Kuzey Kutbu’nun ilk camisi Geceyarısı  Güneşi’nin belgeseli çekildi!
Haberler / Yurtdışı / Kuzey Kutbu’nun ilk camisi Geceyarısı Güneşi’nin belgeseli çekildi!

Kuzey Kutbu’nun ilk camisi Geceyarısı Güneşi’nin belgeseli çekildi!

Yurtdışı 04.08.2013 11:04

Kuzey Kutbu'nun en uzak noktasındaki ilk ve tek cami olan Geceyarısı Güneşi Cami'sinin (Midnight Sun Mosque) belgeseli çekildi.

Kuzey Kutbu'nun en uzak noktasındaki ilk ve tek cami olan Geceyarısı Güneşi Cami'sinin (Midnight Sun Mosque) belgeseli çekildi.

Kanada'nın Winnipeg kentinden kutuplardaki İnuvik kentine 4 bin kilometre yol kateden "hazır caminin" (prefabrik) 2010 yılındaki serüveni, Snow Angel Films şirketi tarafından ölümsüzleştirildi.

Şirketin kurucusu sahibi Nilüfer ve Saira Rahman isimli iki Müslüman sanatçı tarafından yorucu bir çalışma sonrası ortaya çıkarılan belgesel, Kanada resmi yayın kuruluşu CBC'de bugün gösterildi. Katettiği 4 bin kilometrenin bir kısmını ağır tır römorkunda, bir kısmını nehirde taşıyıcı sistemlerin üzerinde geçiren arktik camiyi taşıyanların, güzergah boyunca zor doğa ve mevsim şartlarına meydan okumasının, tüm çıplaklığı ile gözler önüne serildiği belgesel, 100 civarında Müslümanın sevinçlerini tekbir getirerek sergilemesi ile son buluyor.

Geceyarısı Güneşi Cami, merkezi Kanada'nın Manitoba eyaletinde bulunan Zübeyde Tallab Vakfı tarafından düzenlenen bağış organizasyonu ile eyaletteki Müslümanların topladığı 300 bin Kanada dolarına yaptırılmış ve 2010 yılının Ağustos ayında İnuvik'e gönderilmişti.

AA