KDV düzenlemesi konut stoğunu eritmeye başladı!

KDV düzenlemesi konut stoğunu eritmeye başladı!

Yavuz Karaman Haberleri 03.03.2013 08:11

Konut kredisi maliyetlerinin düşmesi ve değere göre KDV düzenlemesi geçen yılın son çeyreğindeki konut satışlarına olumlu yansıdı

 

Konut kredisi maliyetlerinin düşmesi ve değere göre KDV düzenlemesi geçen yılın son çeyreğindeki konut satışlarına olumlu yansıdı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, geçen yılın son çeyreğinde Türkiye'de 125 bin 815 konut el değiştirirken, konut satışları bir önceki çeyreğe göre yüzde 21.5, 2011 yılının aynı dönemine göre de yüzde 5.8 arttı.

Konut satışlarındaki artışı değerlendiren, Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası Başkanı Ali Taylan, özellikle 1 Ocak 2013'ten önce ruhsatı alınmış ve inşaatı başlamış gayrimenkul stoklarının eritilmesi açısından yeni KDV düzenlemesinin etkili olduğunu belirtti.

Bu durumda yaklaşık 800 bin civarında konut stoku bulunduğunu ifade eden Taylan, “2012 yılı, satışlar açısından oldukça iyi geçti. Geçen yıl 1 milyon 915 bin adet konut satıldı. 2012'nin son çeyreğindeki artış trendinin 2013'te de devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

Markalı konut yok satıyor        

Birçok kişinin aksine konut sektöründe bu yıl bir daralma beklemediğini anlatan Taylan, gelecek 15-20 yılda da gayrimenkul sektörünün canlılığını sürdüreceğini dile getirdi.

Ankaralı Emlak Müşaviri Salim Taşçı da Ankara ve İstanbul'daki markalı konutların yok sattığını ifade ederek, konuta olan talebin fazlalılığına dikkati çekti. Değere göre KDV uygulamasının devrim niteliğinde olduğunu kaydeden Taşçı, yeni uygulamanın özellikle şirket üzerine kayıtlı olmayan ikinci el konutları kapsamamasının ikinci el piyasası açısından önemli olduğuna işaret etti.

Faiz indirimi işe yaradı'

Gayrimenkul Danışmanı Gülşah Gökçen Turan da konut satışlarındaki artışı, Merkez Bankası'nın faiz indiriminin konut kredisi maliyetlerini düşürmesine bağladı. Faiz indiriminin konut piyasasını hareketlendirdiğini dile getiren Turan, “Faiz oranlarının düşmesinin ardından bankalar, konut kredisi verme konusunda istekli davranıyor. Bunun da konut satışlarının artmasında etkili olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Yavuz Karaman