Osmangazi Köprüsü'ne yapılan zam feribota olan ilgiyi artırdı

Osmangazi Köprüsü'ne yapılan zam feribota olan ilgiyi artırdı

Ulaşım 04.01.2019 15:25

Osmangazi Köprüsü geçiş ücretlerine yapılan zam, feribot seferlerine rağbeti artırdı.

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde Eskihisar ile Yalova Topçular arasında sefer yapan feribotların önünde zaman zaman araç kuyrukları oluştu. Sürücüler, geçiş ücretlerinin uygun olması nedeniyle feribotu tercih ettiklerini söyledi.

Gebze Eskihisar ile Yalova Topçular arasında sefer yapan feribotlar, Osmangazi Köprüsü geçiş ücretlerinin artmasıyla yeniden ilgi görmeye başladı. Eskihisar iskelesine giden yolda ve iskele önünde zaman zaman uzun araç kuyrukları oluştu. İskelede bulunan görevliler araçları feribotlara doğru yönlendirdi.

Osmangazi Köprüsü'nde geçen yıl 71,75 TL olan 1. sınıf araç (otomobil) geçiş ücreti 2019 yılından itibaren 103,05 TL'ye yükselirken, feribotu kullanan otomobil sürücüleri ise tek yön için 55,  gidiş-dönüş için ise 100 TL ödüyor. 

MİNİBÜSLE GİDİŞ DÖNÜŞ 500 TL

Sadece köprü geçişi zamlanmadı, köprüye bağlı otoyollar, devamı niteliğindeki Gebze-Orhangazi-İzmir otoyol geçişleri de zamlanmış oldu. Daha önce 5.50 TL olan Altınova-Orhangazi arası 11.50 TL'ye kadar çıkmış durumda. Bu yüzde 100'den fazla bir artış demek. 7.40 tl olan Bursa-Gemlik arası da 15.65 kuruşa çıkmış durumda. Yüzde 110'luk bir zam dikkat çekiyor.

Zamdan sonra sadece otomobiller ile gidiş-dönüş 250 lirayı buluyor. Minibüs ve otobüsler içinse bu fiyat 500 liranın da üzerine çıkıyor.