maldivler

Türkler'den Maldivler'e 200 milyon $'lık çıkarma

Turizm Merve N. Güreş 13.09.2015
JLL Yatırım Başkan Yardımcısı Ercan "Türk şirketler tarafından başlatılan en az 3 geliştirme projesi olduğunu biliyoruz" dedi.
Hint Okyanusu'nda bin 200 adadan oluşan ve tatil konusunda dünyanın en çok uğrak noktalarından biri haline gelen Maldivler'e yabancı yatırımcı ilgisi büyük. Yatırım noktasında en çok Güneydoğu Asyalıların rağbet ettiği Maldivler'de Türklerin yatırım tutarı 200 milyon doları aştı.JLL Yatırım ve Satış Kıdemli Başkan Yardımcısı Nihat Ercan, Maldivler'de 2010 yılından bu yana 600 milyon dolar değerinde işlem yapıldığını, bunların ya tatil işletmelerinin satışına ilişkin işlemler, ya da büyük ölçüde tamamlanmış işlemler olduğuna dikkat çekti.

ADALARI SATIŞA ÇIKARDI

Bu tür fırsatlar için genellikle Güneydoğu Asyalı alıcının olduğunu, ancak Orta Doğu ve Çin'in de ilgisinin giderek artmaya başladığını vurgulayan Ercan, bu işlemler bir tarafa Maldivler hükümetinin tatil yerlerinin gelişimi için el değmemiş adalarını ihaleyle satışa çıkardığını dile getirdi. Bu yeni alanla birlikte Türk yatırımcı ve işletmeciler kadar Türk geliştiricilerin de Maldivler'e ilgisini görmeye başladıklarına işaret eden Ercan, "Türk şirketler tarafından başlatılan ve toplam değeri 200 milyon doları aşan en az 3 geliştirme projesi olduğunu biliyoruz" dedi.

99 YIL KİRA HAKKI

Verilen diğer teşvikler de şöyle: "Kalkınma projelerinde ithalat vergisi muafiyetleri var, arazi kira sözleşmeleri 99 yıla kadar uzatıldı."

TÜRKİYE'DEN 8 BİN 600 KİŞİ GİTTİ

Maldivler'e 2014 yılında yolculuk yapan 1.2 milyon kişinin yüzde 30'unu Çinlilerin oluşturduğunu aktaran Ercan, aynı dönemde Maldivler'e giden Türk ziyaretçi sayısının 8 bin 600'ü bulduğunun altını çizdi. Ercan, Maldivler'in yatırımcılara sağladığı kolaylıkları da şöyle anlatı: "İki günde şirket tescili veriliyor. Offshore kârının tam iadesi var."

(Akşam)

maldivler türk yatırımcı otel