Er Yatırım ve Turizm Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat

Otel zincirleri yatırım rotasını Türkiye’ye çevirdi!

Turizm Ayşe Özlem Kuruca 22.01.2015
Türkiye’de Anadolu kentlerinin potansiyeli uluslararası otel zincirlerinin dikkatini çekiyor.
Turizmin 12 aya yayılmasının sektöre ilgiyi artırdığını, yerli ve yabancı yatırımcıların 3 ve 4 yıldızlı şehir otellerine yatırım yapmaya başladıklarını belirten Er Yatırım ve Turizm Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat, 3 yıl içinde bu alandaki yatırımların 10 milyar doları bulacağını söyledi. 

İşbirliği yaptıkları ve bünyesinde 9 farklı otel markasını bulunduran Starwood grubu da dâhil olmak üzere turizmin küresel devlerinin, büyük kentlerin ardından rotalarını Anadolu'ya çevirdiklerini dile getiren Çelikkanat, bu grupların üst grup markalarının yanı sıra 3 ve 4 yıldızlı markalarını da Türkiye pazarına taşıma trendinde olduğunu söyledi. 

Çelikkanat, “Son 10 yıldır dünyadaki en büyük 10 otel zincirinden 9'u Türkiye'de gerek işletme anlaşması olarak gerek isim hakları olarak faaliyet göstermekte. Yatırımlar yeni markalarla birlikte artarak devam ediyor. Bir otel yatırımı, oluşturduğu istihdamın yanı sıra inşaattan tekstile, porselenden cam eşyaya, gıdadan temizliğe kadar ellinin üzerinde farklı sektöre iş fırsatı sağlıyor” dedi.

Anadolu'ya yeni yatırımlar geliyor

İstanbul başta olmak üzere Kayseri'den Denizli'ye, Bursa'dan Samsun'a, Konya'dan Eskişehir ve Gaziantep'e kadar pek çok şehirde büyük grupların proje arayışı içinde olduklarını vurgulayan Çelikkanat, Anadolu'nun en az 15 kentinde yatırımcı grupların yeni otel yatırımları yaptığını ifade etti.

Türkiye'nin bir transfer merkezi haline gelmesi, ticaret potansiyeli, kongre ve fuar hareketliliğine ek olarak Anadolu'da büyüyen kentlerde eğitimli ve yaşam standartları yüksek bir sınıf oluşmasının da bu yatırımlarda etkili olduğunu kaydeden Çelikkanat, “Şehir otellerinde yatırımın geri dönüşü daha hızlı oluyor” dedi. 

Türkiye otel yatırımı turizm sektörü Er Yatırım ve Turizm Ferzan Çelikkanat