yazlık

Yazlık evler yeniden rağbet görüyor!

Turizm 17.07.2017 14:52

TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Erilkun; Ege'de Çeşme, Marmaris ve Bodrum’da İstanbul’da ise Şile ve Silivri’nin büyük rağbet gördüğünü söyledi.

Yaz sezonunun başlamasıyla beraber yazlıklara talep arttı. Ege ve Akdeniz sahillerinde Çeşme ve Marmaris, İstanbul'da ise Şile ve Silivri yatırımcıların gözdesi oldu. Çeşme'de daha çok Reisdere, Alaçatı ve Mordoğan Bozköy bölgesinin tercih edildiğini belirten TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun “Marmaris bölgesinde ise Göcek, Longöz, Yediadalar, Küfre, Karacasöğüt ve Kandilli koyları imara açılıyor. Şu anda bölgede 15 yıl ve üzeri binalarda metrekare satış fiyatı 3 bin lira ila 3 bin 500 lira bandındayken sıfır binalarda bu seviye 4 bin 500 lira civarında seyrediyor. Bodrum'da ise ikinci el bir villanın değeri metrekare bazında 7 bin ila 9 bin 750 lira aralığında değişiyor” dedi. Kuşadası'nda ise Davutlar ve Güzelçamlı'nın en çok rağbet gören bölgeler olduğuna dikkat çeken Erilkun, İstanbul'un Avrupa Yakası'nda Silivri'nin, Anadolu Yakası'nda Şile'nin ilk tercih nedeni olduğunu söyledi.

Bu bölgelerde alımların daha çok yatırım amaçlı gerçekleştiğini dile getiren Erilkun, “Kanal İstanbul'un Hadımköy yolundaki kamulaştırma maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle gözlerin yeniden çevrildiği Silivri inanılmaz bir değer artışı yaşıyor. Fenerbahçe Üniversitesi'nin bölgeye konuşlanacak olması da değer artışının başka bir nedeni. Silivri'de 2016 Ocak ayında bin 750 lira olan metrekare satış fiyatları bugün ikinci ellerde bin 900 lira seviyelerinde seyrediyor. Öte yandan Şile, Üçüncü Köprü güzergâhında olması ve büyük bakir alanlara sahip olmasından ötürü kazandığı değeri yaz sezonu dolayısıyla bir kat daha değerliyor. Bölgede en yoğun talep gören Çavuş ve Kumbaba mevkilerinde 2016 yılında 3 bin 100 lira olan satılık metrekare fiyatları 3 bin 350 lira civarında seyrediyor” dedi.

Son dakikacılar tatil için daha çok ödüyor

Bayram tatiliyle birlikte yaz dönemine iyi bir başlangıç yapan turizm sektörü, son dakika kampanyalarına gösterilen yoğun ilgiyle daha da hız kazandı. Antalya'nın bazı bölgelerinde yüzde 100'e varan doluluk oranlarına ulaşılırken, tatilciler rotalarını Side, Kemer, Alanya ve Ege sahillerine çevirdi. Yurt içinde gecelik kişi başı 52 lira'dan başlayan fiyatlarla tatil satın almanın mümkün olduğunu belirten Tatilsepeti.com'un Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz, son dakikacıların ise gecelik kişi başı 220 lira ila 300 lira ödemek zorunda kaldığını söyledi.