uludağ

Uludağ doldu taştı!

Turizm 27.01.2019 01:01

Türkiye'nin önemli kayak ve kış turizm merkezlerinden Bursa Uludağ'da yarıyıl tatili ve hafta sonu yoğunluğu yaşanıyor.

Bursa kent merkezinden Uludağ'a yarım asrı aşkın süredir alternatif  ulaşım sağlayan teleferik istasyonu önünde metrelerce kuyruk oluştu. Merkez Yıldırım ilçesindeki Teferrüç Mahallesi'nde bulunan teleferik  merkez istasyonuna gelen tatilciler, sömestir ve hafta sonu nedeniyle oluşan  yoğunlukta saatlerce kuyrukta bekledi. Yerli ve yabancı binlerce tatilci, teleferiğe binmek için beklerken  kuyruk mahallenin ara sokaklarına kadar uzadı.

ULUDAĞ DOLDU; YER BULAMAYANLAR GERİ DÖNMEK ZORUNDA KALDI

Uludağa çıkmak isteyenler teleferik ve telesiyej önünde uzun kuyruk oluştururken, oteller yüzde 100 doluluğa ulaştı. Yer bulamayan tatilciler geri döndü. Tatilciler, pistlerde kayak, kızak ve snowboard yaparak ya da kar motoru gezintileriyle karın tadını çıkartıyor, çocuk kayakçılar ise karne hediyesi olarak çıktığı Uludağda kayak yapıyor. Milli Park gişelerinden geçen tatilciler, jandarma ekipleri tarafından durduruluyor. Araçlarda arama yapan ekipler, vatandaşların kimlik sorgularını yapıyor. Kar lastiği olmayan araçlar Yiğitali Jandarma Karakolu önünden geri çevriliyor. Milli Parklar girişinde ekipler, ayrıca kar lastiği kontrolü yapıyor. Bursa Meteoroloji Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, oteller bölgesinde kar kalınlığı 153 santimetreye ulaştı. 

OTELLER YÜZDE 100 DOLULUĞA ULAŞTI

Hava sıcaklığının en düşük sıfırın altında 9, en yüksek 1 derece olduğu Uludağ'da, kar yağışının aralıklarla devam etmesi bekleniyor. Alkoçlar Otel Müdürü Erçin Yalçın, Hafta sonu ve sömestr nedeniyle Uludağ inanılmaz yoğun, adeta tıklım tıklım. Pistlerde telesiyejler ve teleferikte uzun kuyruklar var. İnsanlar eğlenmek, kaymak için yaklaşık bir saat sıra bekliyor. Oteller yüzde yüz dolu, bu doluluk oranı sezon sonuna kadar devam edecek gibi, yer bulmak imkansız. Dağda o kadar yoğunluk var ki gelen tatilciler yer bulamadıkları için başka alternatif yerlere gidiyorlar diye konuştu.

Karne hediyesi olarak Uludağa tatile geldiğini belirten Emir Birsen, Okullar tatil oldu. Neredeyse okuldaki bütün arkadaşlarım tatile, kayak yapmaya gitti. Derslerim çok iyi olduğu için annem beni Uludağa getirdi. Burayı çok beğeniyorum çok güzel bir yer dedi.