Endonezya Üniversitesi’nden ilginç çalışma!

Endonezya Üniversitesi’nden ilginç çalışma!

Yurtdışı 02.04.2012 16:05

Endonezya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi için gerçekleşen tasarım yarışmasını Denton Corker Marshall imzalı proje kazandı.

Endonezya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi için gerçekleşen tasarım yarışmasını Denton Corker Marshall imzalı proje kazandı. Geleceği ve geçmişi toprakla örtülü özel tasarımla buluşturan proje, öğrencilere tropikal bir ortamda kitap okuma, ders çalışma ve araştırma yapma şansı tanıyacak.

Endonezya'nın tarihi özelliklerini modern mimari ile buluşturan proje, kampüsteki göle tepeden bakıyor. Alt katta okuma odalarının üst katta ise seminer ve toplantı odalarının yer aldığı kütüphane; öğrencilere sergi salonları, yemek alanları, banka ve alışveriş noktası ile farklı aktivite alanları sunuyor.

Özel mimarisi ile her köşesini kullanılır kılan kütüphane, öğrencilere asansör kullanmak yerine yürümeyi teşvik ediyor. Kitap bölmeleri ve lobbiler gökyüzüne açılan pencelerle ışıklandırılıyor.

Kütüphanede yağmur suları, kullanma suyu olarak biriktirilirken; atık sular tekrar dönüştürülerek enerji tasarrufu sağlanıyor. 2.5 hektarlık alan içindeki kütüphane, yeşil çatı ile buluşunca kampüs içinde kayboluyor.

ntvmsnbc