sınırda Schengen vizesi

Schengen vizesine yüzde 100 zam geldi!

Turizm Emine Pile 29.04.2015
Yunan adalarında uygulanan ''sınırda Schengen vizesi''nden alınan ücretin önümüzdeki haftadan itibaren yüzde 100 zamlanacağı açıklandı.
Yunanistan'ın Türkiye sahillerine direkt feribot bağlantısı olan Yunan adaları Rodos, İstanköy (Kos), Sisam, Sakız ve Midilli'ye gitmek için alınan  ''sınırda Schengen vizesi'' ücretine zam geliyor. 

Türkiye'ye yakın Yunan adalarında uygulanan ''sınırda Schengen vizesi'' için alınan ücretlere gelecek zam ile vize fiyatının 70 euro olacağı açıklandı. Turizmciler ise bu zamma tepki gösterdi ve Yunan adalarına olan talebin düşeceğini belirtti. 

Rakam 70 euroya yükseltildi

Szö konusu adalarda dört yıldır uygulanan ''sınırda Schengen vizesi'' için alınan ücretin önünüzdeki haftadan itibaren yüz 100 zamlanacağı, konsolosluklara gönderilen yazıyla duyuruldu. 1 Nisan-31 Ekim tarihleri arasında kapıda sadece bir giriş için verilen ve 14 günle sınırlı vize uygulamasına, Yunan adalarına gitmek isteyen Türklerin, 3 gün öncesinden pasaportlarını teslim ettikleri gemi acentesi, tüm işlemleri yürütüyor, yolculuğun yapılacağı adaya varıldığında gümrükte pasaporta vize işleniyordu. Bu şekilde o adaya giriş yapılabiliyordu. Bu işlem için Yunanistan'a vize için 35 euro, acenteye de 20 ile 25 euro arasında komisyon ödeniyordu. Ancak yapılan bu zamla vize için ödenecek rakam 70 euroya yükseltildi. 

'Türk turist yüzde 50 düşer'

Zammın, Yunan adalarına gidecek Türk turist sayısın yüzde 50 oranında düşmesine neden olacağı öne sürüldü. Yunanistan'ın İzmir Başkonsolosluğu Ataşesi ve Vize Şefi Aliki Vrienniou daha önce alınması gereken polis vize ücretinin şimdiye kadar alınmadığının fark edildiğini bu nedenle vize ücretlerine zam yapıldığını söyledi. 

Türk turizmciler de kaygılı... 

Vize ücretindeki bu artış Türk turizmcileri de kaygılandırdı. Marmaris-Rodos ve Bodrum-Kos arasında feribot işletmeciliği yapan Yeşil Marmaris Turizm Şirketi ortağı ve Marmaris Liman İşletmeleri Genel Müdürü Şükrü Tugay, “Zamla kapıda vize uygulaması normal vizeyle aynı fiyata geldi. Bu nedenle Yunan adalarına olan talep düşer. Bu karadan Yunanlılar da rahatsız. Turist sayısı düşeceği için hepsi karşı çıkıyor” dedi.

Dünya

sınırda Schengen vizesi