turizm imar barışı

Turistik tesislere imar barışı kolaylığı!

Turizm 22.09.2018 09:56

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şirketlerden gelen itirazlar neticesinde imar barışında değişikliğe gitti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şirketlerden gelen itirazlar neticesinde imar barışında değişikliğe gitti. Yapılan yeni düzenleme ile, oteller başta olmak üzere turizm tesisleri, fabrikalar, AVM'ler ve hastaneler gibi işyerleri, yapı kayıt belgesi bedelinin ruhsatlı alan üzerinden hesaplanması nedeniyle yüksek rakamlar ödemekten kurtuldu. 

OTELCİLER RAHATLADI

Hürriyet'te yer alan habere göre, imar barışına başvurduklarında, kayıt bedelinin hesabı binanın tamamı üzerinden yapıldığı için yüksek bedel ödemek durumunda olan ruhsatlı oteller, hastaneler, iş merkezleri ve fabrikalar, Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Tebliği'nde yapılan değişiklikle rahatladı.

Turizm tesislerinin kaçak bölümlerine imar barışı kolaylığı
Turizm tesisleri, oteller, fabrikalar, AVM'ler ve hastaneler imar barışında yüksek bedel ödemekten kurtuldu.

Kaçak binalar Hazine ve belediye arsaları üzerindeyse, arsa emlak değeri binanın oturum alanı üzerinden hesaplanacak. Dolayısıyla yapı kayıt belgesi bedeli de daha düşük çıkacak. Ayrıca parsel üzerinde birden fazla yapı bulunuyorsa sadece Yapı Kayıt Belgesi başvurusunda bulunulan yapının arsa payı dikkate alınacak.

BODRUM KATLAR DA HESABA DAHİL EDİLDİ

Kaçak güneş enerji santralleri başvurduğunda, ürettikleri her bir megawatt enerji için 100 bin lira ödemeleri gerekiyordu. Dün yapılan değişiklikle bu hüküm kaldırıldı. Rüzgâr, hidroelektrik enerji santrallerini de kapsayacak şekilde enerji üretim tesislerinin tamamı dahil edildi.

İskele, liman, tersanelerde ise hesaplar her bir metrekare için 1500 lira olarak belirlendi.

Binanın katları hesaplanırken, bodrum katlar da hesaba dahil edildi. Ruhsatta görünmeyen ibadethaneler ile valilikler, okul, hastaneler gibi merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin ticari olmayan yapıları yapı kayıt belgesi bedeli ödemeyecek.