dünyasının en bereketli şehri İstanbul'un bu eserleri bir zamanlar ne yazık ki ağlıyordu. Eminim ki aranızda bu eserin geçmişini hatırlayan bazı mahalle sakinleri vardır. 'Duvarları üzerimize yıkılabilir.' diye şikayet edilen bu eser gibi nice eserlerimiz vardı. Vakfeden ecdadımızın ruhlarını şad edebilmek, onların vakıf dualarına mazhar olmak ancak bu eserleri yeniden ihya edip güldürmekle mümkündür. Bu cami 557 yıllık bir geçmişe sahip. Hem bu camiyi hem de diğer tarihi eserleri restore ederken onların hem ömrünü uzatmak hem de yeniden ayağa kaldırmak amacını güderken bir taraftan da o tarihi derinliklere nüfuz eden ruh köklerinden beslenmeyi kendimize şiar ediniyoruz." <p>Bu restorasyonlarla geçmiş ve geleceğin köprüsünü yeniden kurduklarına vurgu yapan Çavuşoğlu, "Hükümetlerimizden önce restorasyon projelerinin dahi çizilmesine dahi cesaret edilemeyen, her birinin restorasyon maliyetleri bugünün parasıyla 30-40 milyon liraları bulan İstanbulumuzun sembol eserleri Süleymaniye, Fatih, Mihrimah Sultan camileri gibi eserleri tamamlayan Vakıflar Genel Müdürlüğü Beyazıt Camisi'ni de bu ramazan ayına yetiştirmeyi planlıyor. Sultanahmet Camisi'nin restorasyonuna da geçen yılın sonunda başlandı. Büyük bir hızla devam ediyor. Yakın bir gelecekte ülke genelinde el değmemiş, ihya edilmemiş vakıf eseri bırakmayacağız." <p>Çavuşoğlu, sadece Türkiye'de değil Osmanlı coğrafyasındaki eserlerin restorasyonlarının da devam ettiğini dile getirerek, yurt dışında biten ve devam eden projelerin 47'ye ulaştığını kaydetti. <p>Yurt içi ve yurt dışında terörle mücadele eden güvenlik güçlerinin en önemli gayesinin mabetlere namahrem elinin değmemesi olduğunu anlatan Çavuşoğlu, "Bunları restore ederken, sınır ötelerimizde de bu mabetlerimizde ezan seslerinin susmaması için verilen mücadeleye şahit oluyoruz. Fethin sembollerinden olan bu mekandan şehitlerimize rahmet niyazlarımızı, gazilerimize şifa dualarımızı, kahraman askerlerimize muzafferiyet nidalarımızı ulaştırmak istiyoruz." diye konuştu. <p>Çavuşoğlu, Sofular Camisi'nin tarihi ve özellikleri hakkında bilgiler vererek, restorasyonun 2,2 milyon liraya mal olduğunu belirtti. <p>İstanbul Valisi Vasip Şahin de kısa zamanda diğer restorasyonu tamamlanan eserleri de hizmete açma temennisinde bulunarak, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ve belediyelerin bu tür çalışmalarına destek vermeyi sürdüreceklerini söyledi. <p>İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ise İstanbul'un dünyada eşi ve benzerinin olmadığını dile getirerek, "3 ayrı kültüre ve medeniyete başkentlik yapmış bir kent. Böyle güzel bir şehir ağır ağır eski ihtişamına ve günlerine kavuşacaktır. Onun için güzel şeyler yapılıyor. Yeni yerler kuruluyor. O yeni yerlerden önce var olan tarihi eserler eski ihtişamına kavuşursa İstanbul o zaman daha güzel olur." diye konuştu. <p>AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı ise büyükşehirlerdeki hızlı ve yoğun hayata dikkati çekerek, "Merhamet medeniyeti siyasetinin üretimi olan merhamet adacıkları ortaya çıktıkça, insanlar bu şehir debdebesinden kendini bu adalara atacak. Manevi rahatlama ve huzur kapıları buralar. Geçen hafta Kirazlı Mescid'i açtık." ifadelerini kullandı. <p>Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, hemen her hafta bir eserin restorasyonunun tamamlandığını belirterek, caminin restorasyonunda emeği geçenlere teşekkür etti. <p>Açılışa Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca ve vatandaşlar katıldı. Sofular Camisi <p>Fatih'te Sofular Caddesi ile Molla Hüsrev Sokağı'nın kesiştiği köşede yer alan, banisi Şeyhülislam Molla Hüsrev Efendi olan caminin inşası 1460'ta tamamlandı. <p>Banisi nedeniyle "Molla Hüsrev Mescidi" olarak da anılan yapı, çeşitli onarımlarla günümüze kadar ulaştı. <p>Mescit, 17. yüzyılın ikinci yarısında minber ilavesiyle camiye dönüştürülürken, bugünkü görünümünü ise 1920'lerde Trabzonlu hayırsever bir kadının yaptırdığı tamiratla aldı. <p>Ters T planlı, kagir duvarlı cami, geniş kiremitli çatıyla örtülmüştür. Cami, ahşap çatılı camiler içinde 18 metre ile açıklığı en geniş olanlarındandır. Mihrap kısmı dışarıya taşkın kare biçimli olan caminin mihrap bölümü yine dışarı taşkın bir biçimde yapılarak vurgulandı. <p>Restorasyon esnasında 18 ve 19. yüzyıla ait kalem işleri açığa çıkarılarak korundu. Özgün çatı makaslarının da uygulama esnasında gerekli temizlik ve bakımları yapıldı.