1915 Çanakkale Köprüsü
Haberler / Ulaşım / 700 tonluk tabliyeler Gelibolu'ya getirildi

700 tonluk tabliyeler Gelibolu'ya getirildi

Ulaşım 30.11.2020 17:26

Bakanlık, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün yapımına hızla devam edildiği, 3 mega blokun Gölcük Çimtaş Tesisleri'nden Gelibolu'ya getirildiği açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, hizmete girdiğinde dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü unvanını alacak, renkleri, figürleri ve diğer özellikleriyle özgün mimariye sahip 1915 Çanakkale Köprüsü'nün inşasının sürdüğü bildirildi.

Avrupa ve Asya ankraj bloklarında imalatların yüzde 99 oranında tamamlandığı belirtilerek, "Ana kablo tel imalatları tamamlanırken; tel demet imalatında yüzde 89 gerçekleşme sağlandı.

Ayrıca fabrikada tabliye imalatları kapsamında panel imalatında yüzde 92, blok imalatlarında ise yüzde 45 gerçekleşme sağlandı" denildi.

MEGA BLOKLAR DEPO SAHASINDA

Fabrikada tamamlanan 3 mega blokun, Gölcük Çimtaş Tesisleri'nden Gelibolu Tabliye Depo sahasına getirildiği bildirilen açıklamada, "Kedi Yolu Montajının tamamlanması ile mega blok olma özelliğine sahip, 48 metre uzunluğunda, 45 metre genişliğinde ve 700 ton ağırlığındaki tabliyenin gerekli hazırlıkların ardından montajına başlanılacak" denildi.

Ayrıca köprünün ayaklarının yüksekliğinin, Fransa'nın başkenti Paris'in simgesi 300 metrelik Eyfel Kulesi'ni geçtiği kaydedildi.

ÇANAKKALE BOĞAZI 6 DAKİKA GEÇİLECEK 

Çanakkale Boğazı'nın Avrupa ve Asya yakalarını birleştirecek olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün 18 Mart 2022'de tamamlanarak hizmete açılacağı, köprü sayesinde Çanakkale Boğazı'nın 6 dakikada geçilebileceği vurgulandı.

"Simgelerin Köprüsü" olarak adlandırılan 1915 Çanakkale Köprüsü için imalatçı Çimtaş firmasının Gölcük ve Gemlik'teki fabrikalarında üretilen ilk tabliye özel gemiye yüklendi. Firmaya ait "GMK-1" isimli gemi 18 saat süren yolculukla tabliyeyi bölgeye ulaştırılmıştı.

Üretimi tamamlanan tabliyelerin sevkiyatının süreceği, üretim safhalarının büyük bir titizlikle sürdürüldüğü bildirilmişti.


Milliyet