edirne selimiye camisi

Selimiye Camii'nin silüetini bozcak yapılara yer yok!

Turizm Emine Pile 20.10.2016
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kentte yapılacak binalara verilecek imar izinleri için öncelikle silüeti bozup bozmadığına bakıldığını belirtti.
Mimar Sinan'ın ustalık eseri olan Selimiye Cami'nin şehrin simgesi olduğunu ve caminin silüetini bozacak yapılara müsaade etmeyeceklerini belirten Gürkan, önemli açıklamalarda bulundu. 

Selimiye Camii'nin Edirne için çok önemli olduğunu vurgulayan Recep Gürkan, Edirne Belediyesi ekim ayı meclis toplantısında alınan D-100 karayolunda TEİAŞ'ın arazisinin bulunduğu alanda çekme mesafesinin 35 metreden 20 metreye inmesi kararının Selimiye Camii silüetine herhangi bir etkisi olmayacağını söyledi.

6 KAT İLE SINIRLANDIRIYORUZ

Kentte yapılacak binalara verilecek imar izinleri için ilk olarak Selimiye Camii'nin silüetini bozup bozmadığına baktıklarına işaret eden Gürkan, şöyle devam etti:

"D-100 karayolu üzerinde bulunan alanla ilgili bir düzenleme yapıldı. En büyük hassasiyetimiz olan Selimiye Camii'nin silüetinin bozulmaması için bu alanda yapılacak binaları, 6 kat ile sınırlandırıyoruz. 9 kat izin varken, 6 kat izin verdik. Trakya Birlik binası ve bir otel var ama silüeti bozmuyor, ben buna izin vermem. Ben göreve başladığımda, bir kişi bana proje verdi. 52 metreydi yüksekliği. Ben projeyi veren kişiye, 'Abi ben buna izin veremem' dedim. O kişi benim düşünceme saygı duydu, gitti projesini 30 metreye düşürdü. Ben izin verecek olsam verirdim. Zaten biz yapılacak binaları, simülasyona koyup silüeti bozup bozmadığına bakıyoruz."

edirne selimiye camisi selimiye camisi