Lyrboton Kome Antik Kenti

Lyrboton Kome Antik Kenti turizme kazandırılacak

Turizm Zeynep Karabağ 02.11.2016
Antalya'nın Kepez ilçesinde bulunan 2 bin yıllık Lyrboton Kome Antik Kenti'nin turizme kazandırılması için kazı çalışmaları başlatılacak.
Kepez Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Varsak bölgesinde kayalıklar üzerinde yükselen Lyrboton Kome Antik Kenti, Kepez Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Antalya Müzesi iş birliği ile Akdeniz Üniversitesinden de destek alınarak yeniden hayata döndürülecek.

Proje tamamlandığında restore edilmiş Arete Kulesi, zeytinyağı işlikleri, konutlar, kiliseler, hamam, sarnıçlar, mezarlar ile floral ve jeolojik zenginlikteki çevresiyle doğa ve tarih parkı turizme kazandırılacak. Tarihi ve doğal güzelliğin, proje bitiminde Apollon-Zeytin Hasadı Şenlikleri, doğa yürüyüşleri, kültür gösterileri ve müzecilik etkinlikleriyle canlı tutulması planlanıyor. 

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Lyrboton Kome Antik Kenti'nin Kepez'e turizm kimliği kazandıracağını belirttiği açıklamada, "Lyrboton Kome'yi gün yüzüne çıkarabilmek ve kültür turizminin hizmetine sunabilmek için ilk adımı attık. Bundan sonraki süreçte yapacağımız çalışmalarla birlikte antik kent, Kepez'in de turizmden pay almasına katkı sağlayacak bir yer olacak. Bağlantı yolunun yapılması başta olmak üzere, gerekli çalışmaları yaparak antik kenti Antalya'ya kazandıracağız." ifadesini kullandı. 

Yaşayan tarihe dönüşecek

Tarihte Perge kentinin zeytinyağı üretim merkezi olarak kullanılan ve yüze yakın sarnıç, 80'in üzerinde mezar, 2 katlı korunmuş çok sayıda konut, 1 hamam, 3 kiliseyi de içerisinde barındıran antik kentin yaşayan bir tarihe dönüşmesi hedefleniyor.

Geçmiş yıllarda definecilerin tahribatlarına uğrayan antik kent, kazılarla uyumlu sürdürülecek çalışmalarla turizme kazandırılacak. Yapılacak çalışmaların ardından sürdürülebilir koruma kullanma dengesi gözetilerek turizme açılması planlanan tarihi kent, terk edilmiş bir alan olmaktan kurtarılarak tarihi yeniden canlandıracak. 

Lyrboton Kome Antik Kenti antalya kepez