TOKİ, Brezilya ve Venezuela'ya model oldu
Haberler / Yurtdışı / TOKİ, Brezilya ve Venezuela'ya model oldu

TOKİ, Brezilya ve Venezuela'ya model oldu

Yurtdışı 02.03.2013 16:00

Türkiye gibi kentsel dönüşümü hayata geçirmeye çalışan Brezilya'nın TOKİ ile temasları sürerken, Venezuela 'TOKİ bize konut yapsın, karşılığında petrol verelim' dedi.

Dünyanın 7'inci büyük ekonomisi olan Türkiye gibi gecekondu ve kaçak yapılaşma sorunlarını çözmek için harekete geçen Brezilya, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile temaslarını güçlendirdi. TOKİ, 6 milyonluk konut ihtiyacı bulunan Brezilya'ya kentsel dönüşümde destek verecek. Venezuela ise TOKİ'nin petrol karşılığı ülkesinde toplu konut yapmasını istiyor. Bu konuda Ankara'da bir ön anlaşma imzalandı.

TOKİ, Venezuela ve Brezilya'ya model oldu 
 
Türkiye gibi kentsel dönüşümü hayata geçirmeye çalışan Brezilya'nın TOKİ ile temasları sürerken, Venezuela "TOKİ bize konut yapsın, karşılığında petrol verelim" dedi. 
 
Dünyanın 7.inci büyük ekonomisi olan, Türkiye gibi gecekondu ve kaçak yapılaşma sorunlarını çözmek için harekete geçen Brezilya, TOKİ ile temaslarını güçlendirdi. 2012'nin Haziran ayında Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in dönüşüm için yardım istediği Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan'ın da desteğiyle Brezilya yolunu tutuyor. Bakanlık ile TOKİ yetkilileri, burada teknik görüşmeler yapacak. Bir süre önce Türkiye'nin Brezilya Büyükelçiliği vasıtasıyla başlayan görüşmeler sonucunda ise ilk etapta iki büyük toplu konut projesi için işbirliği planlanıyor. 
 
Venezuela'ya konut yapıp petrol alacağız 
 
TOKİ'nin davet aldığı bir diğer Latin Amerika ülkesi de Venezuela. Venezuela Enerji ve Petrol Bakanı Rafael Ramizez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a TOKİ'nin ülkesinde konut yapması karşılığında Türkiye'ye petrol vermeyi önerdi. Yıldız da Venezuela'nın 2 milyon konuta ihtiyacı olduğunu, her yıl en az 150 bin konut yapmak istediklerini belirterek "Bunlardan bir kısmı TOKİ ve Türk özel sektörü iş birliğiyle yapılabilir" dedi. 
 
Venezuela'nın teklifi üzerine, Türk heyetinde bulunan TOKİ Şube Müdürü İbrahim Yeşilyurt, Venezuela Konut Bakanlığı ile görüşmelere başladı. Yeşilyurt, "İlk olarak 10-15 bin konutluk bir yer gösterecekler. İnşaat maliyetlerine bakacağız ve bir maliyet ortaya koyacağız" dedi. 
 
Tanzanya da istedi 
 
Öte yandan Doğu Afrika'nın Hint Okyanusu kıyısındaki ülkelerinden Tanzanya'nın Ulusal Konut Kurumu Başkanı Kesogukewele Msita, TOKİ ile iş birliği imkânlarını görüşmek üzere Türkiye'ye geldi. Ülkesinde 12 milyar dolarlık konut pazarı bulunduğunu söyleyen Msita, TOKİ'nin toplu konut çalışmalarını ziyaret etti ve "Biz de ülkemizde TOKİ benzeri bir kurum oluşturduk. Tecrübelerinizden faydalanmak istiyoruz" dedi. 
 
TOKİ Başkanı Haluk Karabel de, "TOKİ'nin öncelikli görevi Türkiye'de konut açığını gidermek. Tanzanya'ya da uzman heyet gönderip hangi alanlarda iş birliği yapılacağını araştıracağız" diye konuştu. 
 
60 ülkeden talep geldi
 
TOKİ, son yıllarda birçok ülkeden işbirliği için talep alıyor. Şu anda 60 ülke ile temasta bulunan TOKİ'nin işbirliklerinin yanı sıra bazı ülkelerde doğal afetler sonrasında konut ve sosyal donatı uygulamaları yapıyor. Bunlara örnek vermek gerekirse, Endonezya'nın Banda Aceh bölgesinde 1050 konut, Sri Lanka'da 500 konut yapıldı. Pakistan'da 2 ilkokul, 2 yurt, 197 adet konut, 12 adet yönetim binası, cami, kolej binası, konferans ve sergi salonu, alışveriş merkezi, misafirhane ve spor salonu inşa etti. 2010 yılında Pakistan'da meydana gelen sel felaketi ardından 4 bin 620 konut ve 37 adet sosyal donatının uygulamaları başlatıldı. Somali'de ise 200 yataklı hastane, 40 derslikli hemşire meslek yüksekokulu ve cami gibi tesislerin çalışmaları devam ediyor. 
 
Taraf Ek