Uludağ’da kayak sezonu

Uludağ’da oteller bu kış umduğunu bulamadı

Turizm Emine Pile 02.04.2015
Türkiye’nin önemli kayak merkezlerinden Uludağ'da kayak sezonu aşırı rüzgar, kar yağışı ve sisten dolayı erken kapandı.
Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Uludağ'da kayak sezonu kapandı. Geçen yıl kar yağmaması nedeniyle sezonu erken kapatan Uludağ'daki oteller, bu yıl da aşırı rüzgar, sis ve kar yağışından dolayı kayakçı müşteri bulamayınca sezonu erken kapatmak zorunda kaldı. 

6 bin yatak ve 22 otelin bulunduğu Uludağ'da sezonun bu yıl da erken kapandığını belirten Güney Marmara Turizm ve Otel İşletmecileri Birliği Derneği (GÜMTOB) Başkanı Haluk Beceren, “Sadece Uludağ'da değil, Türkiye'deki diğer kayak merkezlerinde de kar olmasına rağmen otellerin açık kalmasını sağlayacak kayakçı müşteri olmayınca kayak merkezleri kapandı. Günübirlik gelenler hala var. Biz de Uludağ'da tesisleri sökmedik. Hava şartları iyi olursa hafta sonları kayakçılar için bazı liftleri açacağız” dedi. Bu kış sezonunun geçen yıla oranla iyi geçtiğini ancak yine de 2013 yılı yoğunluğunu yakalayamadığını vurgulayan Beceren, “Şubat ayında hava şartlarından dolayı 7 iş günü kaybettik. 4 gün poyraz fırtınasından, 2 gün lodos, bir gün de aşırı sisten dolayı kayak için tesisleri çalıştıramadık. Bu bizim için büyük kayıp oldu. Sezonu kurtaracak bir hafta yok oldu” değerlendirmesini yaptı. 

'Yol kapanırsa turizm biter' 

Uludağ'daki altyapı eksikliklerine de değinen Beceren, “Bu yıl teleferikle birlikte günübirlik gelenlerin Uludağ'da yığılmaları, altyapının eksik olması gelenlere zor günler yaşattı. Bu sene bir de karayolunun tekrar asfaltlanması başlayacak. Geçen yıl oteller bölgesini sezon sonuna zor yetiştirdi- Uludağ'da oteller umduğunu bulamadı ler. Bursa - Uludağ yolunun kapatılıp asfalt çalışmalarının yapılacağı ifade ediliyor. Uludağ yolu kapanırsa dağda turizm tamamen biter” diye konuştu. 

Dünya

Uludağ’da kayak sezonu