türkiye turizmde Avrupa ülkeleriyle yarışıyor

Türkiye, turizmde Avrupa ülkeleriyle yarışıyor!

Turizm 04.12.2017 15:14

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ, Türkiye’nin turizmde çok ciddi mesafe kattettiğini, Turizmde artık Avrupa ülkeleriyle yarıştığını söyle

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, turizmde gelinen noktayı iyi tespit etmek, buna göre ilerlemek gerektiğini söyledi.

Antalya'da lise okurken turistlerin tur otobüsleriyle gezmesini hep yadırgadığını belirten Karadağ, "Turist aldığımız ülkelerde geri bildirimler çok kuvvetli. Artık iletişim çağındayız, emin olun bir işletmenin yaptığı üç liralık malı 30 liraya satıyorsa onu tüm turistler öğreniyor." dedi.

Karadağ, sürdürülebilir hizmet ve ürün kalitesinin önemli olduğuna dikkati çekerek turistleri kandırmaya, üçkağıda izin vermeyecek hizmet kalitesini artıran bir anlayışla ilerlenmesi gerektiğini bildirdi.

"Temel problemimiz her şey dahil"

Temel problemin "her şey dahil" sistemi olduğunu vurgulayan Karadağ, otellere milyonlarca kişinin geldiğini ancak kentte o canlılığı göremediklerini ifade etti.

Karadağ, turistin kente doğru çekilmesi ve güvenilir hizmet kalitesi sunulması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:
"Turizm alanında önemli gelişmeler yaşandı. Türkiye gerçekten turizmde çok ciddi mesafe katetti. Son 10 yılda, önemli bir yere geldik. Turizmde artık Avrupa ülkeleriyle yarışıyoruz. Avrupa'da İspanya ve Fransa ile yarışıyoruz. Turizmde derinliğe ihtiyacımız var. Kumsaldan kente doğru, diğer kültürel ve sanat faaliyetleriyle turizmi derinleştirmemiz, turist başına düşen geliri artırmamız gerekiyor. Üç liralık ürün beş liraya satılmamalı, aksine kalite artırılmalı. Otel, tesis kalitesi mükemmel. Ama esnafımızın, o turizmin kontak içinde olduğu alanlarda kaliteyi artırması gerekiyor."