tatil alışkanlıkları

Türkiye tatil aşkında dünya şampiyonu...

Turizm Emine Pile 31.12.2015
Seyahat arama sitesi momondo’nun 2015 yılında yaptığı araştırma, Türk turistlerin davranışlarını, tatil sırasında hissettiklerini ortaya koyuyor
Türk turistlerin tatilde ve tatil dönüşü gösterdikleri davranışlara yönelik araştırmada dikkat çekici sonuçlar ortaya çıkıyor. İşte o detaylar:

ÖNCE FİYATA SONRA UÇUŞUN DİREKT OLUP OLMADIĞINA BAKIYORUZ

Türklerin uçak bileti seçerken en çok dikkat ettiği nokta bilet fiyatı. Yüzde 56'mız, diğer faktörlerden bağımsız olarak en uygun fiyatlı uçuşu seçtiğini söylüyor. Fiyata en çok dikkat edenler 36-55 yaş grubundakiler, en az dikkat edenler ise 18-22 yaş arasındaki gençler. Yüzde 37'mizin tercihini belirleyen en önemli ikinci faktör ise uçuşun direkt olup olmaması. Diğer yandan araştırmanın yapıldığı 15 ülke arasında Çinlilerin ardından puan/mil kazanmayı en çok önemseyen ikinci ülkeyiz.

OTEL SEÇERKEN EN ÖNEMLİSİ FİYAT

momondo'nun araştırmasına göre, Türk tatilciler için otel seçerken de en önemli kriter fiyat. Katılımcıların yüzde 51'i fiyatın kendileri için çok önemli olduğunu belirtirken; oran erkeklerde yüzde 54, kadınlarda ise yüzde 48 seviyesinde. Yüzde 36 ile en çok dikkat edilen ikinci nokta, otelin gidilecek şehirde ziyaret edilecek tarihi veya turistik noktalara yakın olması. Türk turistler, bu oranlarla otellerinin özel bir konsepte veya farklı bir dekorasyona sahip olmasına Çinlilerden sonra en çok önem verenler.

TATİLDEYKEN DAHA İYİ BİRİ OLMAYA KARAR VERİYORUZ

Türklerin yüzde 30'u, tatil dönüşü daha aktif bir hayata adım atmaya ve spora başlamaya karar veriyor. Yüzde 22'miz tatile çıktığında geçmişte yaptığı hatalarla yüzleşiyor ve dönüşte daha iyi bir arkadaş, eş veya ebeveyn olacağını söylüyor. Araştırma katılımcılarının yüzde 8'i tatile çıktığında çocuk sahibi olmaya karar verirken, yüzde 2'miz tatilde eşimizden boşanmaya karar veriyor.

TATİL AŞKINDA DÜNYA ŞAMPİYONUYUZ

Seyahat arama sitesinin yaptığı anketlerden çıkan bir diğer çarpıcı sonuç da şu: Türklerin yüzde 37'si tatil aşkı yaşıyor ve bu oran erkeklerde yüzde 42'ye kadar çıkıyor. Yani tatil aşkı deyince dünya üzerinde hiçbir millet Türkler ile yarışamıyor. Benzer bir durum evlilik teklifleri için de geçerli. Yüzde 13'ümüz teklifi seyahatteyken aldığını söylüyor ve bu oran ile de dünyanın zirvesinde yer alıyoruz.

GEZERKEN OTOMOBİLDEN VAZGEÇEMİYORUZ

Dünya genelinde turistlerin en çok tercih ettiği yöntem gittikleri şehri yürüyerek gezmekken, Türkler bu konuda yüzde 56'lık oranla Çinlilerin ardından listenin sondan ikincisi. Türk tatilciler ziyaret ettikleri şehri otomobille gezmeyi en çor tercih edenler arasında yer alıyor: Tatilde arabayla gezme konusunda ise yüzde 38'lik oranla ABD'nin ardından dünya ikincisi konumundayız.

BÜTÇEMİZİ AŞIYORUZ

Türklerin yüzde 40'ı tatildeyken ayırdıkları bütçeyi aştıklarını söylüyor. Bütçelerini aşan erkeklerin oranı yüzde 38 iken, bu oran kadınlarda yüzde 42. Yüzde 10'luk bir kesim ise tatilde beklediğinden az para harcıyor.

DÖNÜŞTE ÜÇTE BİRİMİZ DEPRESYONA GİRİYOR

Türkiye'de yaşayan her üç kişiden biri Tatil dönüşü sendromundan mustarip. Araştırmaya katılan her 100 kişiden 34'ü tatil dönüşü kendini mutsuz veya depresif hissettiğini söylüyor. Bu oran, 18-22 yaş grubundaki gençlerde yüzde 40'a kadar çıkıyor. Tatil dönüşü işe veya okula dönmekte zorluk yaşayanların oranı ise yüzde 72.

 

Tatil alışkanlıkları