turizm yatırımları

Turizmcilerin yatırım iştahı arttı

Turizm 23.05.2018 10:55

Ülkemizin turizm gelirinin ilk 3 ayda yüzde 31,3 oranında artması yerli ve yabancı otel gruplarının iştahını kabarttı.

2017'ye kadar gelirleri daralan yerli ve yabancı otel grupları, artan turist sayısı ve turizm gelirleri ile moral buldu. Senenin ilk 3 ayında ülkemiz turizm gelirlerinin yüzde 31,3 büyüyerek 4 milyar 425 milyon dolara dayanması grupların yatırım iştahını arttırdı. İstanbul'da yeni konsept oteller art arda hizmete girmeye başladı.

ROTANA'DAN AVRUPA YAKASI'NA ADIM

Dünyaca ünlü otel grubu Rotana, İstanbul Avrupa Yakası'na adım attı. Grup, Mar Yapı ortaklığı ile Centro WestSide ve WestSide Arjaan by Rotana yatırımlarını hayata geçirdi. Yatırımlarının meyve vereceğini belirten G Rotana Genel Müdürü Emre Kocamustafaoğulları, rakiplerini süratle yakalayacaklarına temas ederek, “Odalarımız ve fiyatlarımız ile ön planda olacağız” dedi. Emre Kocamustafaoğulları, şu aşamada müşteri memnuniyetine ve konfora önem vereceklerini de dile getirdi.

STRATEJİK YERDEYİZ

Kârlarına kâr katacaklarını belirten Kocamustafaoğulları, “Biz, otellerimiz ile stratejik bir yerdeyiz, 3. Havalimanı'na çok yakınız. Bu da kuşkusuz ilgi görmemize, müşteri çekmemize imkân verecek” dedi.
Yeni havalimanının açılışının ardından E5 ve E6 gibi ana arterlerde bulunan otellere rağbetin artacağını dile getiren Kocamustafaoğlulları,”Taleplere yetişmek hiç de kolay olmayacak” ifadesini kullandı. Kocamustafaoğulları, şöyle devam etti: “Bu dönemde otel grupları yatırım için E5 ve E6'ya yakın yerleri tercih ediyor. Buralardan 3. Havalimanı'na da, fuar alanına çevrilecek olan AHL'ye erişmek çok kolay. Fuar alanının yapımının ardından otellere akın başlayacağı ortada. Bunun sinyalleri geliyor. 2018 itibari ile otellerin doluluk oranları arttı. 2019 itibari ile daha da artacağı öngörülüyor.“

FİYATLAR YÜZDE 25 ARTAR

3. Havalimanı'nın otel fiyatlarını da arttıracağına işaret eden Kocamustafaoğulları, “Yoğun talep oda bedellerini yüzde 25 yukarı çeker” tahmininde bulundu.

DAİRELERİN YÜZDE 40'I SATILDI

Bu arada 152 odaya, 153 1+1 ve 2+1 daireye yer verilen Centro WestSide ile WestSide Arjaan by Rotana yatırımları umut veriyor. Yatırımların bedelinin 80 milyon dolar olduğunu kaydeden Kocamustafaoğulları, “1+1 ve 2+1 dairelerin yüzde 40'ı satıldı. Şu anda Katar, Kuveyt gibi ülkelerden yoğun talep var” açıklamalarını yaptı.