turizm

Ruslar Ağustos'ta Türkiye'ye tekrar akın etti

Turizm Emine Pile 29.09.2016
Yaşanan terör olayları ve dış politikada var olan sorunlar nedeniyle Türkiye'ye gelen yabancı sayısı mayıs ayında düşerken, Ağustos ayında arttı.
Yaşanan terör olayları ve dış politikada var olan sorunlar Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı mayıs ayında 1994 yılından bu yana en büyük düşüşü kaydederken haziran ayında bu oran yüzde 40,9 oranında gerçekleşmişti. Türkiye'ye gelen Rus turist sayısı ise Ağustos ayının başında gerçekleşen Putin-Erdoğan görüşmesinin ardından hızlı yükseldi. Temmuz'da Türkiye'ye 47 bin 788 Rus ziyaretçi gelirken Ağustos ayında bu rakam 104 bin 549 oldu.

Ağustos'ta turist sayısında çöküş yaşanmıştı

Dünyanın en büyük veri ve analiz şirketlerinden STR Global'in 'Ağustos 2016 Ülke Performans Raporu'na göre, Türkiye otellerinde Ağustos 2016'da ortalama otel dolulukları, 2015 yılının aynı dönemine oranla yüzde 27.4 düşüşle yüzde 53.4 olarak kaydedildi. Geçen yılın aynı ayında bu oran yüzde 73.5 olmuştu. Türkiye geçtiğimiz aylarda olduğu gibi yine Avrupa ülkeleri arasında, Ağustos ayında hem en yüksek düşüş oranını yaşayan hem de en düşük doluluk oranına sahip ülke oldu.

rus turistler turizm