dalaman

Turizmcinin hedefi 2023'te 70 milyar dolar!

Turizm Uğurcan Tokay 06.08.2017
Türk turizm sektörü, 2023 yılındaki hedefleri doğrultusunda çalışmalarına devam ederken rakamı 70 milyar dolar olarak belirledi.
Turizm sektörü temsilcileri, 2023 hedeflerine ulaşmak için iç ve dış politik hareketlere dikkat çekti. Turizm sektörünün girdisinin yerli ve yabancı misafirlerin katkılarından oluştuğunu söyleyen Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa Genel Müdürü Tunç Batum, TOURMAG Turizm Dergisi'ne açıklamalarda bulundu.

“Turizm sektörünün iç-dış politik veya ekonomik hareketlere karşı çok kırılgan yapısı var. İnsanlar tatil tercihlerini hem maddi, hem de duygusal birtakım değişkenlere göre şekillendiriyor. Bu bağlamda Rusya krizinden de gördüğümüz üzere, diplomasinin ortadan kalktığı ortamlarda çok ağır yaralar alıyoruz” diyen Batum, sözlerini şöyle sürdürdü:

PAZARLAMANIZI RİSKİ BÖLECEK ŞEKİLDE DAĞITMALISINIZ

“Şimdi benzeri bir durum Avrupa ile yaşanıyor. Bazı analistlerin bence yanıldıkları iki önemli nokta var bu konuda. Birincisi, ‘Rusya krizinde olduğu üzere bir yıl turist gelmedi ancak, ertesi yıl hepsi geri geldi' mantığı çok doğru bir çıkarım değil. Nedeni ise sırf bu örnek, bize yumurtaları aynı sepete koymamız gerektiğini gösterdi diye yanıtlayabilirim. Yani siz yalnızca tek bir pazar üzerinden yola çıkarak bütçenizi oluşturamazsınız. Kendi pazarlamanızı riski bölecek şekilde dağıtmanız gerekir. Yoksa, Almanya veya Rusya örneğinde olduğu üzere, bu ülkelerle çeşitli nedenlerden dolayı sıkıntı çıktığında açılan boşluğu bir anda diğer bir pazarla doldurmanız çok zor.

YENİ PAZARLAR OLUŞTURMAK KOLAY DEĞİL

Diğer yanılgı ise alternatif pazarların ikame edilmesi. Bu konu öyle sanıldığı kadar kolay değil. Bakınız, Avrupa ile turizm kapasitemizin bu günlere gelmesi tam 35 yıllık bir yatırımın sonucudur. Avrupa ile ilişkilerinizi bu bağlamda değerlendirip, bu pazardan gelen turizm girdilerinin son 30-35 yıllık eriştiği büyüklüğe bakmanız gerekir. Aynı şekilde Rus pazarı da nereden baksanız 15 yıldır üzerine yatırım yapılan bir pazar. Sonuç olarak, yeni pazarlar oluşturmak çok kolay değil. Ciddi emek ve zaman gerekiyor. İnsanlar sanıldığı kadar kırgınlıkların üzerine hemen set çekmiyorlar. Bu yatırımları yaparken duygu faktörünü unutmamak gerekir.

KOMŞULARIMIZLA OLUMSUZ İLİŞKİ YAŞAMAK İSTEMİYORUZ

Türkiye'nin 2023 hedeflerinde turizmin rolüne bakacak olursak, biz 2023 vizyonunda turizmden 70 milyar dolar beklemeliyiz. İstihdamın da yüzde 10'unu karşılayan bir sektör olmalıyız, İspanya örneğinde olduğu gibi. Turizm girdilerinin ithal ürün veya ikame hammaddeye ihtiyacı minimum olduğu için, bu gelir maliyetler çıktıktan sonra doğrudan artı haneye yazılıyor. Bu bağlamda artık hiçbir komşumuzla olumsuz ilişki yaşamak istemiyoruz sektör olarak. Nedeni ise, kaybettiğimiz her yılın bilançosu bize geri toparlamak için en az iki-üç yıllık ciddi pazarlama ve imaj maliyeti çıkartıyor.

TURİZM SEKTÖRÜNE İNANCIMIZ ÇOK

2023 vizyonu çerçevesinde ciddi yatırımlar yapılıyor. Bakınız biz Hilton Dalaman olarak, kendi bölgemizde ilk uluslararası yarışma yapılacak kapasitede bir golf yatırımı için kollarımızı sıvadık. Bu sektöre inancımız çok, turizmi çeşitlendirmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Bu yıl bünyesinde olduğumuz DOKTOB ile Hint turizmini ülkemize kazandırmak için inanılmaz bir çaba içinde olduk ve olmaya devam ediyoruz. Pazarlama için Turizm Bakanlığı tanıtım fonu yaklaşık 60 milyon dolar harcarken, Türkiye'deki 450 adet 5 yıldızlı otel senede yaklaşık 200 milyon dolar bütçeyi tanıtıma harcıyor. Yurt dışında özel PR şirketleri ile çalışıp, tanıtım ataklarına devam ediyoruz. Birçok bize benzer otel, özel işletmeler, birlik ve odalar, tur operatörleri ve STK'lar, benzer tanıtım çabaları içindeler. Herkesin söylemi aslında aynı. İnanılmaz bir kapasitemiz var. 70 milyar dolar hayal değil ancak istenilen tek şey, yurt dışı ilişkilerde dengeli yaklaşımlar.”

TourMag

turizm sektörü 2017