toki

Oto Sanayi Sitesi’yle 4 bin 500 kişiye iş!

Turizm 30.10.2018 13:19

TOKİ’nin Diyarbakır’da yapımına başladığı modern sanayi sitesi, 2019’da hizmete açılarak 4 bin 500 kişi istihdam sağlayacak.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) yapımına başlanan Diyarbakır'ın 4. Oto Sanayi Sitesi gelecek yıl hizmete açılacak. Diyarbakır'da terör mağdurları ile düşük gelir düzeyindeki vatandaşlara konut üreten TOKİ, konut dışı alanda da üretimde verimliliğin artırılması, istihdama ve bölgesel gelişime katkı sağlanması için sanayi projesini uygulamaya geçirdi.

4 BİN 500 KİŞİLİK İSTİHDAM

4. Oto Tamirciler ve Küçük Sanayi Sitesi Projesi kapsamında Diyarbakır-Elazığ karayolu üzerinde geçen yıl yapımına başlanan sitenin yüzde 20'si tamamlandı. Yaklaşık 507 dönüm alan içerisinde konumlanmış sanayi sitesinin 4 bin 500 kişiye de istihdam sağlaması bekleniyor. Diyarbakır 4. Oto Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Muhsin Erdoğmuş, küçük ölçekli imalat, otomotiv tamir ve bakımıyla ilgili sektörde faaliyet gösteren esnaf ve sanayicilerin günün gereksinimlerine uygun modern, teknik şartlara uygun birer iş yerine sahip olmaları için sanayi sitesinin kurulduğunu söyledi. Diyarbakır'ın istihdamına ve gelişimine katkı sağlayacak sanayi sitesinin çalışmalarının hızla devam ettiğini belirten Erdoğmuş, projede 624'ü 150 metrekare ve 190'ı da 300 metrekare büyüklüğe sahip 814 iş yerinin olduğunu dile getirdi.