Brezilya suyu emen asfalt üretti!
Haberler / Yurtdışı / Brezilya suyu emen asfalt üretti!

Brezilya suyu emen asfalt üretti!

Yurtdışı 10.06.2012 09:49

Brezilya'nın Sao Paulo Üniversitesi'nde (USP) bilim adamları suyu emen asfalt ürettiklerini açıkladı

Tropikal ikliminden dolayı yoğun yağış alan Brezilya'da bilim adamları suyu emen asfalt üretti.

Brezilya'nın Sao Paulo Üniversitesi'nde (USP) bilim adamları suyu emen asfalt ürettiklerini açıkladı. Eline aldığı hortumla, geliştirdiği asfaltı çiçek gibi sulayan Profesör Jose Rodolfo Martins, asfaltın emiciliğini artırmak için çalışmalara devam ettiklerini ifade etti.

Araştırmalarının temelinin yağmur suyunun asfalt tarafından emilmesine dayandığını söyleyen Martins, "Bu yeni ürünü kaldırımlarda, yollarda ve otoparklarda kullanarak yağmur suyunun birikmeden hemen yeraltına iletilmesini sağlamaya çalışıyoruz." şeklinde konuştu. Toplam 3 katmandan oluşan emici asfaltın en üst katında araları boşluklu zift ve küçük çakıl taşları yer alıyor. 5 santimetre yüksekliğindeki ikinci katman ise daha büyük taşlardan oluşuyor.

Bu katman, ağır taşıtların da geçeceği düşünülerek çeşitli kimyasallarla güçlendirildi. Henüz test aşamasında olan yeni asfaltın 10 dakikada yağan 3 bin litre suyu 2-3 saatte "içtiğini" söyleyen bilim adamı, pratik olarak kullanılabilmesi için bu sürenin daha aşağıya çekilmesi gerektiğini söyledi. Aşınma ve yıpranma testlerinden geçtiği takdirde "sünger asfaltın" çok yağış alan bölgelerde kullanılabileceğini söyleyen Martins, "Diğer asfalt türünde biriken suyun kanallardan süzülmesi bazen günler sürerken, bu asfaltta sudan geriye sadece nem kalıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Milliyet