Şanlıurfa Göbeklitepe

Ünü ülke dışına taşan Göbeklitepe turistlerden büyük ilgi görüyor

Turizm 13.05.2014 15:15

Dünyanın en eski tapınak merkezi olarak belirtilen Göbeklitepe'yi günde ortalama bin 500 kişi ziyaret ediyor

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Aydın Aslan,''Tarihin sıfır noktası'' olarak nitelendirilen Göbeklitepe'nin kentin turizm lokomotifi olacağını söyledi. Şehir merkezine 18 kilometre mesafede Örencik köyü yakınlarında bulunan Göbeklitepe, 1963'de İstanbul ve Chicago üniversiteleri görevlilerinin yüzey araştırmaları sırasında fark edildi. Neolitik döneme ait yerleşim yeri olduğu belirlenen bölgedeki kazı çalışmalarını ise 1995'ten bu yana Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü ortaklaşa yürütüyor. Şimdiye kadar bölgede, Neolitik döneme ait yabani hayvan figürlü "T" biçimli dikili taşlar, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları, çok sayıda yabani hayvan figürü, insan heykeli, dikili taşlar ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi tarihi eserler bulundu. Göbeklitepe, dünyanın en eski "tapınak merkezi" ve "tarihin sıfır noktası" olarak nitelendiriliyor.
Bilimsel birçok sempozyuma konu olan Göbeklitepe, Kültür ve Turizm Bakanlığının girişimiyle 2013'te 'UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girdi.

Ünü ülke dışına taşan Göbeklitepe turistlerden ilgi görüyor

Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Göbeklitepe'nin 12 bin yıllık tapınak merkezi olduğunu ve bunun bilimsel olarak da kabul edildiğini söyledi. Göbeklitepe'nin insanlığın ortak mirası olduğunu belirten Aslan, dünyanın birçok ülkesinden gelen turistlerin bölgeyi ziyaret ettiğini aktardı. Turizm sezonunda günlük ortalama bin 500 turisti misafir ettiklerini anlatan Aslan, bunların çoğunluğunu yabancıların oluşturduğunu dile getirdi. Türk halkını da bölgeye çekmek istediklerini vurgulayan Aslan, şöyle konuştu: "Bölge ören yeri statüsüne alındığından ziyaretçiler ücretli olarak giriş yapmaya başladı. Bundan sonra daha doğru istatistik bilgiler elde edebileceğiz. Göbeklitepe hem yerel hem de yabancı tur şirketlerinin programına girdi. Dolayısıyla Göbeklitepe'nin gelecekte kentin turizm lokomotifi olacağını değerlendiriyoruz." Aslan, Göbeklitepe'nin bundan sonra daha da ilgi göreceğini beklediklerini sözlerine ekledi.

Halil Fidan / AA