esertepe_rekreasyon_alani
Haberler / Turizm / Rekreasyon Alanı Nedir? Rekreasyon Alanı Satın Alınabilir mi?

Rekreasyon Alanı Nedir? Rekreasyon Alanı Satın Alınabilir mi?

Turizm 07.01.2021 09:50

Rekreasyon; yapı izni olmayan alanları ifade eden bir terimdir. Rekreasyon alanı satın almak ve diğer soruların cevapları yazımızda!

Rekreasyon alanı nedir sorusuna cevap sıkça kullanıcılar tarafından aranıyor. Kelime kökeni olarak yabancı dilden devşirme olan rekreasyon, kısaca yapı izni olmayan alanları ifade ediyor. Yeşil alanlar, piknik alanları, etkinlik alanları, dinlenme alanları, çocuk oyun alanları ve çocuk bahçeleri, gezinti ve yürüyüş alanları gibi alanlar, rekreasyon alanı kapsamına girmektedir. Türkiye'de son dönemde millet bahçesi projeleri de rekreasyon alanı örnekleri arasında verilebilir.

Tam manasıyla kelime anlamı olarak ‘'Yenilenme veya yeniden yapılanma'' ifade eden rekreasyon alanı daha çok sosyal alanların tanımlanmasında kullanılmaktadır. Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında da rekreasyon alanı terimine yer verilmiştir.

Markalı konut projelerinde rekreasyon alanı genellikle peyzaj diye adlandırılmaktadır. Yine peyzaj alanı içerisinde çocuk oyun alanları, spor alanları, yürüyüş alanları, oturma alanları, basketbol ve futbol sahası gibi birçok seçenek rekreasyon alanını oluşturmaktadır. Özellikle büyükşehirlerde rekreasyon alanı projeleri sıklıkla hayata geçirilmektedir.

Esertepe Rekreasyon Alanı

Esertepe Rekreasyon Alanı, Ankara'da hayata geçirilen örnek bir rekreasyon alanı projesidir. Esertepe Aile Yaşam Merkezi olarak da geçen 187 bin metrekarelik rekreasyon alanı, 2015 yılında kullanıma açıldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından tasarlanan Esertepe Aile Yaşam Merkezi ve Rekreasyon Alanı projesinde spor, sosyal ve kültürel faaliyetlerin gerçekleştirileceği alanlar bulunuyor. Üyelik sistemi kapsamında da hizmet veren Esertepe Rekreasyon Alanı, Keçiören ilçesinde yer almaktadır.

Esertepe Rekreasyon Alanı'nda Neler Var?

Esertepe Rekreasyon Alanı'nda Neler var sorusu, farklı aktiviteleri kapsayan sosyal donatılara sahip. Esertepe Rekreasyon Alanı Etkinlik Alanları'ndan bazıları şöyle;

  • Halı Saha
  • Kondisyon Alanları
  • Step
  • Aerobik
  • Güreş
  • Karate
  • Doğa Yürüyüşü
  • Bisiklet Turu
  • Zumba