Sancaktepe metro projesi emlak fiyatlarını yükseltecek!

Sancaktepe metro projesi emlak fiyatlarını yükseltecek!

Yavuz Karaman Haberleri 10.09.2013 08:58

Sancaktepe’ye yapılacak olan metro istasyonu, güzergâhındaki bölgelerde emlak fiyatları etkilemeye başladı bile

Sancaktepe'ye yapılacak olan metro istasyonu, güzergâhındaki bölgelerde emlak fiyatları etkilemeye başladı bile. Son 30 yıldır sürekli gelişim kaydeden Alemdağ Caddesi ve çevresi de, Üsküdar-Sancaktepe metrosunun hizmete girmesiyle birlikte büyük değer kazanacak.

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş. Araştırma ve Raporlama Yöneticisi Gökçen Taşkın, 9 kilometrelik uzunluğuyla Türkiye'nin en büyük caddeleri arasında bulunan Alemdağ Caddesi üstünde yer alacak çok sayıda metro istasyonunun bölgenin gelişimine ciddi katkı sağlayacağını söyledi.

Üsküdar-Sancaktepe metrosunun üstüne Alemdağ Caddesi'ndeki emlak değerlerini ciddi ölçüde artıracağını belirten Taşkın,  Alemdağ Caddesi'nin altından geçecek olan metro ticari hareketliliğe önümüzdeki yıllarda çok daha olumlu bir yönde katkı sağlayacak. Sonuç olarak perakende sektörü açısından sayılı caddelerden biri olan Alemdağ Caddesi'nde birkaç yıl içinde metronun açılmasıyla birim metrekare değerleri oldukça yükselecek” dedi.

Meydan yapılacak

Alemdağ Caddesi'nde yoğun bir araç ve yaya trafiğinin mevcut olduğunu belirten Taşkın, şunları söyledi:

“Meydanın alt kısmına 5 katlı yeraltı otoparkı yapılacak. Ümraniye'nin en yoğun noktasında oluşturulacak 25 dönümlük meydanda dinlenme, alışveriş noktaları ile yeşil alanlar yer alacak. Böylelikle Alemdağ Caddesi'ne artı bir katkı sağlanacak.”

Alemdağ Caddesi'nin güncel fiyat aralıklarının belirli bölgelere göre değişkenlik gösterdiğini söyleyen Taşkın, Ümraniye ilçesinin birim metrekareleri en yüksek olan mevkinin çarşı bölgesi olduğunu vurguladı.

Kiraların metrekarelerinin dükkânlarda genel olarak 15 ila 40 lira, mağazalarda ise 70 ila 165 lira aralığında değişkenlik gösterdiğini söyleyen Taşkın, satılıklarda ise birim metrekare değerlerinin 700 liradan başlayıp 32 bin liralara çıktığını belirtti.

Yavuz Karaman