Binali Yıldırım'dan toplu taşımaya büyük proje!

Binali Yıldırım'dan toplu taşımaya büyük proje!

Ulaşım 07.03.2019 11:31

Binali Yıldırım'ın projelerinden biri olan 'Ulaşım Asistanı'nın detayları belli oldu. Proje ile gitmek istediğiniz yeri ücretine kadar öğreneceksiniz.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın, "Akıllı İstanbul" projeleri içinde navigasyon uygulaması "Ulaşım Asistanı" projesinin detayları paylaşıldı.

Uygulamanın detayları ortaya çıktı. Yapılan açıklamada, dünyada milyonlarca insanın yönünü, cep telefonuna yüklü uygulamalar sayesinde bulduğu ancak uygulamaların yeterince yerel olmaması dolayısıyla sıkıntılar yaşanabildiği belirtildi. Binali Yıldırım'ın, bu ihtiyacı karşılamak için "Ulaşım Asistanı" projesini hayata geçireceği bildirildi.

Ulaşım Asistanı, tüm toplu taşıma araçlarıyla (kara, deniz ve raylı sistemler) birlikte bisiklet ve özel araç kullanımını da barındıracak. Uygulama, kullanıcıya en verimli ulaşım yöntemlerini, ücretleriyle beraber listeleyecek.

En verimli rotayı önerecek 

Ulaşım Asistanı, İTaksi, İServis, İstikamet,İBus ve İVip alt uygulamalarını da içeren bir toplu ulaşım uygulaması olacak. Akıllı telefon uygulaması olarak çalışacak sistem, aktarma merkezleri ve büyük duraklarada kiosk olarak yerleştirilecek. Örneğin Avcılar'dan Sancaktepe'ye gideceksiniz. Yola çıkış ve varış noktaları girildiğinde asistan, zaman ve fiyat optimizasyonları ile en verimli rotayı önerecek.

Daha da önemlisi, varmak istenilen yer için ne zaman yola çıkılması gerektiğini yapay zeka ve günlük trafik ortalamalarını değerlendirerek önerecek. Örneğin bir bölgede her gün trafiğin 13:30'dan sonra açıldığını bildiği için "şu an trafik yoğun ama yarım saat sonra açılır" diyecek.

Hürriyet