TOKİ, Bingöl’de modern bir şehir kuracak!
Haberler / Yavuz Karaman Haberleri / TOKİ, Bingöl’de modern bir şehir kuracak!

TOKİ, Bingöl’de modern bir şehir kuracak!

Yavuz Karaman Haberleri 18.04.2013 08:07

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 1971 yılında meydana gelen depremin izlerini taşıyan Bingöl’ü kentsel dönüşümle yenileyecek

TOKİ ile Bingöl Belediyesi işbirliğinde gerçekleşen gelişim projesiyle şehrin çehresinin değiştirilmesi amaçlanıyor.

İnönü Mahallesi'nde yapılacak kentsel dönüşümle ekonomik ömrünü tamamlayan dayanıksız yapılar temizlenecek.

Proje kapsamında depreme dayanıklı 1376 konut inşa edilecek. 36 blok 120 metrekare büyüklüğünde 3 + 1, 7 blok 192 metrekare büyüklüğünde 4 + 1 olmak üzere toplam 43 blok planlandı. Proje kapsamında Bingöl Belediyesi hizmet binasından, terminale, cami, okul ve alışveriş merkezinden spor alanları, misafirhane ve oyun bahçelerine kadar her türlü yapı inşa edilecek.

Sosyal donatı olacak
Projeyle şehrin konut ihtiyacının yanı sıra tüm sosyal donatıları da tamamlanacak. Birinci etap ihalesi, 14 Mayıs'ta TOKİ'nin Bilkent'teki binasında yapılacak. Bu kapsamda, 713 konut, belediye sosyal tesis, belediye hizmet binası, misafirhane, cami, Karayolları 84. Şube Şefliği idari bina ve hizmet tesisleriyle altyapı ve çevre düzenlemesi inşaatları işi ihale edilecek.

İkinci etap ihalesi de 13 Mayıs'ta düzenlenecek. Bu ihalede, 620 konut, 32 derslikli ilköğretim okulu, terminal binasıyla altyapı ve çevre düzenlemesi inşaatı işleri ihalesi gerçekleştirilecek.

Yavuz Karaman