Ataköy-İkitelli Metro Hattı
Haberler / Ulaşım / Ataköy-İkitelli Metro Hattı'nda deneme sürüşü yapıldı

Ataköy-İkitelli Metro Hattı'nda deneme sürüşü yapıldı

Ulaşım 14.04.2021 16:32

İBB, yapımına 2016'da başlanan 12 duraklı Ataköy-İkitelli Metro Hattı'nın, 3 istasyonluk bölümünü mayıs ayı sonunda hizmete almayı hedefliyor.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve beraberindeki heyet, İkitelli Sanayi, Masko ve Bahariye istasyonlarını kapsayan test sürüşüne katıldı. Test sürüşünde Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da yer aldı.

Test sürüşü sırasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İmamoğlu, söz konusu hattın günde 500 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olduğunu söyledi.

İmamoğlu, hattın Ataköy'den Marmaray ile Yenibosna'da ise metrobüsle birleştiğini ifade ederek, "Kirazlı-Halkalı ve Mahmutbey-Esenyurt hattıyla kesişecek. Yani birçok hattı içine alan, güney-kuzey hattında çok önemli bir hat. Başta Küçükçekmece, Bağcılar, aynı zamanda Basın Ekspres yolundaki aktif ticari aksın da yükünü alan bir hat. Bu nedenle Bakırköy'den Bahçelievler'den, Bağcılar'dan Başakşehir'e kadar, Küçükçekmece'yle birlikte çok yoğun bir nüfusu da kapsayan bir hattımız. İnşallah en kısa zamanda burayı, İstanbullularının hizmetine sunmak istiyoruz." dedi.

Raylı Sistemler Daire Başkanı Pelin Alpkökin'in istasyonların mayıs sonunda hazır olacağını bildirmesi üzerine İmamoğlu, İstanbul'un fetih yıl dönümü olan 29 Mayıs'a kadar bunun yetiştirilmesini istedi.