Yüksek Hızlı Tren Hattı
Haberler / Ulaşım / Ankara-Sivas arası YHT hattında son aşamaya gelindi!

Ankara-Sivas arası YHT hattında son aşamaya gelindi!

Ulaşım 30.09.2020 11:03

Toplamda 440 kilometrelik ulaşım mesafesini 2 saate düşürecek olan Ankara-Sivas YHT hattı çalışmalarında son aşamaya gelindi.

Ankara-Sivas ulaşım mesafesini 2 saate düşürecek Yüksek Hızlı Tren Hattı (YHT) çalışmalarında son aşamaya gelindi. Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı (YHT) çalışmalarının büyük bir bölümü tamamlandı. Ray seriminin büyük bir kısmı tamamlanan projede çalışmalar aralıksız sürdürülüyor.
Korona virüs (Covid-19) salgınına rağmen çalışmalara ara verilmezken projenin yıl sonuna tamamlanması hedefleniyor. Toplamda 440 kilometrelik ulaşım mesafesini 2 saate düşürecek olan projenin toplam yatırım maliyetinin 9 milyar 749 milyon lira olduğu bildirildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu daha önce yaptığı açıklamalarda, "Hedefimiz 2023 yılına 3 bin 500 kilometre YHT demir yolu hattıyla girmek" ifadelerini kullanmıştı.
Bakan Karaismailoğlu, "Sivas'tan hızlı trene binen bir vatandaşımız kesintisiz Ankara'ya kadar gidebilecek, hatta 2023'de Edirne'ye kadar hızlı trenle gidebilecek. Vatandaşlarımızın yüzde 70'ini 2023 yılında hızlı tren konforuyla buluşturmak için canla başla çalışıyoruz" açıklamasını yapmıştı.